Beyaz Bir Festival Dillere Destan Sona Erdi……!


Bu yıl beşinci kez tertiplenen “Bolu Beyaz Et Festivali”yerel basın dahil, bir çok kanalın engelleme girişimlerine rağmen hafızalardan silinemeyecek güzellikle sona erdi.

Beyaz Et Festivali’nin birinci gün etkinlikleri Belediye önünden Anıtpark’a kadar yapılan festival yürüyüşü ile başladı

 Festivale, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu, Bulgaristan’ın Novi Pazar Belediye Başkanı Vasil Elenkov Tonev, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Moldova Büyükelçisi Tugar Gois ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival yürüyüşünün ardından Anıtpark’taki tören programına geçildi.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından festival çelengi Atatürk anıtına kondu. Törenlerin ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından bir açılış konuşması yapıldı. Ardından Düzce Belediyesi Mehter Takımı sahne alarak katılımcılara mini bir konser verdi. Mehter konserinin devamında ise Armelit Halk Dansları Topluluğu tarafından dans gösterileri sergilendi. Gösterinin ardından protokol ve vatandaşlar tarafından festival alanına kurulan stantlar gezildi.

 13.30’da  “Beyaz Et Sektörünün Ekonomiye Katkısı” konulu bir panel düzenlendi. Kardelen Sineması’nda düzenlenen panel öncesi Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları tarafından birer konuşma yapıldı. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından Müsteşar Mirmahmutoğulları’na festivale katılımlarından ve vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Panel sonrası Anıtpark’ta bulunan alternatif sahnede en güzel yumurta yarışması düzenlendi. Saat 15.00’da ise yine aynı sahnede TOÇEV Çocuk Tiyatrosu tarafından temizlik konulu oyun sahnelendi. Oyunun ardından Herkes tavuğunu çizsin yarışması düzenlenirken yine aynı saatte Atatürk Orman Parkı’nda Shepresa Velestha Makedonya’dan festival için gelen folklor grubu tarafından bir gösteri düzenlendi

 Gülben Ergen   davetlileri coşturdu

Beyaz Et Festivali kapsamında ilimize gelen Türk Pop Müziği sanatçısı Gülben Ergen Kent Meydanı’nda verdiği konserde 20 bin kişiyi coşturdu.

Vatandaşların ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konser sırasında, binlerce kişi Ergen’in şarkılarına eşlik etti. Yaklaşık 2 saat kadar sahnede kalan ünlü sanatçı istek parçaların yanı sıra, yeni albümünden de şarkılar seslendirdi. Bolu’da olmaktan dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirten ünlü sanatçıya konser sonunda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edilirken, Başkan Yardımcısı ve festival koordinatörü Emine Davarcıoğlu tarafından da sepet içerisinde canlı piliç ve çiçek takdim edildi

Bulgar ve Makedon heyetten Başkan Yılmaz’a ziyaret

Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’ne katılmak için ilimize misafir olarak gelen Bulgaristan’ın Novi Pazar Belediye Başkanı Vasil Elenkov Tonev ve Shepresa Velestha Makedonya’dan gelen heyet Belediye Başkanı Aladdin Yılmaz’ı makamında ziyaret ettiler.

Festivalin ilk günü gerçekleşen ziyarette Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından, Başkan Tonev ve Makedonya’lı heyete Bolu’nun doğal güzellikleri ve Bolu Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgiler verildi. Başkan Yılmaz ziyaret esnasında ayrıca Bulgaristan ve Makedonya hakkında da bilgiler aldı. Sohbet havasında geçen ziyaretin ardından Bulgaristan’ın Novi Pazar Belediye Başkanı tarafından Başkan Yılmaz’a çeşitli hediyeler takdim edilirken, Başkan Yılmaz tarafından da Novi Pazar Belediye Başkanı Tonev’e ve Makedonya’lı heyete çeşitli hediyeler takdim edilerek hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Bulgar ve Makedonyalı heyet iki gün boyunca misafir olarak festivalle ilgili çeşitli programlara katıldılar.

