Berlin’e Yeni Büyükelçilik Binası Açıldı


Başbakan Erdoğan, Berlin Büyükelçiliği yeni hizmet binasının açılışını yaptı.

 

Binanın Türk kültürünü ve köklü tarihimizi yansıttığına vurgu yapan Başbakan Erdoğan, bu açılışla bir asır önceki büyükelçiliğe dönüldüğünü söyledi.     B

 

aşbakan Erdoğan, Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtı hareketleri hatırlatarak, Almanya’da aşırı sağcıların işlediği cinayetlerin aydınlatılmasını istediklerini belirtti.

 

Başbakan şöyle devam etti: “Norveç’te yaşanan ve 77 masum insanın hayatına mal olan menfur olay, önlem alınmazsa bu olayların nerelere uzanabileceğini maalesef bize bir kez daha hatırlattı. Almanya’da aşırı sağcı saldırıların hedefinde yer alan Türk toplumunun tepkilerini ve beklentilerini de muhataplarımıza her görüşmemizde ifade ediyoruz. Almanya toplumunun da tepkisine yol açan acımasız cinayetlerin tam olarak aydınlatılmasını bekliyoruz. Müslümanlar ve Hristiyanlar arasındaki önyargıların yıkılmasına yönelik çabalara büyük önem veriyoruz. Bu amaçla İspanya ile başlattığımız Medeniyetler İttifakı girişimimizin önemi daha iyi anlaşılıyor”

 

 “Avrupa Krizin Ötesinde” Toplantısı  

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Berlin Büyükelçiliği yeni hizmet binasının açılışının ardından Berlin Enstitüsü’nde “Avrupa Krizin Ötesinde” konulu toplantıda konuştu.   Başbakan Erdoğan,” Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin bir an önce aşılması Avrupalı dostlarımız kadar bizi de sevindirecektir” dedi.   Türkiye’de 2002’den bu yana yaşanan reform sürecinin ekonomik krizi engellediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Biz Avrupa Birliği’ne yük olmaya değil yük almaya geliyoruz” diye konuştu.

 

Başbakan şöyle devam etti:  “Halkın yöneticisine güvenmesi çok önemli. Eğer siz halkınızı aldatırsanız halkınıza bu güveni vermezseniz, yaptığınız her reform ters teper, biz bu güveni yaşattık. Biz hep şunu söylüyoruz. Biz Avrupa Birliği’ne yük olmaya değil, Avrupa Birliği’nden yük almaya geliyoruz dedik, ama bizi anlamadılar anlamak istemediler, hala da anlamıyorlar. Ama biz yine de kararlıyız ve de dersimizi çalışıyoruz. Biz bu kararlılıkla bu süreci devam ettireceğiz, hatta bu krizin daha önce ihmal edilmiş bazı adımların cesaretle atılabilmesi için de önemli bir fırsat haline dönüştürülebilmesi mümkün. Türkiye bu sürece her türlü katkıyı yapmaya hazır”


Yazan - 30 Ekim 2012. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x