Beşir Atalay’dan Bank Asya açıklaması


besir-atalaydan-hayri-kozakcioglu-aciklamasi_637863_720_400

 

 

 

 

 

AKP Sözcüsü Beşir Atalay, Bank Asya’ya el konulması ile ilgili, “Bank Asya’nın TMSF’ye devri siyasi bir etkilenme ile olacak olsaydı çok önceleri olurdu” dedi.

 

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

“Bank Asya’nın yüzde 63’ünün TMSF’ye devrine karar verilmesi siyasi bir karar mıdır? Hükümetin paralel yapı ile mücadelesi çerçevesinde bundan sonra hangi adımlar beklenebilir. Bank Asya paralel yapının finans kaynağı mı?” soruları üzerine Atalay, “Bank Asya, geniş bir konu. Bank Asya konusu yeni gündemde değil. Siyasi bir etkilenme ile olacak olsaydı çok önceleri olurdu.  Kendi yürüyüşü ilgili teknik kurumlarca BDDK tarafından değerlendirildi o risk aşamasına geldiği için de mevduat sahiplerini korumak adına böyle bir karar alınmıştır. Bu teknik bir konu” dedi.

 

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BELEDİYE VE İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİMİZ İSTİFA ETMESİNLER LİSTEYE GİREMEYECEKLER”

 

Seçim hazırlıklarına ilişkin Atalay, “Pozitif kampanya yapmak. Türkiye’ye demokrasi bayramı ve şöleni yaşatmak” diyerek, “Ak Parti olarak tüm seçim çevrelerinde seçime iştirak edeceğiz. Parti adaylarının tespit ve sıralamasında merkez yoklamasını esas aldık. Aday adaylık başvurusu 11 Şubat 2015’te başlayacak 20 Şubat’ta bitecek. Bu başvurular genel merkez ya da il teşkilatlarına yapılabilir. Biz daha önce bir ilke kararı aldık. Son kongrede teşkilatlarımızda yöneticiliğe aday olan ve seçilen kişiler için aday adaylık söz konusu olmayacak. İstifa ederlerse listelere girmeyecekler. Yönetimdeki arkadaşlarımız aday adayı olmak için istifa etmesinler. İl ilçe başkanlığı, kadın kolları gibi görevlere aday olup seçilenler aday olamayacak. Bunu daha önce açıklamıştık. Teşkilat mensubu arkadaşlarımız aday adayı olmak için hiç istifa etmesinler. Belediye başkanlarımız, belediye ve il genel meclisi üyelerimiz de aday adayı olmak için istifa etmesinler listeye giremeyecekler” diye konuştu.

 

ADAY ADAYI BAŞVURULARINDA ERKEKLERDEN 5 BİN LİRA KADIN ADAYLARDAN 2 BİN 500 LİRA ALINACAK”

 

Aday adayı başvurularında erkeklerden 5 bin lira kadın adaylardan 2 bin 500 lira alınacağını belirten Atalay, “Aday adaylarımızdan erkeklerden başvuruda 5 bin lira kadın adaylardan 2 bin 500 lira alınacak. Engellilerden ise hiç özel aidat başvuruda alınmayacak. Aday adaylığı başvuruları bittikten sonra 28 Şubat, 1 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklaması yapılacak. Merkez yoklaması ile adaylarımızı belirliyoruz. Kampanyamızın tanıtım programı 15 Nisan gibi olabilir. 7 bölgemizde ayrı tanıtım programları yapacağız” dedi.

 

“MİT MÜSTEŞARI HAKAN FİDAN’IN MİLLETVEKİLİ OLACAĞI İDDİLARI BENİM BİLDİĞİM BİR KONU DEĞİL”

 

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili olacağı iddialarını değerlendiren Atalay, “Benim bildiğim bir konu değil. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız paylaşmışlar. Kamudan istifa edeceklerle ilgili de daha takvim bitmedi. Bu nedenle bir şey söyleyemeyeceğim” dedi.