 Beyaz et sektörü Türkiye’nin sigortasıdır

”Beyaz Et Sektörünün Ekonomiye Katkısı” konulu panelde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlulları Beyaz etin Türkiye’nin sigortası olduğunu belirterek “Bu sektörün önemini iyi kavramak lazım;” dedi

Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Beyaz Et Festivali Belediye önünden Anıtpark’a kadar yapılan festival yürüyüşü ile başladı. Festivale, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcısı Necdet Özeroğlu, Bulgaristan’ın Novi Pazar Belediye Başkanı Vasil Elenkov Tonev, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Moldova Büyükelçisi Tugar Gois ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festival yürüyüşünün ardından Anıtpark’taki tören programına geçildi.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından festival çelengi Atatürk anıtına kondu. Törenlerin ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından bir açılış konuşması yapıldı. Ardından Düzce Belediyesi Mehter Takımı sahne alarak katılımcılara mini bir konser verdi. Mehter konserinin devamında ise Armelit Halk Dansları Topluluğu tarafından dans gösterileri sergilendi. Gösterinin ardından protokol ve vatandaşlar tarafından festival alanına kurulan stantlar gezildi.

Beyaz et sektörü lokomotif görevi görüyor

 Etkinlikler kapsamında Kardelen Sinemasında ”Beyaz Et Sektörünün Ekonomiye Katkısı” konulu panel düzenlendi.

Panele AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğlulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile davetliler,vatandaşlar ve tavukçuluk sektörünün temsilcileri katıldı.

Panelde konuşma yapan Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, her yıl festivalin daha da güzelleştiğini ifade ederek, ”Bolu’da yaşayan halkla, idarecilerle, sektörü temsil eden fabrikalarla, sahiplenmiş olduğumuz bu sektöre, bu festivale ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde en iyi organize olan ve iyi bir kalite kontrolü olan sektörle karşı karşıyayız. Bolu’ da beyaz et sektörü lokomotif görevi görüyor. Bizler Bolu’nun ve sektörün emrindeyiz” dedi.

Vedat Mirmahmutoğulları ise festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederek, dünya’da verilen üç mücadelenin en önemlisinin gıda arzını ele geçirme mücadelesi olduğunu söyledi. Mirmahmutoğulları, ”Petrol arz ve yönetimi bir tarafa, su arz ve yönetimi bir tarafa, en önemlisi gıda arz ve yönetimini ele geçirme mücadelesi veriliyor. Bugün dünyada araziler parselleniyor. Güney Kore gidiyor yurt dışında 1 milyon hektar arazi satın alıyor ya da 99 yıllığına kiralıyor. Çünkü en stratejik unsur gıda. Gıdanın alanları daralıyor, gıda üretilen yerler daralıyor ve nüfus artıyor. Teknoloji gelişiyor. Tüketim alışkanlıkları değişiyor” şeklinde konuştu. Mirmahmutoğulları, ”Bundan 7-8 yıl önce buğday ekilen alan 9.3 milyon hektar alandı Şimdi buğday ekim alanı 1.3 milyon hektar. Doğru bu kadar alan küçülttük ama üretimi 18,5 milyon tondan aldık, 21.8 milyon tona çıkarttık. Tasarruf ettiğimiz alanda da mısır ektik. Mısır üretimi de 2 milyon tonlardan 5 milyon tonlara çıktı. Kaynağı rasyonel kullanmak bu değil de nedir?” diye konuştu.

Beyaz etin ülkenin sigortası olduğunu belirten Mirmahmutoğulları, ”Kırmızı ette yaşanan sıkıntıyı kapatan bir sektör. Bu sektörün önemini iyi kavramak lazım. Bundan 7-8 yıl önce 11 bin ton ihracat yaparken sektör şimdi 140 bin ton beyaz et ihracatı yapılıyor. Bu sektörde hizmet veren herkesi kutluyorum” dedi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da beyaz et sektörünün Bolu’da çok etkili olduğunu, Bolu’da köyden kente göçü engelleyen, kırsal kalkınmayı sağlayan ve çalışan eleman sayısı ile verimliliği artıran bir sektör olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vedat Mirmahmutoğulları’na plaket takdim etti. Törende dans toplulukları tarafından gösteriler yapıldı ve beyaz et sektörü temsilcileri tarafından Hükümet Meydanı’na kurulan çadırlarda vatandaşlara tavuk döner ve ayran ikramı yapıldı.

 PİLİÇ GÜZELİ  ELÇİN SULUKAHYA

. Uluslar arası Bolu Beyaz Et Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “ Beyaz Et Festivali Güzeli” yarışması büyük bir çekişme içinde geçti. Yarışma sonunda Elçin Sulukahya  piliç güzeli seçildi.

13 genç kızın katıldığı Beyaz Et Festivali Güzeli yarışması jürisini Beypiliç’i temsilen Nilgün Tanrıkulu, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Show Tv magazin programlarından tanınan Mert Öğün, Eski Türkiye güzeli Ebru Güzel, Tiyatrocu Doğa Rutkay ve Hakan Bilgin, Manken ve şarkıcı Tuğba Özay, Naci Gecili ve

Beyaz Et Festival Güzelleri Yabancı Çıktı

5 Yarışmacının dereceye girdiği yarışmada birinci olan Elçin Sulukahya’nın aslen Adanalı olduğu ve Erberk mankenlik ajansına bağlı olarak çalıştığı, çeşitli dizilerde ve televizyonlarda oyunculuk ve VJ’lik yaptığı belirlendi. Yarışmada 2. olan Didem Kartal’ın ise İzmirli olması dikkat çekiyor. Yarışmada basın güzeli seçilen Nil Kaçmaz’ın ise İstanbul’da bir mankenlik ajansına bağlı olarak hosteslik, modellik ve oyunculuk yaptığı belirlendi. Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Bolu Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert dereceye giren yarışmacıların arasında Bolulularında olduğunu söyleyerek; “On binlerce kişinin katıldığı ve herkesin memnun kaldığı bir festivalde yalnızca güzellik yarışmasına odaklanılmasını doğru bulmuyorum” dedi. Konu hakkında açıklama yapan Bolu Belediye başkan yardımcısı Emine Davarcıoğlu ise Hafta sonunda tüm Türkiye’nin Bolu’dan övgüyle bahsettiğine dikkat çekerek; “Bu açılardan festivalin amacına ulaştığını düşünüyorum ileriki yıllarda daha nitelikli programlarla insanların karşısına çıkacağız “dedi. Güzellik yarışmasının büyük bir ilgi gördüğünü söyleyen Davarcıoğlu; “Yarışma şartnamesi arasında yalnızca 18-35 yaş aralığında olma şartı koymuştuk. O yüzden Türkiye’nin dört bir yanından genç kızlar başvuruda bulunarak Beyaz et festivali güzeli olmak için yarışabilirler, ben bunda herhangi bir sorun görmüyorum” şeklinde konuştu. Önümüzdeki yıl yapılacak olan güzellik yarışmasında “Bolulu olma “şartının getirilebileceğini de sözlerine ekleyen Davarcıoğlu” Herhangi bir ajansa bağlı olmama şartı da eklenebilir. Bunlar yapılmayacak şeyler değil. Sonuçta on binlerce kişi güzel bir organizasyonla hoşça vakit geçirmişse bu doğru yolda olduğumuzu gösterir” biçiminde konuştu. 2011 Beyaz Et Festival Güzeli” Yarışmasında dereceye girenler şu şekilde açıklandı; “1.Elçin Sulukahya,2.Didem Kartal,3.Gözde Erkal,4.Nuran Çetinkaya,5.ve basın güzeli Nil Kaçmaz.Eray Yılmaz oluşturdu.

Beyaz Et Festivali’nde iki günde 32 etkinlik

Beşinci Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nin ikinci günü Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Gazelle Otel’de ulusal basın mensuplarına verdiği kahvaltı ile başladı.

DİĞER HABERLER
Küresel ısınma nedeniyle dayanıklı kanatlı ırklarının geliştirilmesi gerekiyor

Kahvaltı sonrası Başkan Yılmaz magazin basınına festival ve belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Kent Meydanı’nda ki program ise Kızgın Piliç Yarışması ile başladı. Her yaştan çocuğun katılabildiği yarışmada çocuklar hazırlanan platformda güçlerini deneyerek köpükten hazırlanan maketi yıkmaya çalıştılar.

İkinci günü programı alternatif sahnede çocuk tiyatrosu ve ilizyonist gösterilerle devam etti.

Daha sonra aynı saatte Makedonyalı grup Anıtpark’da ki sahnede, Bolu Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’da Atatürk Orman Parkı’nda gösteri yaptılar. Folklor gösterilerinin ardından Oktay Usta ile Yöresel Yemek Yarışması başladı. Beyaz etten yapılan 30 yemeğin yarıştığı yarışmada dereceye girenler ödüllendirildi.

Yasemin Bradley’in moderatörlüğünde Beyaz Et Sağlıklı Yaşam Paneli düzenlendi. Panelin ardından Keçi Sağma Yarışması’na geçildi. Yarışmaya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu’da katıldı. Yarışmada en kısa zamanda en fazla sütü kovaya sağanlar ödüllendirildi.

