Birand Son Yolculuğuna Mahşeri Katılımla Uğurlandı


Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand (72) son yolculuğuna uğurlanıyor.

 

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlendi. Mehmet Ali Birand’ın naaşı, Haber Grup Başkanı olarak görev yaptığı Kanal D’nin önüne getirildi. Cenazenin üzerinde kırmızı ve sarı güller konulduğu dikkati çekti.

 

Törene, Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Başbakan yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile aralarında Can Dündar, Nebil Özgentürk’ün de bulunduğu çalışma arkadaşları katıldı.

 

Bu arada, Doğan TV Center önünde açılan taziye defterine katılımcılar duygularını yazıyor.

 

Törende konuşan Birand’ın eşi Cemre Birand, herkese ayrı ayrı teşekkür ederek, şöyle konuştu:

”Sizleri çok sevdi. Son ana kadar da emin olun sizleri düşündü. Bizlerden çok galiba sizleri seviyordu. Çünkü biz onu evde tutamadık. Biz yeterli kalmadık onun evde kalması için. Kemoterapiye gittikten sonra buraya koşardı. Öğle uykularını burada uyurdu. Akşam geldiğinde de küçük makinesinin de yanına oturur ‘Ben sizi dinliyorum, siz anlatın’ diye Posta’ya yazısını yazardı. 24 saati işle, tutkuyla geçen bir insandı. Bugünü görseydi çok eğlenecekti eminim çünkü tam ona göre şanlı, şerefli, güzel, çiçekli, böcekli, Cumhurbaşkanlarına layık bir yollama töreni oldu. Mehmet Ali’nin, Doğan TV binasında çok güzel günleri geçti. Doğan ailesi içinde de çok güzel günleri oldu. Milliyet’te başlayan hayatını düşünecek olursanız, bütün bir ömrü Doğan ailesi fertleri ve Doğan ailesinin çıkardığı gazeteler, televizyonlarla geçti. Hepinize kalben teşekkür ediyorum.”

 

Birand’ın oğlu Umur Ali Birand da babasının çalışmayı, işine gitmeyi çok sevdiğini belirterek, ”Buraya evden her sabah koşa koşa gelirdi sizinle çalışmak için. Onun hayatıydı bu. Keşke aramızda olsaydı ve bunları görebilseydi. Gerçekten herkese teker teker ne kadar güzel, iyi iş yaptığınızı, ne kadar doğru yerde durduğunuzu ve ne kadar güzel röportaj yaptığınızı söyleyebilseydi. Ama hayat çok ilginç yerlere götürüyor bizi. Babamı kaybettik…” dedi.   Gözyaşlarını tutamayan Umur Ali Birand konuşmasının ardından annesi Cemre Birand’a sarılarak, ağladı.

 

Doğan TV Üst Yöneticisi İrfan Şahin, bugün, duayen bir gazeteciyi, çok iyi bir televizyoncuyu ve bir fikir adamını uğurladıklarını ifade etti.

 

Şahin, Doğan TV çalışanlarının Mehmet Ali Birand’tan çok şey öğrendiğini dile getirerek, ”Mehmet Ali Birand bizim öğretmenimizdi. Onu bugün uğurluyoruz ama onun bize öğrettikleri, yüzlerce, binlerce öğrencisiyle yaşamaya devam edecek. Birand ile ilgili olarak ‘En çok neye hayran oldunuz?’ derseniz, şunu söylemek istiyorum; onun hayata, mesleğe olan tutkusunu ve aşkını hep hayranlıkla hatırlayacağım. Tutkulu ama her şeye tutkulu bir insandı. Bu binaya geldiği her gün bizim moral kaynağımızdı, öğretmenimizdi” diye konuştu.   Birand ile ilgili dünden beri herkesin bir anı anlattığını ifade eden Şahin, ”Her anıda herkesin gülümsediği bir konu var. Ailesine ve tüm sektöre sabır diliyoruz. Mekanı cennet olsun” dedi.   -Hüseyin Çelik-   AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Mehmet Ali Birand’ın, ”Erdoğanlı Yıllar” ile Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili iki ayrı belgesel hazırlığında olduğunu ve bu anlamda çok önemli röportajlar yaptığını hatırlatarak, ”Onun yetiştirdiği talebeler, ümit ediyorum, bu belgeselleri bitirrir” dedi.

 

Çelik, tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand (72) için uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlenen törende, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Mehmet Ali Birand’ın arkasından çok sayıda eser ve izler bırakan bir gazeteci olduğunu belirten Çelik, Birand’ın çok sayıda gazeteci yetiştirdiğine dikkati çekti. Çelik, ”Mehmet Ali Birand’ın eserleri derken sadece onun tarihe tanıklık eden onun belgesellerinden, kitaplarından söz etmiyorum. Aynı zamanda eser olarak bıraktığı çok önemli şeyler var. O da yetiştirdiği öğrencilerdir” dedi.   AK Parti’de tanıtım ve medyadan sorumlu genel başkan yardımcısı görevinin de bulunduğunu hatırlatan Çelik, bu vesileyle de Birand ile görüştüğünü ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:   ”Arşivimizden yararlanmak istiyordu. Zaman zaman müracaatları vardı. Ben de kendisine yardımcı oluyordum. Bazı randevular konusunda yardımcı olmamı istemişti. Bunlarla ilgili de girişimlerim oldu. ‘Erdoğanlı yıllar’ diye bir belgesele başlamıştı. Başbakan’ın, özellikle başbakanlığını mercek altına alan bir belgesel hazırlıyordu. Bir de Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili bir belgesel hazırlıyordu. Bu anlamda çok önemli röportajlar yaptı. Onun yetiştirdiği talebeler, ümit ediyorum, bu belgeselleri bitirdirir. Böylelikle onun hatırasına, en güzel vefayı göstermiş olurlar.”   Birand’ın Türk siyasi hayatına da önemli katkıları olduğunu dile getiren Çelik, ”Mehmet Ali Birand, darbecilerin, vesayetçilerin sevmediği bir insandı. Totaliter rejim özlemcilerinin hiç bir zaman tutmadığı, itip kaktığı bir insandı. O ama her zaman hukuk devletinden ve demokrasiden ve özgürlüklerden yana oldu. Her insanın hatası eksiği vardır, ama Mehmet Ali Birand, bana göre, dolu tarafı çok daha fazla olan bir insandı. Zaten bugün insanların gözyaşı dökmesi, vefatından dolayı keder, hüzün yaşaması da bunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

