Başkan dolara savaş açtı!


Kura öyle bir müdahale ederiz ki…
59793ffa-9da1-42df-9d99-e61d8a06883b-800x600Yıl sonunda dolar/TL kurunun 1.92 olacağını ifade eden Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Kura öyle bir müdahale ederiz ki herkes şaşırır” dedi.

 
Başçı’nın konuşmaları öncesi 2.0062’den işlem göre dolar, saat 11 sularında 2.0300 ile yeni bir rekor kırdı. Borsa ise Başçı’nın konuşmalarının etkisiyle 67 bin 690 seviyelerinden 66 bin 800 seviyelerine indi.

 
Anadolu Ajansı Finans Masası’nda soruları yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yıl sonunda büyüme hızının yüzde 3-4 civarında kalacağını kaydetti ve “Dolar yıl sonunda 1,92 ve altında olursa şaşırmayın” dedi. Başçı, uzun vadeli tahvil faizlerinde arizi nedenlerle 2 hanenin gördüldüğünü belirtti ve “reel efektif döviz kuru bugün itibariyle 118’in altında” dedi.

 
Başkan Başçı, Fed’in tahvil alımını azaltmasının gelişen ülkelerde olağanüstü etkilerinin doluğunu söyledi ve “Türkiye ile ilgili rahatız. herhangi bir sıkıntı yok” şeklinde görüş bildirdi. Türkiye’nin ayrışmasını sağlayan temel unsurun zengin araç seetleri olduğunu söyleyen Başçı, “Döviz kurlarıyla ilgili herhangi bir endişe duymuyoruz. Bizim birinci önceliğimiz Türk Lirası likiditesi” dedi.

 
Başçı, Merkez Bankası’nın öngörülebilirliğini artırmayı hedeflediklerini kaydetti ve “Nadiren ek parasal sıkılaştırma yapacağız, bugünlerde faiz oranı yüzde 7.75. Pazartesi günü bir günlük ek sıkılaştırma yapacağız. Enflasyon yüzde 6.2’ye inene kadar faizde yüzde 6.75’in altına inmeyeceğiz. Yüzde 4.5’ten verdiğimiz para, bankaların munzam karşılığı verdiği paradır” dedi.

 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Döviz kuruyla ilgili bu yükseliş geçicidir” dedi ve “Reel efektif döviz kurunun aşırı değerli çizgisinin artık geçmiş olması çok önemli. O bizi rahatlatıyor. Bundan sonraki değer kayıplarının hepsi geçici olacak, vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler” şeklinde konuştu.

 
Başçı, özel sektöre de uyarıda bulundu ve “Reel sektöre seslenmek istiyorum. Reel sektör biraz döviz borçlusu olduğu için tedirginlik oradan kaynaklanıyor. Hiç endişe etmelerine gerek yok.Şu anda döviz pozisyonlarını kapatmak için yanlış zaman” dedi.

 
Başçı, geçmişe oranla daha güçlü bir politika çerçevesinin olduğunu söyledi ve “Toplam kredi hacmindeki artış yıl sonuna doğru yavaşlayacak” dedi. Başçı, “Panik satışların nedeni ABD merkez bankası konusundaki belirsizlikler. Kısa vadeli faizlerin kontrolü bizdedir. Getiri eğrisinin kısa ucu elimizdedir” dedi.

 
Başçı, Yıl sonuna kadar yüzde 5’in üzerinde, belki yüzde 6’lık cari açık oranı görüleceğine dikkat çekti ve “Döviz nereye giderse gitsin, daha sonra yorulur, geri döner. TL likiditesi konusunda çok sağlam mesajlar vermemiz gerekiyor” dedi. Başçı, “Enflasyonun Ağustos ayında beklentilerden daha iyi olmasını bekliyoruz” dedi.

 
Faizde herhangi bir geri adım atmayacaklarını söyleyen Başçı, “Daha çok yüzde 6,75 ve daha az yüzde 7,75’i kullanacağız. Enflasyon konusunda endişemiz bulunmuyor. Merkez Bankası’nın net rezervleri hiçbir zaman bitmez. 40 milyar dolar civarında satılabilir rezervimiz var. Döviz rezervimiz netse, kura öyle bir müdahale ederiz ki herkes şaşırır. Dövizin belini kırarız. Faiz silahını kullanmayacağız. Fazla rezerv kaybetmeden dövizin belini kırarız. Bana inanın ve kazanın. Faizde sağlam durursak, yatırımcılar yeniden pozisyon almaya başlar. Bundan sonra her açıklama genelde kur ve faizi düşürecek” dedi.


Yazan - 27 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x