Keçi sağma yarışmasının ardından Beyaz Et Festival Güzeli Yarışması’na geçildi. Yarışmada Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu’nun yanı sıra Mert Öğün, Ebru Güzel, Doğa Rutkay,  Mevlüt Taş, Apricot YK, Nilgün Tanrıkulu, Tuğba Özay, Hakan Bilgin gibi ünlü isimler jüri üyeliği yaptı. Yarışmanın devamında Bolulu sanatçı Ramazan Çelik sahne alarak çifte telli parçaları ile hemşerilerine unutulmaz anlar yaşattı. Çelik’in parçalarına Bolulular göbek atarak eşlik ettiler.

DİĞER HABERLER
Dünya Veteriner Tavukçuluk Kongresi Fransa'da Yapıldı

Daha sonra Türk Pop Müziği’nin güçlü seslerinden olan Mustafa Ceceli sahne aldı. Seslendirdiği parçalar ve sahne performansı ile izleyenleri coşturan Ceceli’nin eşinin hamile olduğunu ve 10 gün sonra doğum yapacağını söylemesi üzerine Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından doğacak çocuğuna beşik hediye edildi.Ödül töreninin ardından kapanış konuşmaları ve havai fişek gösterisi yapıldı. Görsel şölene dönüşen ve havada büyüleyici görüntüler oluşturan havai fişek gösterisini vatandaşların yanı sıra protokolde oturduğu yerden arkaya dönerek sonuna kadar takip etti.
Gösterinin ardından sahne alan Bengü ise hareketli parçaları ile yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı konser alanını coşturdu. Yaklaşık iki saat kadar sahnede kalan Bengü’nün parçalarına hayranları tempo tutarak eşlik ettiler. İki gün boyunca 32 etkinliğin yapıldığı Beyaz Et Festivali kapanış programı ile sona erdi.

REKLAM ALAMAYAN YEREL BASINDAN YAYLIM ATEŞİ

330 bin lira olan Bolu 5.Beyaz Et Festivali bütçesinden pay ayrılmayan yerel basın tepkisini çeşitli biçimde gösterdi.

Bazı basın yayın organları beyaz et festivalinin kortejinden kalan konfetileri resimleyerek “Beyaz Et Festivali ile çevre kirliliği bu kez şehir merkezine taşındı.” başlığı ile şu haberi yayınlama ihtiyacını duydular.Halbuki aynı kirlilik seçimlerde de,Bolu sporun galibiyetinde de aynı şekilde kirleniyordu .Buna örnek te yıllardır yayınlanan Bolu’nun etkili yayın organı “Bolu’nun Sesi” gazetesindeki haber.Haberde şu bilgiler veriliyordu;

Festival çirkin görüntülerle başladı

Beyaz et sektörünün Bolu’ya verdiği çevre zararları konuşulup dururken, Beyaz Et Festivali ile çevre kirliliği bu kez şehir merkezine taşındı. Tüm eleştirilere rağmen festival, geçtiğimiz yıllardaki gibi yine etrafa çevre kirliliği püskürten görüntülerle başladı.

Beyaz Et Festivali, kortejin İzzet Baysal Caddesi boyunca yürüyüşü ile başladı. Geçtiğimiz yıllarda bütün herkes tarafından eleştirilmesine rağmen, festival korteji yürüyüş boyunca parlak kağıt parçacıklarından oluşan konfetiler atarak yine çevre kirliliğini sebep oldu. Bir kamyon üstüne oturtulan konfeti püskürtme makinesi ile resmen çevre kirliliği yaratıldı. Konfeti püskürtmesi makinesinin marifeti ile cadde ve sokaklar, dükkanların içlerine kadar bir anda rezalet bir hal alırken, işyerlerine ve elbiselerinin içlerine kadar doluşan konfetileri temizlemek için vatandaşlar temizlik görevlileri ile birlikte adeta seferber oldular.

Geçtiğimiz yıllarda da büyük eleştirilere neden olmasına rağmen, konfeti pislikleri ile caddeleri kirletme olayından neden vazgeçilmediğini soran vatandaşlar; “Anlaşılan o ki, festivali düzenleyenler, geçmişte kendilerine yöneltilen eleştirilerden ders almamışlar. Ya da ‘biz Bolu’da para gücü bizde, biz istediğimizi yaparız’ düşüncesi ile inadına çevre kirliliği yaratıyorlar. Tavuk kümeslerinin pislikleri ile Bolu’yu kirlettikleri yetmiyormuş gibi, festival yapıyoruz deyip, bu şekilde şehir merkezini de kirletmelerinin, başka ne anlamı olabilir?” diyerek sert eleştirilerde bulundular. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


19 Eylül 2011. 12:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x