Başbakan sordu Ergene için düğmeye basıldı


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene Havzası’ndaki mevzuata uymayan tesislere bir yıl içinde yaklaşık 7 milyon lira para cezası verdi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir televizyon programında Ergene havzasındaki kirliliği gördüğü, bunun üzerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu arayarak, “Veysel Bey, Ergene’nin hali ne böyle?” dediği haberlerinin ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklama yaptı. Son bir yılda Ergene havzasındaki sanayi tesislerinde yapılan denetimlerde 7 milyon TL ceza kesildiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Bakanlık ve il müdürlükleri yaptığı denetimlerin daha etkili ve sık olması için gece dahi denetim yapacak” açıklamasında bulundu.

 

Başbakan Erdoğan’ın Ergene havzasındaki çevre sorunlarına ilgi gösterdiği ve orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu aradığı haberleri üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, Bakanlığın, Ergene Havzası’ndaki Tekirdağ, Edirne ve Kırıklareli’nde denetimlerini arttırdığı, Bakanlık ve Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından Ergene Havzası’nda son bir yılda 2 bin 650 sanayi tesisinin denetiminin yapılarak, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne ve ÇED raporuna uygunluğunu denetlendiği kaydedildi. Bakanlığın açıklamasında, yapılan denetimler sonucunda sanayi kuruluşlarına 7 milyon TL para cezasının verildiği, 2 tesisin de kapatıldığı kaydedildi. Denetimler kapsamında tesislerden alınan numunelerin laboratuarlarda incelenmesine devam edildiğini bildiren Bakanlık, açıklamasında, “Bakanlık ve il müdürlükleri yaptığı denetimlerin daha etkili ve sık olması için gece dahi denetim yapacak.

DİĞER HABERLER
Türkiye en değerli 19.ülke

 

Bakanlık, çevre mevzuatına aykırı çalışan sanayi tesislerine de mevzuata uygun çalışıncaya kadar kapatma cezası verecek” ifadelerine yer verdi.Dünya


10 Temmuz 2012. 11:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x