Beyaz Etçiler 2011’den Umutsuz


 Beyaz et sektörü 2011 yılından fazla umutlu görünmüyor. Üretimde yüzde 20’ye karşılık gelen 250 bin tonluk artış beklediklerini ifade eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği(BESDBİR) Başkanı Zuhal Daştan, artışın tamamının  iç piyasada  ve ihracatta değerlendirilemeyeceğini bildirdi.

Beyaz et sektöründeki 2010 yılı gelişmeleri ve 2011 yılı beklentilerini değerlendiren BESDBİR Başkanı Zuhal Daştan, çok olumlu bir tablo çizmedi.

Yılın ilk çeyreğinde kırmızı etteki arz düşüklüğüne bağlı fiyat yükselişinin kanatlı talebini artırdığını belirten Daştan, “Talep artışına paralel olarak üretimde de artış yaşanmıştır. Fiyat açısından bakıldığında, kırmızı et fiyatlarından etkilenerek kanatlı eti satış fiyatlarında yüksek artışlar yaşanmadığını, normal sınırlar içerisinde bir grafik çizdiğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

Her yıl olduğu gibi 2010 yılında da Ramazan Bayramı sonrasında fiyatlarda düşüşler yaşandığını ifade eden Zuhal Daştan, “Kurban Bayramı sonrası satış fiyatları maliyetlerin altına düşmüştür. Bütün bunlara dayanarak kırmızı ette yaşanan arz sıkıntısının kanatlı etine olan talebin artmasında etkili olduğunu ama satış fiyatlarında belirgin bir etkisinin tespit edilemediğini söyleyebiliriz” dedi.

Bir kar bir zarar ediyoruz

Sektörün son 6 yıldır bir kar bir zarar ve bir vasat yıl geçiren bir seyir izlediğini ifade eden Daştan şunları söyledi:

DİĞER HABERLER
Canan Karatay'a Yumurta Sektörü'nden Açıklama

“2011 yılında piliç eti üretiminde yüzde  20 civarında bir artış olması bekleniyor. Bu yaklaşık 250 bin ton et demektir. Çok büyük bir artış. Bunun iç piyasada tüketilmesi mümkün olmadığı gibi ihracatla da tüketilmesi mümkün değildir”

Bu veriler ışığında 2011 yılında sektörü ciddi zararların beklediğinin altını çizen Zuhal Daştan, “Üretimin bu denli artacak olması ihracatı da bir miktar arttıracaktır. Ancak bilinmesi gerçekte sektörün ihracatı zararına yaptığıdır. Günümüzde 1 kg pilicin maliyeti 2.20 $ iken satış fiyatlarımız 1.80 ile 2.00 $  arasındadır. Türkiye bu güne dek beyaz ette  çevresindeki onca ithalatçı ülkeye yüksek maliyetlerinden ötürü doğru dürüst ihracat  yapamamıştır, yapamaz da” şeklinde konuştu.

Teşvikleri piyasaya yeni oyuncu getirmez

Geçen yıl başından bu yana Ziraat Bankası vasıtasıyla sektöre yüzde 50 faiz indirimi kararının yeni oyuncuların sektöre girmesine olanak sağlamadığını dile getiren Daştan, getirilen 1.5 milyon liralık üst limitin yetirsiz olduğunu, orta ölçekli yeni bir entegre tesisin devreye girmesi için gerekli sermayenin 50 milyon lira civarında bulunduğunu vurguladı.

Zuhal Daştan, yeni  kümes yapan bazı yetiştiricilerin desteklerden yararlandığını ancak mali durumu zayıf, teminat verme imkanı olmayan köylülerin krediden yararlanamadığını söyledi.

DİĞER HABERLER
Teksüt’ten çiçek gibi tereyağı

Yeni yılda 350 bin hindi yedik
 
İSTANBUL – Türk halkı bu yılbaşı daha fazla hindi yedi. Yaklaşık 350 bin hindinin satıldığı bu yılbaşında, Carrefour, Real gibi perakendeciler de hazır hindi satışlarını geçen yıla oranla artırdı. Hindiye en büyük ilgi İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi.

Bu yıla hazır hindi satışları ile giren Real’den yapılan açıklamalarda beklenenin çok üzerinde bir satış gerçekleştirildiği belirtilirken, satışlarda yüzde 30’luk bir artış yaşandığı açıklandı. Real’in en fazla hindi satışı gerçekleştirdiği iller arasında ise İstanbul ve Ankara ön plana çıkıyor. CarrefourSa’dan yapılan açıklamalarda da 2011 yılbaşında hindi satış ve orgnizasyonlarının oldukça iyi geçtiğine işaret edildi. Piyasadaki fiyatların yaklaşık yüzde 10 altındaki fiyatlarla satış gerçekleştirdiklerini açıklayan CarrefourSa, bu yıl geçen seneye oranla  tonaj ve ciroda yaklaşık  yüzde 30 artış sağladıklarını belirtti.

Bolca Hindi’den yapılan açıklamalarda da yeni yılda 100 bin adetlik ürün satıldığı belirtildi. Taleplerin, beklentiler doğrultusunda geliştiği bu rakamın belirlenen satış kapasitesi düzeyinde olduğu kaydedilirken, satılan hindilerin fabrika çıkış fiyatının da 27 TL olduğu belirtildi. (Dünya)


6 Ocak 2011. 10:40
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x