İki demet Roka Fiyatına Bir Kilo Beyaz Et Pahalı mı?

13 Mayıs 2013. 15:05

2583333047_8457d4dfa1_o
SERDAR KONURALP
Yıllık 1 Milyon 800 bin ton üretim kapasitesine sahip beyaz et sektörü mangal sezonunun açılması ile canlanmaya başladı.
Aylardır gerek girdi fiyatlarının artışı ve gerekse balık sezonu nedeniyle büyük sıkıntı çeken beyaz et sektörü havaların ısınması ve mangal mevsiminin açılması ile  kendine gelmeye başladı.
Basın yayın organlarında beyaz et fiyatlarının arttığı haberlerine yanıt veren Beypi Genel Müdürü v e Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Başkanı Dr.Sait Koca fiyatların geçen yılkı Kurban Bayramı öncesine geldiğini hatırlattı.Beyaz et tüketiminin Kurban Bayramı sonrasında dip yaptığını kaydeden Koca, bahar aylarıyla artan tüketimin turizm sezonunda en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Geçen yıl Kurban Bayramının ardından balık sezonunun başladığını aktaran Koca, “Balığın bol olması kış sezonunda bizi etkidi. Şu anda arttı denilen fiyatlar aslında geçen yıl Kurban Bayramı öncesinin seviyesine ulaştı. Fiyatlar Ramazan ayına kadar bu seviyede seyreder. Daha sonra biraz hareketlenebilir .Rusya, şu anda ABD’den alıyor. Kendi üretimleri de artıyor. Bu pazar bize kapalı” diye konuştu.”
602900_281703818618491_929682723_n
Beyaz Et’in yıllık 1 milyon 700 bin ton beyaz et üretimi bulunduğunu kaydeden Sait Koca, aylık 30-35 bin tonun ihraç edildiğini söyledi. Üretimin 40-50 bin tonunun turistik tesislerde, kalanının da iç piyasada tüketildiğini dile getiren Koca, iç tüketimde anormal bir artışın olmadığını ifade etti.Beyaz Et’in geçen yıl  567 milyon dolar civarında olan ihracatının bu yıl 750 milyon doları bulacağını dile getiren Koca, Japonya, Çin, Filipinler, Suudi Arabistan gibi hedef pazarlara ihracatın her geçen gün arttığını kaydetti. Rusya pazarına ihracat konusunda başarılı olamadıklarını vurgulayan.
SEBZE v VE ET FİYATLARINI KİMSE KONU ETMİYOR
Beyaz Et sektörü temsilcileri  market ve pazarlardaki sebze ve kırmızı et fiyatlarını kimsenin görmek istemediğine işaret ederken ” Dana bonfilenin kilosu 60,antrekot 45,kuzu kemiksiz 38,biftek 40 tl’ye satılıyor.Bir demet roka 3,atom salata 4,pazı ise 3 tl. İki demet roka fiyatına beyat etin kilosunu satıyoruz.Bunun neresi pahalı?”diyerek dert yandılar.
YUMURTADAKİ DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR 
Aylardır düşüş içindeki yumurta fiyatları bu haftada piyasanın borsası sayılan başmakçı Kooperatifinde en iri ürünün 13 kuruştan işlem görmesi sekörü düşünmeye sevketti.
Bu düşük fiyata rağmen er iri yumurtanın 13 kuruş belirlendiği tavsiye fiyatına rağmen orta boy yumurtanın 30 kuruştan pazar ve marketlerde satılması tüketici ve üreticileri şaşkına çeviriyor.Yani ne kadar fiyat düşerse düşsün market ve pazarlardaki aracılar fiyatları düşürmüyorlar.

Diğer Haberler:
Nazım Hikmet, ölümünün 54'üncü yılında anıldı
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x