Biricik Öğretmenim Adın bize kılavuz, yolun yolumuz oldu.


ö

 

 

Sevgili öğretmenlerimizin bu mutlu günü en derin duygularımızla kutlarız.

 

 

Biricik Öğretmenim Adın bize kılavuz, yolun yolumuz oldu. Sözlerin ve yaşamın bize kol kanat oldu. Seninle atan kalpler şimdi gerçeği buldu. Başımızın tacısın biricik öğretmenim. Bir mum gibi eridin ama yaktın bizleri. Vatansever gençlerle doldurdun dehlizleri. Bize çizdiğin yolda Ata’mızın izleri Asla silinmeyecek biricik öğretmenim. Bilgilerle dolusun sanki bir kitap gibi. Söze senle başlarız tıpkı bir hitap gibi Sana karşı gelince düşeriz bitap gibi Rabb’im seni korusun biricik öğretmenim. Sınıf bir gül bahçesi siz de bahçıvanımız Bizi rengârenk yapan verimli toprağımız Mevsim inat etse de kurusa yaprağımız Yağmur olup yağarsın biricik öğretmenim.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlanıyor

 

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve 81 ilden gelen öğretmenler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

 

Bakan Avcı başkanlığındaki bakanlık bürokratları ile öğretmenlerden oluşan heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Avcı’nın mozaleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

 

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Avcı, deftere şunları yazdı:

 

“Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul edişinizin 86. yıl dönümünde, yurdumuzun her köşesinden gelen öğretmenlerimizle huzurunuzdayız.

 

Sizin kahraman arkadaşlarınızın şehit ve gazilerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün git gide güçlenen bir ülke olarak yoluna devam etmektedir.

 

Türkiye Cumhuriyeti öğretmenleri olarak, her alanda olduğu gibi eğitimde de dünyanın önde gelen ülkeleriyle yarışıyor olmanın gururunu duyuyoruz. Zamanının ruhunu doğru okuyan, bilgili, özgüveni yüksek öğrencilerimiz, en büyük zenginliğimiz, teminatımız ve iftihar vesilemizdir. İnsan sevgisini, insanlığa hizmet mefkuresini benimseyerek memleketimizin her köşesinde aşkla şevkle görev yapmaya devam edeceğiz. Milli Mücadele kahramanlarının, şehitlerimizin ve ecdadımızın istikameti yol işaretlerimizdir. Sizi bu özel günde bir kere daha saygıyla yad ediyoruz.”

 

Bakan Avcı, törenin sonunda çiçekle karşılayan Mersin Erdemli Arpaçbahşiş Atatürk İlkokulu öğrencilerinin Öğretmenler Günü için ezberledikleri şiirlerini dinledi. Avcı, daha sonra kucağına aldığı okulun 3. sınıf öğrencisi Mehmetali Doğruöz’ün okuduğu “Sakarya” şiirini dinledi.

anitkabir-jpg20141124111253
Yüzde 70’i öğretmenliği bırakmayı düşünüyor’
Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan “gelir” araştırmasından şaşırtan sonuçlar çıktı.
Araştırmaya göre, öğretmenlerin 73’ü gelir yetersizliği nedeniyle mesleğine motive olamıyor, yüzde 70’e yakını ise iyi maaşlı bir iş bulduğunda mesleği bırakmayı düşünüyor.

 

“Öğretmenlerin yüzde 69’u daha çok para kazanacağı bir iş bulduğunda mesleği bırakabileceğini söylüyor.”

 

Bu tespit, Eğitim-İş Sendikası’nın 38 ilde bin 165 öğretmenle yüz yüzde görüşerek yaptığı araştırmasına ait.

 

Gelirlerine ilişkin görüşlerin araştırıldığı ankete katılan öğretmenlerin yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını belirtti.

 

Öğretmenlerin yüzde 61’i gelir yetersizliği nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor

 

Araştırmaya göre, öğretmenlerin yüzde 61’i de gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşıyor.

 

Yaptıkları araştırmaya ilişkin bilgiler veren Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, şu bilgileri verdi:

“Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 77’sinin hiçbir sendikaya üye olmadığı, sadece yüzde 23’ünün bir sendikaya üye olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 73’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, yüzde 61’i gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 69’u ise daha çok para kazanacağı bir iş imkanı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtmiştir.”

 

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesini isteyen Demir, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması yönündeki söylem ve uygulamalara son verilmesi talebinde bulundu.

 

Demir, yaşanılan bütün sorunlara rağmen bütün öğretmenlerin, eğitim ve bilim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladığını belirtti.
ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

 

 

 

 

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

 

5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

 

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.


Yazan - 24 Kasım 2014. Kategori ETKİNLİKLER, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x