Basın açıklaması


BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Gazetesi’nde, Gürer MUT tarafından hazırlanan haberde, “Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu” Deney Hayvanları Kurulu Temsilcisi Fırat Ahmet YILDIZ’ın röportajına yer verilmiştir. Bu şahsın, Veteriner Fakülteleri başta olmak üzere tüm veteriner hekim camiasını zan altında bırakan, sokak hayvanları ve deney hayvanları ile ilgili iftiralarla dolu sözleri kabul edilemez.

Tüm üniversitelerde, yapılacak araştırmalar için araştırma öncesinde, her araştırmacı, hangi hayvan türünü kullanacağını ve hangi işlemi yapacağını belirterek, Yerel Hayvan Deneyleri Etik Kurulu’ndan izin almak zorundadır. Kedi ve köpeklerle ilgili çalışmalar barınaktan alınan veya sokaktan yakalanan hayvanlar üzerinde yapılamaz. Sahipli köpeklerin tedavisi esnasında alınacak kan, kulak swabı, idrar gibi tahlil sonuçları bile, bilimsel bir çalışmada veri olarak kullanılacak ise hasta sahibine, onam formu imzalatılarak izin alınması şarttır.

Bu bağlamda, sokaktan veya barınaktan alınan hayvanların önceki sağlık bilgileri, yaşı ve diğer birçok bilgiye ulaşılamadığından bilimsel çalışmalarda kullanılması uygun değildir. Bununla birlikte, barınak veteriner hekimlerinin ya da yetkililerin barınak dışına hayvan çıkartmaları da mümkün değildir.

“Bir üniversitede tanık olduğum…..” diye anlatılan olayda geçen “ampute dersi” diye bir ders bulunmadığı gibi, sağlıklı ve sokaktan alınarak, her hafta bir bacağı kesilerek çöpe atıldığı gibi bir iddia, aklın alamayacağı, akıl dışı bir iddiadır. Böyle bir uygulama suçtur. Eğer bir dernek yöneticisi buna tanık olunmuşsa, suç duyurusunda bulunması gerekirdi. Bunu yapmayarak kendisi de suça ortak olmuş demektir. Veya böyle bir olay hiç yaşanmamıştır, uydurulmuştur.

Hayvan koruma derneklerinin, veteriner hekimleri, bu şekilde asılsız ve çirkin iftiralarla hedef almaları, Fırat Ahmet YILDIZ’ın da belirttiği gibi, bu hayvanlar üzerinden yardım toplama ve rant sağlama amacına yöneliktir. Hayvanları tedavi etmek ve yaşatmak için eğitim almış ve bu konuda and içmiş bir meslek, hiç bir zaman hayvanlara kötü muamele yapmaz. Hayvanların öldürülmesine göz yummaz. Bu tür asılsız iftiralar veteriner hekimlerin çalışma azmini kırmaktadır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, bu tür asılsız iddiaları ortaya atan, sözde hayvan sever ve dernek yöneticilerini kınıyoruz.

Talat Gözet

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 17 Temmuz 2018. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x