Besiciler “ithalat” söylentilerinden tedirgin


dana-1

 
KONYA – Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Üst Birliği Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, bazı firmaların, toptan et fiyatlarındaki yaklaşık bir liralık artışı bahane ederek ithalatı yeniden açtırmaya çalıştığını savunarak, “Oysa et fiyatı, son artışla ancak 4 yıl önceki 15 lira seviyesini yeni buldu. İthalat istemiyoruz, zaten gerek de yok” dedi.

 

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır kilogramı 14,5 lira olan yağlı karkas et fiyatının geçtiğimiz günlerde 15 liraya çıktığını, bu makul fiyat artışının ardından bazı et firmalarının basına, “ithalata ihtiyaç olduğu” konusunda mülakatlar verdiklerini söyledi.

 

Bu fiyat artışının piyasaları ya da et stoklarını etkileyecek düzeyde olmamasına rağmen, ithalatın yeniden açılmasına yönelik açıklamaları “fırsatçılık” olarak gördüklerini ifade eden Karabulut, şunları kaydetti:”Uzun zamandır yağlı karkas 14,5 liradan, yağsız karkas ise 15,5 liradan işlem görüyordu. Son günlerdeki artışla yağlı kesim 15 liraya, yağsız karkas ise 16 liraya yükseldi. Bazı firmalar, toptan et fiyatlarındaki yaklaşık bir liralık artışı bahane edip et ithalatını yeniden açtırmanın peşinde… Oysa et fiyatı, son artışla ancak 4 yıl önceki 15 lira seviyesini yeni buldu. İthalat istemiyoruz, zaten gerek de yok. 15 lira seviyeleri, maliyetlerimize çok yakın fiyatlar. Ayrıca, 4 yıl önce bir çuval besi yemini 25 liraya alan üretici, bugün aynı yemi 45 liraya alıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin, ithalatın önünü açmaya yönelik bu tür spekülatif beyanlar doğrultusunda hareket etmeyeceğini umuyoruz.”


Yazan - 29 Temmuz 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x