Beyaz et üretimimiz 1,8 milyon tona yükseldi


balikesir2014

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye’de son 10 yılda beyaz et üretiminin 700 bin tondan 1 milyon 800 bin tona, süt üretimin ise 8 milyon tondan 18 milyon tona çıktığını söyledi.

 

Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’ı makamında ziyaret etti. Burada açıklama yapan Arzu, Balıkesir’in, gıda ve tarımsal üretiminde ülkenin önde gelen illerinden olduğunu belirtti.

 

Balıkesir’in, tarımda bugün ulaştığı göstergelerin, Türkiye’nin 10 yıl önce ürettiğine yakın olduğunu vurgulayan Arzu, şöyle konuştu:

 

“Türkiye’de beyaz ette 10 yıl önce 700 bin ton olan üretim, bugün 1 milyon 800 bin ton oldu. 8 milyon ton süt üretilirken bugün 18 milyon tona çıktı. Türkiye, tarım ekonomisi anlamında dünyada 11’inci sıradan 7’nci sıraya, Avrupa’da ise 4’üncülükten birinciliğe geldi. Hem 75 milyon nüfusu besliyoruz hem de 18 milyar dolar tarımsal ihracat yapıyoruz. Balıkesir’in bu noktada çok önemli rolü var.”

 

Balıkesir Valisi Turhan ise Balıkesir’in zeytin ve yağı, beyaz et ve süt üretiminde önde geldiğini belirterek, ilin tarımsal üretimdeki payından bahsetti.

 

Daha sonra Vali Turhan, Bakan Yardımcısı Arzu’ya zeytinyağı ve Balıkesir kolonyası hediye etti.

Diğer Haberler:
Şeker Piliç'in "Şeker Patronu" Otelciliğe Soyundu

Yazan - 31 Mayıs 2014. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı