Beypiliç’in Yetiştirici Semineri Yapıldı


Beypiliç’in geleneksel Yetiştirici Semineri’nin 16.sı Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsünde  yapıldı.

Seminere çok sayıdra üretici,AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca ve sektör temsilcileri katıldı

Seminerinaçılış konuşmasını yapan Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, “kırmızı et üretiminin sürekli kan kaybetmesi ve fiyatlarının artması, piliç etinin önemini ortaya koyuyorr” dedi.

Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, Beypiliç ailesinin her geçen gün büyüdüğünü kaydederek, “Bu büyüme hem personel hem de yetiştirici sayımızın artışı ile gerçekleşiyor. Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşu içerisinde 94. sıraya çıkıyoruz. Başlattığımız ve hedeflediğimiz yatırımlarla önümüzdeki yıllarda da hep birlikte büyümeyi sürdüreceğiz” dedi.

Koca, bir kaç yıl önce başlatılan yatırım paketinin bu yıl her aşaması ile tamamlandığını ifade ederek, “Bu yatırım paketi ile damızlık kümeslerimiz arttı, yeni kuluçkahanemiz devreye girdi ve kesimhanemiz büyüdü. Saatte 24 bin adet piliç kesimi yapan kesimhanemiz, gerek kapasitesi, gerek teknolojisi, gerekse otomasyonu ile dünyanın sayılı tesislerinden birisi. Şirket olarak bu yatırımları da yeterli görmüyoruz, bu nedenle piliç eti üretimi ile ilgili yeni bir yatırım paketi başlatıyoruz. Bu paket sonrası da mevcut tesisleri en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“BEYPİLİÇ’İN ÜRETİMİ 1995 YILINA GÖRE YÜZDE 848 ARTMIŞTIR”

Türk insanının sağlıklı beslenebilmesinde piliç etinin çok önemli olduğunu kaydeden Koca, şöyle devam etti: “Kırmızı et üretiminin sürekli azalması, fiyatlarının artması piliç etinin önemini her geçen gün daha da artırıyor. Piliç etini, sağlıklı ve uygun fiyatlı olarak tüketicilere sunmayı sürdürerek talebi her geçen gün daha da artıracağımızı biliyor, yatırımlarımızı da buna göre planlıyoruz. Piliç eti sektörü devamlı büyüyen bir sektördür. 1995 yılında 313 bin ton olan piliç eti üretimi 2010 yılında bir milyon 420 bin tona çıkmıştır. Sektör 1995 yılına göre yüzde 353 büyümüştür. Beypiliç olarak bizim büyümemiz ise Türkiye üretimine göre çok daha yüksek olmuştur. 1995 yılına göre Beypiliç’in üretimi yüzde 848 artış göstermiştir. Beypiliç’in Türkiye üretimindeki payı da 1995 yılında yüzde 4,9 iken 2010 yılında yüzde 10,2 ye çıkmıştır.”

“BEYPİLİÇ SOFRALIK YUMURTA ÜRETİMİNE BAŞLIYOR”

Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, sektörün önünün açık olduğunu ifade ederek, “Buradan bir kez daha vurgulamak istiyor ve kümes yatırımlarınızın sizlere kısa zamanda geri döneceğini belirtmek istiyorum. Ziraat Bankasının Tarım Bakanlığı desteği ile vermeye başladığı düşük faizli kredi de bu yatırımlarınızı gerçekleştirmede çok önemli katkı sağlayacaktır, diye düşünüyorum. Son yıllarda sürekli sofralık yumurta üretimine de gireceğimizi söyledik. Bu yıl, yatırımla ilgili izinleri bitirme aşamasına geldik ve 2012 başından itibaren yatırımlara başlayacağız. Sofralık yumurta pazarında da Türkiye’nin önde gelen üreticilerinden birisi olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İhracata çok önem verdiklerini kaydeden Koca, “Türkiye’nin piliç eti ticaretinin gerçekleştiği bölgenin tam ortasında olması bizi ihracata daha fazla yönelmeye itiyor. İhracatın geliştirilmesi hem sektörün sağlıklı büyümesini sağlayacak, hem de ülkeye önemli miktarda döviz girecektir. Emeği yoğun olan bu sektörde istihdam önemli oranda artacak. Üreticilerin daha sağlıklı büyüyeceği ve daha fazla gelir elde etmesi mümkün olacak” dedi.

“ORTADOĞU CİDDİ BİR PAZAR”

Irak’a ihracatın bir düzen içerisinde sürdüğünü ve bu ülkeye ihracatın artarak devam ettiğini vurgulayan Sait Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak diğer ülkelerle ilgili önemli bir aşama kaydedilemedi. Avrupa Birliğine ihracat çok önemli, ama hala bize göre siyasi bazı nedenlerden ötürü bu ihracatı başlatamadık. Suudi Arabistan’ı çok önemli bir pazar olarak görüyoruz. Suudi Arabistan pazarı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu pazarın çok uzun vadede de pazar olma vasfını yitirmeyeceği konusu da çok önemli. Oysa Rusya pazarı uzun soluklu bir pazar olmadığı gibi fiyatları da rekabetçi değil. İran ciddi bir pazar olabilecek, ancak şu anda istikrarlı değil. Türk Cumhuriyetlerinden bazıları ile istikrarlı çalışılıyor, bu sayının artırılması önemli. Türkiye’nin tavuk eti ihracatına baktığımızda, 2000’li yılların başında 10 bin tonlar seviyesinde olan ihracatın, ayak ve işlenmiş ürünler hariç 2010 yılında 104 bin 128 tona çıktığını görüyoruz. 2011 yılı rakamlarının da daha da artarak 175 bin tonun üzerinde gerçekleşeceğini sanıyorum.”

Beypiliç Genel Müdürü Sait Koca, artan hammadde fiyatları ve dövizlerdeki yükselmelerin hayvancılığın ana girdisi olan yem fiyatlarını taşınamaz seviyeye getirdiğini, önlem alınamazsa Türkiye hayvancılığının önümüzdeki dönemlerde çok büyük sıkıntılar yaşayacağını belirtti.

 


Yazan - 22 Eylül 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x