“Ben geleceği çiziyorum” projesi ile çocuklar,toprak ve su konusunda bilinçlendirilecek….


unnamed (1)

 

 

 

2015-2016 eğitim yılı başında uygulanacak proje kapsamında,animasyon film çalışmaları yapılacak,okullara CD’ler dağıtılacak.TRT’de,çizgi filmler ayınlanacak, toprak ve su temalarını içeren kamu spotları hazırlanacak….

 

Halim UTLU

 

Çocukların toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve korunmasıyla ilgili bilinç düzeyini artırmak amacıyla, önemli bir adım daha atılarak, “Ben Geleceği Çiziyorum” projesi geliştirildi. Proje ile okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve dolaylı yararlanıcılar olarak da, öğretmen ve veliler hedef kitle olarak belirlendi.

 

Proje kapsamında,“Geleceği Çizen Çocuklar” hatıra ormanlarının kurulması, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve okullara, konuyla ilgili afiş ve broşürler dağıtılması, Devlet Tiyatrolarında toprak ve su temalı bir tiyatro oyunu sahnelenmesi, temalarla  ilgili resim yarışmaları düzenlenmesi, bütün il birincilerinin  Haziran ayının ilk haftası kutlanan Toprak Bayramına denk gelecek tarihte, Ankara’da resim sergisi açılması gibi bir dizi faaliyet hayata geçirilecek.

 

Düzenlenecek yarışmalarda, dereceye girenlere ödüller verilecek

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Milli Eğitim Bakanlığı, Toprak Bilimi Derneği gibi kuruluşların da destek ve katkı verdiği proje kapsamında yapılacak yarışmalarda, dereceye girenlere ödüller verilecek. Konu ile ilgili hazırlanan proje protokolü, 30.06.2015 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak  ile Milli Eğitim Bakanlığı adına Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık tarafından imzalandı.

 

Amaç;toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve korunması

 

Çocuklara yönelik oldukça önemli “Ben Geleceği Çiziyorum” temalı  projeyi  geliştiren, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü,Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü, proje ile çocukların toprak ve su kaynaklarının kullanımı ve korunmasına yönelik bilinç düzeylerini artırmayı hedefliyor.

 

30 büyükşehirdeki okullarda etkinlik düzenlenecek

 

Temel olarak okulöncesi, ilkokul 1’inci, 2’inci, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri, dolaylı olarak anne, baba ve öğretmenleri de hedefleyen proje kapsamında, birçok etkinlik yapılacak. Proje, Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli bir şekilde hayata geçirilecek.30 büyükşehirdeki tüm okulöncesi ve 1. sınıf öğrencilerine toprak ve su temalı yap-boz ve boyama kitapları, ilköğretim 2, 3, ve 4. sınıf öğrencilerine, yine aynı temaları içeren yap-boz ve hikâye kitapları hazırlanarak, set şeklinde dağıtılacak. Öğretmen ve ebeveynler için de el kitabı ve broşür hazırlanacak.

 

TRT’de, belirli saatlerde çizgi filmler yayınlanacak

 

2015-2016 eğitim öğretim yılının başında lansmanı yapılacak olan proje kapsamında, okulöncesi, 1,2, 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik animasyon film çalışmaları yapılacak ve CD’ler ile okullara dağıtılacak. TRT’de, günün belirli saatlerinde çizgi filmler yayınlanacak, toprak ve su temalarını içeren kamu spotları da hazırlanacak.

 


Yazan - 1 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x