Bilim Adamları Kurtların Neden Uluduğunu Açıkladı


Uluyan_kurtlarViyana Veterinerlik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kurtlar sürüden ayrıldıklarında yalnızlıklarını ifade etmek için uluyorlar.

 

Viyana Veterinerlik Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre kurtların sürüden ayrıldıkları zaman yalnızlıklarını ifade etmek için uluduklarını ifade edildi.

 

MEVCUT HİYARİRŞİ DE ETKİLİ

 

Araştırmada, kurtların ulumasının karşı karşıya kaldıkları sorunlardan kaynaklanmadığını, kendilerini “sevgi” yoluyla bağlı hissettikleri sürünün diğer üyelerinden ayrılmalarının ulumaya neden olduğu tespit edildi. Araştırmayı yürüten ekibin lideri Friederike Range, elde ettikleri sonuçların kurtlar arasındaki sosyal ilişki ve bu ilişkilerdeki değişimi açıklamaya yardımcı olacağını belirtti. Daha önce kurtların ulumasının stresten kaynaklandığı düşünülüyordu. Araştırma, ayrıca, kurt sürülerinde mevcut olan hiyerarşinin de ulumada etkili olduğunu gösterdi. Eğer sürüden ayrılan kurdun mevkisi yüksekse sürü daha uzun uluyor.

 
Son yıllarda yapılan araştırmalar, hayvanların da insanlar gibi empati, cömertlik ve sevgi gibi duygu ve davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bilim adamları kurtlardaki “sevgi” anlayışının insanlardan farklı olduğunu tartışırken, iki kurt arasında sevgi, aşk ya da şefkat gösterme olarak adlandırılabilecek özel bir bağ olduğunu tespit etti.

 


Yazan - 2 Eylül 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x