-Kadir Topbaş-  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mehmet Ali Birand’ı, güzel bir insan olarak nitelendirerek, ”Türkiye’yi yalnızca iç dinamikleriyle değil, dünya konjonktürü içinde değerlendirebilen, ufku geniş bir insan. Türkiye’nin bugünkü noktaya gelmesinde Demirkırat belgeseli çok etkili olmuştu. Hiç hafızalardan silinmeyecek bir insandı” diye konuştu.

 

-Can Dündar-  

Gazeteci Can Dündar, Birand’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü şu sözlerle dile getirdi:   ”Ustamız, örneğimiz, derdimizi paylaşan, çok özel bir insandı. Türkiye’ye mal olmuş bir gazetecinin ötesinde bizim için baba yarısıydı. O yüzden acımız sonsuz. Bazı insanların varlığının ne kadar kıymetli olduğu, yokluğunda anlaşılır. Gün be gün onu daha çok arayacağız. O hepimiz için çok örnek bir hayat. Bizleri yetiştirdi. Ona layık olmaya çalışacağız. Varken garanti zannediyorsunuz gidince kıymetini anlıyorsunuz. Birand için de öyle biraz. Türkiye’nin artık, hayattayken de insanlara kıymet vermeyi öğrenmesi lazım. Sadece ardından gözyaşı dökmek yetmiyor. Varken de onu benimsemek, sahiplenmek gerekiyor.”   Birand için bir belgesel hazırlayacaklarını da kaydeden Dündar, ”Bize malzemeyi bıraktı ve ‘Siz pişirin’ deyip gitti. Elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

-Ertuğrul Özkök-  

Gazeteci Ertuğrul Özkök, Birand’ın ölümüyle ilgili şunları kaydetti:   ”Çok hoyrat bir toplumda yaşıyoruz. Bazı insanlar, bazı insanları sevilmiyormuş gibi takdim ediyorlar. O ölüm geldiği zaman, arkasından bıraktığı iz gösteriyor ki, biz yalan bir dünyada yaşıyoruz. Aslında bize anlatılan insanlar, toplumun kalbindeki, gönlündeki insanlar değil. Bize yanlış imajlarla anlatılıyor. Mehmet Ali, bence herkese bu dersi verdi.”   Sosyal paylaşım sitelerinde Birand’ın ölümüyle ilgili yer alan bazı yazılardan üzüntü duyduğunu da dile getiren Özkök, ”Bu iyi bir toplum psikolojisi değil” dedi.

 

-Cüneyt Özdemir-  

Gazeteci Cüneyt Özdemir ”Meslek büyüğümüzü, ağabeyimizi kaybettik. Bizim kaybımız önemli değil, ama Türkiye gerçek bir gazeteciyi kaybetti. Sadece gazetecilik yaptığı için başına gelmedik bir şey kalmayan, bir çalışkan insanı kaybetti. Üzüntümüz çok büyük” diye konuştu.   Şovmen Beyazıt Öztürk de çocukluğundan bu yana televizyondan takip ettiği kişiyle program yaptığını ifade ederek, ”Bu benim için inanılmayacak bir olaydı” ifadelerini kullandı.

 

-Dualarla uğurlandı-  

 

Mezarlıklar Müdürlüğü Protokol İmamı Fatih Savaş, basın dünyasının duayeni Mehmet Ali Birand’ın hakka uğurlanacağını, son olarak çalıştığı bu güzel mekana geldiklerini belirtti.   Katılımcılardan Birand’a maddi, manevi, dünyevi, uhrevi tüm haklarını, hukuklarını helal etmesini isteyen Savaş, ”Vefat ettiği akşam bir televizyon kanalında önemli bir şahsiyetin ağzından düşen cümle şuydu; ‘Duanın gücüne inanan bir insandı.’ O halde biz de ona dua ile mukabele edelim” dedi.

 

İmam Şahin ve katılımcılar daha sonra Mehmet Ali Birand için dua etti.   Tören ve duaların ardından usta gazeteci Mehmet Ali Birand’ın cenazesi, öğle vakti kılınacak cenaze namazı için  Teşvikiye Cami’ne götürüldü.

 

Birand’ın cenazesi, Anadolu Hisarı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.
Aile kabristanındaki defin öncesinde Birand’ın eşi Cemre Birand, torunu Umberto Birand’ın patiğini, Erbil’den getirilen toprağı, Mehmet Ali Birand’ın umrede kullandığı havluyu ve bir demet çiçeği mezara bıraktı.

 


Yazan - 19 Ocak 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x