Binlerce koyun kafalarını taşlara vurarak intihar ediyor


5e_8fr5d8

 

Birce BORA / LONDRA 

 

Avustralya’da binlerce koyunun kafalarını taş ve direklere vurarak korkunç bir şekilde intihar ettiği ortaya çıktı. Uzmanlar koyunların garip davranışlarının zehirli Swainsona Galegifolia çiçeğini yemelerinden kaynaklandığını söyledi.

 

24467775Halk arasında Darling Pea olarak bilinen pembe çiçekli zehirli bitkinin New South Wales bölgesi kırsalında çıkan geniş çaplı yangınların ardından tüm ülkeye yayıldığı ve ülkenin hayvancılık sektörü için önemli bir tehdit oluşturduğu açıklandı.

 

Sydney Morning Herald gazetesine konuşan veteriner Bob McKinnon bitkiyi yiyip kısa sürede bağımlı hale gelen koyunların “Sarhoş insanlar gibi davrandığını” söyledi.

 

McKinnon “Bu bitkiye bağımlı hale gelen hayvanlar önce kilo vermeye başlıyor. Çiçeği tüketmeye devam ederlerse zamanla inatçı, şaşkın ve dengesiz hale geliyorlar. Zamanla kas spazmları da yaşamaya başlayan hayvanlar sonunda gidip kafalarını bir taşa ya da direğe vurmaya başlıyorlar“ dedi.

 

Avustralya Kuzey Batı Bölgesi Yerel Veterinerlik Servisleri’nin direktörü olan McKinnon hasta koyunların normalde altı saatte almaları gereken mesafeyi günlerce kat edemediklerini belirtirken “Bu binlerce eroin bağımlısını bir yerden bir yere götürmeye çalışmak gibi” dedi.

 

Uzmanlar zehirli çiçeğin yarattığı zararın bir tedavisinin olmadığını belirtti.

Diğer Haberler:
Güvercin Bolt rekor fiyata satıldı

 

Hürriyet

 


Yazan - 20 Mayıs 2014. Kategori KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı