Beştepe’de Adli Yıl açılış töreni yapılıyor


327887

 

Bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen 2016-2017 Adli Yılı Açılış Töreni başladı

 

 

2016-2017 Adli Yıl Açılış Töreni Cumhurbaşkanlığı Sarayı içindeki ‘Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

 

Törene Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılmıyor. Başbakan Binali Yıldırım, TBB’ye ve Kılıçdaroğlu’na dün de katılım çağrısı yapmıştı ancak bu çağrıya olumlu yanıt gelmedi. Tören, yapıldığı yer nedeniyle ‘adli bağımsızlık’ tartışmalarına neden olmuştu.

 

 

Cirit: Hain saldırıyı kınıyorum

 

 

Konuşma yapmak üzere kürsüye ilk olarak Yargıtay Başkanı Cirit geldi. Cirit konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı:

 

 

“Bu özel ve anlamlı günün konuşmasını yapmanın heyecan ve mutluluğunu bir arada yaşıyorum. Geçen yılki konuşmamda Türk yargısının iyi bir durumda olmadığını belirttikten sonra gelecek için ülkemiz açısında sorunlu alanlardan doğan risklerin kontrol altına alındığını ifade etmiştim. Geçen yıldan bugüne kadar yargımızda önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Yargıtayımızın bütün kararlarını kamuoyu erişimine açtık. 15 Temmuz’daki darbe girişimi yargımızda da önemli sarsıntılar meydana getirmiştir. 148 yıldır Türk milleti adına yargılma ayapan Yargıtayımız ülkesine fedakarca hizmet etmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

 

 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra toplum olarak sergilediğimiz birlik geleceğe yönelik inancımızı pekiştirmiştir. Demokrasimizin en önemli engellerinden birisi terördür. Bir insanlık suçu olan teröre karşı tüm ülkelerin birlikte hareket etmeleri bir zorunluluktur. Silahın sahibine sadakati yoktur, bir gün kendisine döner. Yoğun bir şekilde bölücü terör örgütünün saldırılarına maruz kalan bölge halkının terör karşı duruşunu saygıyla karşılıyoruz. FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain saldırıyı kınıyorum. Öyle bir çatışma ortamı ki savaş uçakları helikopterler kullanılarak girişilecek bir anda ülkenin kan gölüne dönmesine neden olabilecek bir eylemdir. Bu bir darbe değil Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmesini yok edilmesini amaçlayan saldırıdır.

 

 

‘FETÖ üyeleri adil ve bağımsız mahkemelerce yargılanacaktır’

 

 

15 Temmuz’daki hain saldırı Batılı dostlarımız tarafından zamanında ve doğru bir şekilde kınanmamış, hayal kırıklığı yaratmıştır. FETÖ üyeleri de adil tarafsız ve bağımsız mahkemelerce iç hukuk ve uluslararası hukuka uygun şekilde yargılanacaktır. Suçlu olanların en ağır cezaları alacakları mukakkaktır. Son günlerde yargı alanında yapılması düşünülen anayasal ve yasal değişiklikler hakkında Yargıtay’ın da görüşünün alınmasının çok yararlı olacağını düşünmekteyim. Adalet arayanın da elleri temiz olmalıdır. Hakimin tarafsızlığı, hakimin bağımsızlığı kadar önemlidir.”


Yazan - 1 Eylül 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x