Mısır Fiyatları Beyaz Et Maliyetlerini Yükseltmeye Devam Ediyor


Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulu Şeker Piliç’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bor, mısır fiyatlarının 60 kuruşa ulaştığını belirterek, ”Martta stokların azalmasıyla birlikte bu rakamın daha da yukarılara çıkması bekleniyor” dedi.

Bor, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, artan ham madde fiyatlarının beyaz et sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. Sektörü 2008 yılında zora sokan hammadde fiyatlarının 2010 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren yine ciddi şekilde etkili olmaya başladığını ifade eden Bor, şöyle konuştu:

”Yaz aylarında Rusya’da yaşanan kuraklığın etkisiyle başta buğday olmak üzere tahıl fiyatlarında yükselişler yaşandı. Buğday fiyatları 2010 yılı Ocak ayında 0,478 lira iken Aralık ayında yüzde 13’lük bir artışla 0,54 lira seviyesine geldi. Yine önemli ham maddelerimizden olan mısırda da ciddi artışlar oldu. Ocak 2010’da 47,8 kuruş olan mısırın kilogram fiyatı Aralık 2010’da 54,3 kuruşa yükseldi. 2010 yılında mısırdaki fiyat artışı yüzde 14 olarak gerçekleşti.”

Buğday ve mısır fiyatlarındaki artışın sürdüğünü dile getiren Bor, şöyle devam etti:

”Ocak 2011 itibarıyla mısır fiyatları 60 kuruşa ulaştı. Martta stokların azalmasıyla birlikte bu rakamın daha yukarılara çıkması bekleniyor. Yem ham maddelerindeki fiyat yükselişinin en büyük nedenlerinden biri ithalatta yaşanan sorunlardır. Şu anda mısırı yurt dışından 51,8 kuruşa ithal edebilecek durumdayız. Ancak, mısıra uygulanan yüzde 130 oranındaki gümrük vergisi nedeniyle ithalat yapmamız mümkün değil.”

DİĞER HABERLER
Tavuk Tüyünden Toprakta Yok Olan Plastik Yapıldı

Maliyetlerinin giderek yükseldiğini vurgulayan Bor, ”Geçmişte farklı krizlere rağmen ayakta kalmayı başaran sektörümüz 2011 yılında zorlu bir süreçten geçeceğe benziyor. Bu durumu biraz hafifletmek ve sektörü girmek üzere olduğu darboğazdan kurtarmak için gereken desteğin verilmesini bekliyoruz” dedi.

Kazak Tahılı Dünya’nın İlgisini Çekiyor

Başta Rusya ve İran olmak üzere bir çok ülkenin Kazakistan’dan tahıl ithal etmek için talepte bulunuyor

Kazakistan tahılının dünyanın ilgi odağı haline geldiği, başta Rusya ve İran olmak üzere bir çok ülkenin Kazakistan’dan tahıl ithal etmek için talepte bulunduğu bildirildi.

Kazakistan’ın Ulusal Tarım Ürünler Şirketi KazAgro Yönetim Kurulu Başkanı Asıljan Mamıtbekov, Kazakistan tahılına dünyanın dört bir yanından talep olduğunu söyledi.

Başta Rusya ve İran olmak üzere, bir çok ülkenin Kazakistan’dan tahıl ithal etmek istediğini anlatan Mamıtbekov, tahıl sezonu başlamadan stoktan 1 milyon 500 bin ton tahıl ihraç edeceklerini vurguladı.

2011 yılının Şubat ayında Moskova yönetiminin 100 bin ton ile 300 bin ton arasında tahıl ithal etmek istediğini resmi olarak bildirdiğini anlatan Mamıtbekov, aynı şekilde, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerinden de talepler aldıklarını ifade etti.

Kazakistan’da bir ton tahılın yaklaşık 350 dolar seviyelerinde bulunduğunu belirten Memıtbekov, Kazakistan tarım endüstrisinin önemli hedeflerinden birisinin büyük tahıl ihracatçısı olarak ülkenin rolünü geliştirmek olduğunu kaydetti.

DİĞER HABERLER
Türkiye Piliç Eti Üretimi

5 Mart 2011. 13:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x