Başbakan “Yaşasın Suriye Türkiye kardeşliği”


Başbakan Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasında önümüzdeki döenmde 6 önemli adım atılacağını açıkladı.

Erdoğan, Asi Nehri üzerinde Türkiye ile Suriye tarafından ortaklaşa inşa edilecek Dostluk Barajı’nın temel atma törenine katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Suriye ile Türkiye arasında yeni bir gümrük kapısı açılacağını, ortak banka kurulacağını, Gaziantep-Halep hızlı tren seferlerinin başlatılacağını, Türkiye ve Suriye’nin doğalgaz şebekelerinin birbirine bağlanacağını, Türk Eximbank’ın Suriye hükümetine kredi sağlayacağını ve Asi nehri üzerinde dostluk barajının temelinin atılacağıı kaydetti.

BAŞBAKAN’IN GİTMEDEN ÖNCEKİ KONUŞMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asi Nehri üzerinde temeli atılacak Dostluk Barajı’nın, Suriye ile Türkiye arasındaki dostluk, iş birliği ve güvenlik noktasında en güzel göstergelerden birisini oluşturacağını söyledi.

Erdoğan, Hatay’a hareketinden önce Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, bugün yapacağı Suriye gezisine ilişkin bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan, Asi Nehri üzerinde Türkiye ile Suriye tarafından ortaklaşa inşa edilecek Dostluk Barajı’nın temel atma törenine katılmak üzere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Hatay’a gideceklerini söyledi.

Hatay’ın Altınözü ilçesi Ziyaret köyüne giderek, oradan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere Halep’e geçeceklerini belirten Erdoğan, temel atma törenini Suriye Başbakanı Naci Itri ile gerçekleştireceklerini ifade etti.

DİĞER HABERLER
10 yıllık pasaport 621 lira olacak

Suriye ile tesis ettikleri Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi bünyesinde yürüttükleri çalışmalar çerçevesinde, vizelerin kaldırıldığını anımsatan Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasındaki sınırları idari sınırlar haline dönüştürdüklerini, iki ülke halkları arasındaki yapay engellere son verdiklerini belirtti.

Aralık ayında düzenledikleri son toplantıda kararlaştırdıkları en önemli hususlardan birini Asi Nehri üzerindeki Dostluk Barajı’nın temel atma töreninin gerçekleştirilmesinin oluşturduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

”Asi Nehri üzerinde temelini atacağımız Dostluk Barajı, ülkelerimiz arasındaki dostluk, iş birliği ve güvenlik noktasında, en güzel göstergelerden birisini oluşturacaktır. Dostluk Barajı bölgede elektrik üretimini, aynı zamanda tarım alanlarının sulanmasını, bunun yanında taşkınlardan ovayı korumasını aynı zamanda gerekli sulama noktasındaki sıkıntıyı gidermesini sağlayacak olan, her iki taraf için önemli bir adım olacaktır. İki ülke halklarının refahına katkıda bulunacaktır.”

Halep ziyaretinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile ikili ilişkileri ve bölgedeki son gelişmeleri gözden geçirme fırsatı bulacaklarını belirten Erdoğan, bu ziyaretin halkların refahı ve bölgedeki barış istikrarı bakımından hayırlı sonuçlar vermesini temenni ettiğini kaydetti.

HATAY’DAKİ KONUŞMA:

Başbakan Erdoğan, Hatay’da dostluk barajı temel atma töreninde konuştu. Başbakan Erdoğan’ın konuşması Arapçaya tercüme edildi.

Erdoğan şunları da söyledi: Lübnan’ın meselesi sadece Lübnan’ın değil bizim de meselemizdir. Mısır ve Tunus’un sıkıntıları sadece orda yaşayanların değil bizim ve Suriye’nin de meselesidir.

DİĞER HABERLER
Kasım ayında kimya sektörü 2,8 milyar dolarlık ihracat yaptı

Gazze’de her bir yuvaya düşen fosfor bombası Suriyelilerin ve Türkiye’nin de yüreğini de parçalıyor. Gazze, Kudüs’te, Eriha’da açlıktan, zulüm ve baskıdan ölen her çocuk bizim de vicdanımızı yaralıyor.

Türkiye bu bölgede sadece huzur, istikarar, refah ve kalkınma istiyor. Bu bölgedeki tüm halklar  tarih boyunca ilim ve hikmetin bölgesi olsun. Geçmişte olduğu gibi dünyanın kutup yıldızı olsun istiyoruz. 8 yılda Türkiye ekonomisi 3 kat büyüyerek Avrupanın 17. ekonomisine dönüştü. İstiyoruz ki sadece Türkiye değil bizimle birlikte bu bölgeler de kalkınsın. Şerde değil hayırda yarışalım.

Türkiye ve Suriye tüm dünyaya örnek gösterilecek. Sıkıntılardan geçilen şu dönemde barışın ve kardeşliğin önemi daha çok görülecek. Bu dostluk barajının temelini attığım için Asi nehrinin bizi birbirimizden ayıran değil birleştiren bir duruma getirdiğimiz için mutluluk duyuyorum. Dostluk barajı hayırlı olsun. Bu baraj aramızdaki dostluğun nişanesi olsun.
Yaşasın Türkiye Suriye kardeşliği.”

Erdoğan, “Kardeşler arasında mayınlı arazi olmaz, kardeşler arasında vize olmaz. Biz her zaman söyledik ‘ev alma komşu al’ büyüklerimiz bu mirasını yerine getiriyoruz” dediği konuşmasına şöyle devam etti: “Suriye’den Türkiye’ ye gelen turist sayısı yüzde yüz arttı. Türkiye kazanıyor, Suriye kazanıyor, barış ve dostluk kazanıyor. 2009’daki yüksek düzeyli stratejik konseyinin ilkini Şam’da düzenledik.

DİĞER HABERLER
Bayer'in Monsanto'ya teklifi

Nusaybin Kamışlı gümrük kapıları yapılacak. Türkiye ve Suriye arasında ortak banka kurulacak. Halep ve Gaziantep arasında hızlı tren seferleri yapılacak. İki ülkenin doğalgaz şebekeleri bağlanacak. Eksimbank Suriyelilerin kullanımına dunulacak. Asi nehri üzerinde dostluk barajı yapılacak İşte bunların ilki olan barajın bugün temelini atacağız.”AJANSLAR


7 Şubat 2011. 12:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x