 

“BANK ASYA’NIN TMSF’YE DEVRİ SİYASİ BİR ETKİLENME İLE OLACAK OLSAYDI ÇOK ÖNCELERİ OLURDU”

 

“Bank Asya’nın yüzde 63’ünün TMSF’ye devrine karar verilmesi siyasi bir karar mıdır? Hükümetin paralel yapı ile mücadelesi çerçevesinde bundan sonra hangi adımlar beklenebilir. Bank Asya paralel yapının finans kaynağı mı?” soruları üzerine Atalay, “Bank Asya, geniş bir konu. Kriz yıllarını hatırlarsanız pek çok vatandaşımızın mağdur olması…Ak parti döneminde bankacılıkla ilgili ciddi düzenlemeler getirildi. Bankalar battığında vatandaşlar mağdur oluyor ama hükümete, devlete dönük pek çok suçlama oluyor mağdur olduk diye. Orada bir risk varsa, mevduat sahiplerinin mağdur edecek bir risk varsa  bu tür tedbirler alınır. Bank Asya konusu yeni gündemde değil. Siyasi bir etkilenme ile olacak olsaydı çok önceleri olurdu.  Kendi yürüyüşü ilgili teknik kurumlarca BDDK tarafından değerlendirildi o risk aşamasına geldiği için de mevduat sahiplerini korumak adına böyle bir karar alınmıştır. Haberlerde duydum. Bildiğim bir konu olduğu için hükümetteyken bu konular bankacılıkla ilgili konular çok ciddi şekilde görülür. Olayı ben böyle değerlendiriyorum. Bu teknik bir konu. Bankacılık sistemimizin kendi iç denetim mekanizması ile alınmış bir karardır. Öyle değerlendirmek lazım” diye yanıt verdi.

 

AKP’NİN SEÇİM BEYANNAMESİNDE “KUTSAL MÜCADELE” İDDİALARI

 

“AKP’nin seçim beyannamesinin bir bölümü, “Kutsal mücadeleye ayrılacak” iddialarını değerlendirmesi istenen Atalay, “Böyle bir şey şu anda söz konusu değil. Bizim çalışmalarımızda böyle bir tanım yok. İlk kez sizden duyuyorum. Kimin yorumu bilmiyorum” dedi.

 

“PARTİMİZ İÇİN BUNDAN SONRA DA ÇALIŞACAĞIM”

 

AKP’deki 3 dönem kuralına göre adaylık durumuna ilişkin Atalay, “Ben üçüncü dönemim. Hayırlı işler yaptığıma inanıyorum. Partimiz için bundan sonra da çalışacağım. Bundan başka şahsi bir planım yok. Bu benim için adeta bir hayat” dedi.

 

“BAŞKANLIK SİTEMİ TARTIŞMALARINA GİRMEK İSTEMİYORUM”

 

Atalay, “Başkanlık sistemi tartışmalarına ben burada girmek istemiyorum. Bu çalışmayı yürütenler olarak bu tartışmaya girmiyoruz. Her parti kendi çalışmasını yapar biraz da bunlar sürpriz olacak. Kampanya tanıtım programı onun için var zaten. Bu tartışmaların olması iyi. Sadece ben görüşlerimi söylemiyorum burada. Açıklama yapmamız yanlış olur. Özgürce tartışılmalı” dedi.

 

 

KAYSERİ BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÖZHASEKİ’NİN ADAYLIĞI

 

Seçim adaylıkları ve istifalara ilişkin Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye bir ayrıcalık tanınacağı iddialarını değerlendirmesi istenen Atalay, “Çok istisnai bir durum olursa partinin kararı olur. Bir iki örnek olabilir. Bilemiyorum şu an” dedi.

 

“SEÇİME GİDERKEN YAPILACAK BİR İŞ DEĞİL”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi partiler yasasını değiştirme önerisini değerlendirmesi istenen Atalay, “Tartışılıyor, olabilir. Partilerin kendilerine göre yöntemleri var. Zemini geldiğinde konuşulur. Seçime giderken yapılacak bir iş değil” dedi.

 

 


Yazan - 4 Şubat 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x