“Bekle Avrupa, Türkiye Sizi Kurtaracak”


Egemen Bağış, Milano’daki “Türkiye:Fırsatlar ve Zorluklar” konferansında AB’ye seslendi

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin büyüyen ekonomisi, güçlü ordusu, genç nüfusu ve enerji güvenliğindeki stratejik önemi ile Avrupa’yı kurtarmaya geldiğini söyledi.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marta Dassu ile görüşen Bağış, “Büyüyen Bir Bölgesel Güç Olarak Türkiye: Fırsatlar ve Zorluklar” konulu konferansta Avrupa’ya seslendi.   “AB, Türkiye İle Küresel Bir Proje Olur”

Türkiye’nin Arap Baharı sürecinde Mısır, Tunus ve Libya gibi ülkelere ilham verdiğini hatırlatan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, “Türkiye büyüyen bir güç. Risklerden çok fırsatlar sunuyor. Dünyanın en büyük barış projesi olan Avrupa Birliği projesini kıtasal bir projeden küresel bir projeye çevirecek olan ülke Türkiye’dir. Türkiye büyüyen ekonomisi, güçlü ordusu, genç nüfusu ve enerji güvenliğindeki stratejik önemi ile Avrupa’yı kurtarmaya geliyor’ diye konuştu.

“17 Başlık Siyasi Nedenlerle Açılmadı”   Bağış, “Güney Kıbrıs’ı tanımamız bir anda Avrupa Birliği’ne girmemiz için ön koşul oldu” derken, Avrupa Birliği müzakerelerinde 33 başlığın 17’sinin siyasi nedenlerle açılamadığına dikkat çekti.

AB’ye Vize Tepkisi   Birlikle vize sorununa da değinen Bağış, Arnavutluk ve Sırbıstan gibi ülkelerin ve hatta Brezilya vatandaşlarının Avrupa’da vizesiz dolaşabildiklerini ancak aday ülke Türkiye’nin vatandaşlarının bu haktan mahrum olduklarını hatırlattı.

Terör Örgütünün Avrupa’daki Finans Kaynaklarına Dikkat Çekti   Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın bir vurgusu da terör örgütü PKK ile Avrupa ülkelerindeki finans kaynaklarınaydı. Avrupa ülkelerinin bu kaynakları kurutması gerekliliğinin altını çizen Bağış, terör örgütü lehinde yayın yapan kuruluşlara da izin verilmemesinin beklendiğini de belirtti.


Yazan - 17 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x