Belçika’da Dioksin Paniği


Dr. Kaya Demirözü

Kanatlı sağlığı ve hastalıkları uzmani

Belçika’da kimi süpermarketlerde satılan yumurtalarda yine yüksek düzeyde dioksin saptanmıştır. Kümes hayvanları üreticileri, gıda güvenliği açısından zorlanmaktadırlar.

Limburg merkezli şirketin ürettiği perakende satış mağazalarında satılan organik yumurtalarda dioksin tespit edilmesinin ardından gıda güvenliği ajansının (AFSCA) uyarmasıyla temmuz sonunda piyasadan toplanmıştır.

Belçika ve Almanya’da dioksin sorunun bir bulunmaktadır. Dioksin tavuk ve yumurta gibi kimi hayvansal gıda ürünlerin poliklorlu bifenillerle kontaminasyonunun tespiti 1999’da Belçika’yı vuran politik bir krize yol açmıştır.

Resmi denetçiler, yetiştiricilerin yüksek civciv ölümlerden şikâyetlerini Ocak ayında rapor etmelerine rağmen, ancak olayın medyanın açıklamasından sonra Mayıs ayında önlemler alınabilmiştir. Birçok işletmenin aylarca kapanmasına ve hayvansal gıda ürünleri pazardan yasaklanmasına neden olmuştur.

Birçok Belçikalı hayvansal gıda ürün ihtiyaçlarını diğer ülkelerde giderek temin etmişlerdir. Gıda krizinin toplam maliyetinin 625 milyon Euro olduğu tahmin edilmiştir.

2012 yılında, Almanya’da 5 çiftliğin yumurtalarında yüksek miktarda dioksin saptanmıştır, Çiftliklerini geçici olarak faaliyetinin durdurulması paniğinin ardından katı kurallar getirilmiştir.

İngiliz Yumurta Endüstrisi Konseyi Başkanı Andrew Joret, Avrupa’da fipronil, salmonella ve dioksin de dahil olmak üzere birçok gıda güvenliği korkusu olduğunu belirtmektedir.

1.Demirözü, K.(2017): Belçika Ve Hollanda’da Fipronil Skandalı Büyüyor-Çeviri-https://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=120002, 13.08.2017 yayınlandı.

  1. Demirözü, K.(2017): Fipronil Kontamine Yumurta Skandalı: Bilinme- si Gerekenler,-Çeviri- https://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=119996 13.08.2017 yayınlandı.
  2. Demirözü, K.(2017): İnsektisit Kalıntılı Yumurta Skandalı Yaygınla-şıyor.-Çeviri-, https://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=119990, 13.08.2017 yayınlandı.

Yazan - 21 Ağustos 2019. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x