BESD-BİR: Parça et üzerinden fiyat değerlendirmesi yapılması yanlıştır


Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) çeşitli basın organları ve televizyon kanallarında yapılan tavuk eti fiyatı ile ilgili olumsuz haberler hakkında bir bilgilendirme yayınladı.

Yapılan haberlerde tavuk et fiyatlarının parça et üzerinden değerlendirildiği ve fiyatlarda artış olduğunun iddia edildiğini belirten BESD-BİR, fiyatların parça et üzerinden değil, bütün tavuk üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Parça et ürünlerinin katma değerli ürünler olduğu için fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen BESD-BİR bunun kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğinine dikkat çekti.

Yapılan açıklama şöyle:

Beyaz et üretimine ilişkin yılın belirli zamanlarında fiyat artışlarına yönelik olumsuz haberler yapılmaktadır. Bu haberlerde tavuk parça fiyatları baz alınarak tavuk fiyatlarının yüksek olduğu ve fazla artışlar yapıldığı öne sürülmektedir. 

Tavuk eti ürünleri bütün tavuk dışında göğüs, but ve kanat ürünleri olarak 4 ana gruptan oluşur. Belirtmek isteriz ki, tavuk eti fiyatına ilişkin yapılacak değerlendirmelerin bütün tavuk üzerinden yapılması doğru olacaktır. Parça ürünler katma değerli ürünler olduğu için bütün tavuğa oranla daha yüksek fiyatlıdır. Bu yüzden parça ürünlerin fiyatları üzerinden değerlendirme yapılması gerçekçi değildir. Aksi hatalı hesaplamaya sebebiyet vermekte ve kamuoyuna yanlış bilgi aktarmaya yol açmaktadır.

DİĞER HABERLER
Mersin'e Dolu Yağdı, Seralar Yerle Bir Oldu

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği
BESD-BİR


15 Nisan 2021. 13:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x