Beyaz ette güven artışına paralel ihracat arttı


 

_DSC2097

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin’i kabulünde yaptıkları çalışmalarla beyaz etteki güven artışının ihracatı artırdığını söyledi.

 

Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Bakan Eker,  tarım sektörünün gösterdiği başarıda kamuoyu yararına çalışan bir dernek olarak Ziraatçiler Derneği Mensuplarının büyük emeği olduğunu ve tüm paydaşların katkılarıyla tarım sektöründe reform niteliğinde birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Bakanlığın yaptığı çalışmaların kamuoyuna doğru anlatılması konusunda sektörde yer alan tüm sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernekler ve üretici birliklerinin sorumluluğu bulunduğunun altını çizen Bakan Eker,  paydaşlarıyla her zaman diyaloga açık olduklarını vurguladı.

 

UZMANLAR KONUŞSUN

 

Bakan Eker, daha çok meslek olarak gıda ve tarım alanıyla ilgisi olmayan, sansasyonel açıklamalarla insanları yedi içtiği her şeyle sorunlu hale getiren ve yanlış bilgilendirenlere karşı, konunun uzmanı olanların duyarlı davranması gerektiğini dile getirdi. Başta süt, tavuk olmak üzere çeşitli amaçlarla birçok ürünle ilgili yanlış bilgi verilerek vatandaşın sağlıklı beslenmesinin önüne geçildiğini aktaran Bakan Eker, yaptıkları çalışmalarla öncelikle güvenin sonrada ihracatın arttığını söyledi. Tavuk üretimini kendi dönemlerinde 775 bin tondan alarak 1 milyon 900 bin tonlara çıkardıklarını ve güven artışıyla birlikte ihracatın arttırdığını vurgulayan Bakan Eker, şöyle konuştu: “Aldığımız hijyen tedbirleriyle üretim de ihracatta arttı. Bizden ürün alan ülke sertifikamızı kabul ederken en baştan itibaren damızlık yumurta aşamasından, civciv, beslenme, kesim, temizleme ve paketlenme aşamasına kadar tüm endüstri hattını yerinde gelip görüyor. Bu şekilde sistem kurulduğu için birçok ülkeye beyaz et, tavuk ürünleri ve süt ihracatı yapıyoruz.”

DİĞER HABERLER
`Kırmızı ette oyuna dikkat`

 

 

TÜKETİCİNİN LEHİNDE OLACAK

 

Tarımda üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasında oluşan farkın önemli bir sorun olduğunu ifade eden Bakan Eker, üretici ve tüketici arasındaki zinciri kısaltmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında Hazine Müsteşarlığı, Maliye, Kalkınma, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları ile Merkez Bankası’ndan yetkililerin bulunacağı gıda komitesi kurma kararının alındığını hatırlan Bakan Eker,  düzenli aralıklarla toplanacak komitenin tüketici lehine tedbirler alacağını söyledi. Üreticilerin ürünlerini kısa yoldan pazara ulaştırmalarını hedeflediklerini belirten Bakan Eker, üreticinin geliri ve refahı arttığı sürece üretim faaliyetlerinin devam edeceğini kaydetti.

 

PAYLAŞIM İÇİNDEYİZ

 

Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de Bakan Eker’in meslek kuruluşu olarak taleplerine karşı her zaman duyarlı davrandığını ve bakanlık bürokratları ile de bilgi paylaşımı içinde çalışmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Üyelerinin bayilik açması konusunda taleplerini de aktaran Başkan Yetkin ayrıca ziraat teknikeri ve teknisyenlerinin sigorta eksperi olarak yeterince görev alamadığını belirterek bu konuda destek istedi. Başkan Yetkin Bakan Eker’i ayrıca ocak ayı içinde yapılacak olan Ulusal Tarım Kongresine davet etti.

 

 


29 Ekim 2014. 15:05
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x