Belediye Ruhsat Alma Zorunluluğundaki Adaletsizlik…!


BELEDİYE  RUHSAT  ALMA   ZORUNLULUĞUNDAKİ   ADALETSİZLİK

H.Yalçın KÖKSAL

 Uzman Veteriner Hekim  Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

Yasalar yayınlanmadan önce ilgili bakanlığın komisyonlarında  ilk önce alt komisyonda görüşülerek olgunlaştırılır, daha sonra ilgili bakanında katıldığı üst komisyonda  yapılan görüşmeler ile son halini alarak  TBMM  Genel Kuruluna gelir.Burada da görüşüldükten sonra kabulü halinde yasalaşarak Cumhurbaşkanına  imza için gönderilir imza işleminden sonra Resmi Gazetede yayınlanarak bazısı yayını tarihinde , bazısı ise ileriye dönük bir yürürlülük tarihi belirtilerek  yasalaşır.

Belediyelerin tabi olduğu kanun da( 3572 sayılı ) bu aşamalardan geçerek yasalaşmış bir kanundur. Bu yasa  gereği, belediye hudutları içerisinde faaliyet gösterebilmek için bağlı olunan belediyelerden ruhsat alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yasaların  ön gördükleri  içerikler,  ayrıcalıksız olarak her kişi veya kuruluş için geçerlidir.Daha doğrusu  öyle olması gerekir.

Bizde genel teamül  ise , yasalar daha sonra çıkartılan yönetmelik veya genelgeler ile yönlendirilir.Çoğu kez yönetmelikler yasaların önüne geçer veya  çıkartılan  o  yönetmelikler bazı kuruluşların lehine çalışarak tabiri caiz ise bilerek veya bilmeyerek  bazı açık kapılar yaratılmak suretiyle bazı kişi ve kuruluşları emsallerine karşın daha avantajlı duruma getirir.Böylelikle eşitlik ilkesi  zedelenmiş olur.

İşte  3572 sayılı yasanın uygulanışında da ortaya çıkan tablo aynen böyledir.Yasaya ait yönetmeliklerin çıkartılmasını takiben , bazı meslek gurupları bazı diğer yasa maddelerinden yararlanarak imtiyazlı duruma gelerek  ruhsat alma zorunluluğunun dışına çıkmışlardır.Örneğin Avukatlar,Mali Müşavirler , Eczacılar, Noterler,Dershaneler  gibi.

Peki tüm bu adı geçen mesleki kuruluşlar piyasada serbest olarak çalışırlarken, EMSAL HİZMET VEREN  SERBEST VETERİNER HEKİMLER NİÇİN  HALA RUHSAT ALMA ZORUNLULUĞUNDADIR ?

Ruhsat bedellerinin her belediye tarafından ayrı ayrı belirlendiği ve bazı yerlerde bu rakamların fahiş seviyeye ulaştığı da ayrı bir konu olmakla birlikte, asıl üzerinde durulması gereken  husus EMSALDE EŞİTLİK İLKESİNİN ZEDELENİŞİDİR.

Bu bağlamda, Burdur Milletvekili Veteriner Hekim Ramazan Kerim Özkan bey mecliste  emek sarf etmektedir.Kendisine teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi sunarım.

24 – 25 Kasım 2012 tarihinde Türk Veteriner Hekimleri Birliği ‘ mizin  Genel Kurulu gerçekleştirildi. Mesleki sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı Genel Kurul sonucunda yapılan seçimlerde  45. DÖNEM  Yönetim Kurulu,Haysiyet Kurulu ve Denetim Kurulunda görev alacak meslektaşlarımız  seçildi.

Özveri gerektiren bu görevler için aday olan ve seçilen  meslektaşlarıma başarılar dilerim.Bu arada tüm meslektaşlarıma da  meslek örgütlerinin başarılarının sırrının katılımcı olmaktan geçtiğini hatırlatır, saygılar sunarım.


Yazan - 27 Kasım 2012. Kategori HAYVANCILIK, H.Yalçın KÖKSAL, YAZARLAR. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x