Bitki Bazlı Yumurta


207012_180402325340477_100001121328403_406338_1132106_n
Tarım sanayiinin tartışmalı bazı uygulamaları nedeniyle kahvaltı sofralarının ayrılmaz parçası, keklerin, böreklerin ana içeriği yumurtanın yerine geçecek başka seçenekler ortaya çıktı. California’da bir şirket bitki bazlı bir ürünün yumurtadan daha iyi olduğunu öne sürüyor

 
WASHINGTON — Yumurta, yüzyıllardır en önemli protein kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak son yıllarda tarım sanayiinin tartışmalı bazı uygulamaları nedeniyle kahvaltı sofralarının ayrılmaz parçası, keklerin, böreklerin ana içeriği yumurtanın yerine geçecek başka seçenekler ortaya çıktı. California’da bir şirket bitki bazlı bir ürünün yumurtadan daha iyi olduğunu öne sürüyor.

 
Hampton Creek Gıda Şirketi’nın başkanı Josh Tetrick’e göre gıda sistemi yanlışlıklarla dolu.
Tetrick, sistemin güvenli olmamasının yanında çevreye de büyük zarar verdiğini ve
hayvanlara eziyet edildiğini düşünüyor.

 
Tetrick’e göre gıda elde etmek için hayvan yetiştirmek, çevreye ve tüketiciye zararlı. Bu
nedenle Tetrick, gıdayı laboratuarda üretiyor.

 
Tetrick, ”Bizim fikrimiz şu: hayvanları gıda denkleminden tamamen çıkaralım ve hayvanları,kümesleri, kafesleri ve tüm sera gazlarını bir bitkiyle değiştirelim,” diyor.

 
Tetrick ve ekibi, bitki bazlı olan ve yumurtanın birçok özelliğini taşıyan bir ürün geliştirmiş.
Örneğin fasülye kullanılmış.

DİĞER HABERLER
Lavrov: İslam Dörtlüsü, Suriye çözümüne katılmalı

 
Tetrick, çırpılabilen, hamur işlerinde kullanılabilen, su ve yağla karışıp mayoneze dönüşen bir ürün yarattıklarını söylüyor: ”Biyokimyagerler, gıda bilimcileri ve şefler, günlerini, sadece yumurtayı kopyalamakla kalmayıp yumurtanın birçok özelliğinden daha üstün olan bir bitkiyi aramakla geçiriyor.”

 

Tetrick, bitki bazlı yumurtanın doğal yumurtadan %20 daha ucuz olduğunu ve tavukların
kafeslenmesi zorunluluğunu da ortadan kaldırdığını söylüyor: ”Tavuklara çok fazla miktarlarda mısır ve soya fasülyesi yediriliyor. Mısır ve soya üretmek için aşırı miktarda gübreye, gübrenin nakliyatı içinse aşırı miktarda benzine ihtiyaç var.”

 

 

Tetrick, Afrika’da geçirdiği yedi yıl boyunca sürdürülebilir ve yenilenebilir tarım tekniklerine ne kadar çok ihtiyaç olduğunu birinci elden görmüş.

 
Tetrick’e göre bu teknik, gıdanın geleceği bu nedenle mevcut sistemi değiştirecek yepyeni bir teknik geliştirmek istediklerini belirtiyor.

 

Milyarder Bill Gates, Tetrick’in fikirlerinden o kadar çok etkilenmiş ki, proje için önemli
miktarda para bağışlamış.

 

Birçok kişi laboratuarda gıda yapılması fikrine sıcak bakmasa da Tetrick, yetiştirdiği bitkilerin genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadığını söylüyor.

 

Amerika’nın Sesi


24 Aralık 2013. 18:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x