Beyaz Et Sektörü İhracat Desteği İstiyor


Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula,kdv oranları indirilen gıda maddeleri ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Kırmızı ette kayıtdışılık ve kaçak et girişinin büyük oranda olduğunu ve bu kararla sektörün kayıt içine alındığını işaret eden Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Ahmet Kula,”Beyaz ette kayıtdışılık yok.”dedi.

Ahmet Kula yaptığı açıklamada,bulgur, kümes hayvanları ile küçük ve büyükbaş hayvanlar, kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatının toptan teslimlerinde KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini anımsatarak, şunları söyledi:
“KDV düşürüldü. Kırmızı ette kayıt dışılık ve kaçak et girişi çok fazla olduğundan sektör, kayıt içine alınmış oldu. Fakat beyaz et satışlarında kayıt dışılık yok. Dolayısıyla toptan satışta beyaz etin KDV’sinin yüzde 1’e düşürülmesi, firmalarımızın maliyeden KDV iade alacaklarını artıracak ve perakende sektöründe KDV’nin yüzde 8’de kalması da tüketici açısından fiyat indiriminde hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Günümüzde beyaz et en sağlıklı ve ucuz protein kaynağıdır.”

AB’de 350-500 Türkiye’de ton başına 76 dolar

Beyaz et ihracatında Türkiye’de devlet desteğinin ton başına 76 dolar olduğunu belirten Ahmet Kula, şunları kaydetti:

“Avrupa Birliğindeki destek ise ton başına 350 ile 500 avro arasında değişiyor. ABD’nin de üretim aşamalarında sektöre özel destekler uyguladığı biliniyor. Brezilya’nın üretim maliyetleri o kadar düşüktür ki ihracatını hiç desteğe ihtiyaç duymadan yapabilmektedir. Bölgemiz açısından çok önemli olan beyaz et üretimi yapan sektörümüzün bu ülkelerle rekabet etmesi ve ihracatını artırması bu şartlarda çok zordur. Ortadoğu ve Rusya pazarlarına çok yakın olmamıza rağmen bu avantajımızı maalesef yeterince kullanamıyoruz. Beyaz et ihracatında, destek miktarının ton başına 200 Avro seviyelerine çıkarılması durumunda patlama yaşanacaktır. Sektör, bu konuda destek bekliyor.”

DİĞER HABERLER
Hayvancılıkta Bilinçli İlaç Kullanımı ve Hayvansal Gıdalarda Kalıntıların Önlenmesi

AHMET KULA KİMDİR?

1958 Balıkesir doğumlu, orta ve lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. Aile şirketi olan Kula Gıda Kombinaları A.Ş. de 1983 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkan vekilliği ve Genel Müdür görevlerinde çalışmaktadır. Şirket karma yem. Un ve etlik civciv sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

İngilizce bilen Ahmet Kula, evli ve  2 çocuk babasıdır.

Halen ;
•Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı
•Balıkesir Organize San. Bölgesi Müsteşşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Üyesi
•BALGÜÇ Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
•TOBB Sanayi Konseyi Üyesi
•TOBB Dış İlişkiler Komisyon üyesi
•Balıkesir Çanakkale Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi
•TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi

Geçmişteki Görevleri;
•3 Dönem BSO Yönetim Kurulu içinde, 2 dönem Başkan Vekili
•2004–2009 Dönem Balıkesir Belediyesi Meclis Üyesi
•2004–2009 Dönem Balıkesir Belediyesi Plan-Bütçe Komisyon Başkanı
•OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Üyesi
•Fırıntaş A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
•Balgüç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
 


4 Aralık 2011. 11:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x