Bitki sağlığı ve haşerelerle mücadele


 

Doğu Avrupa ve Kafkaslar’da başlıca haşerelerin ve hastalıkların entegre zararlı yönetiminin kapağı. ©FAO

 

 

Bitki sağlığı ve haşerelerle mücadele için FAO’dan yeni bir referans kitap

Kitap, Doğu Avrupa ve Kafkaslar’daki bitki zararlıları ve hastalıklarının bir katalogu olma özelliği taşıyor ve bunlarla mücadelenin sürdürülebilir yollarını inceliyor

 

 

Budapeşte, Macaristan –Çiftçilerin çok iyi bildiği üzere bitkiler her zaman böcek, mantar, virus ve yabani ot gibi tehditlerle karşı karşıyadır. Peki bitkilerde görülen zararlılar ve hastalıklar etkili şekilde; büyüdükleri doğal çevreye zarar vermeden nasıl tedavi edilebilir?

 

Çiftçiler, bitki üreticileri ve sağlık pratisyenlerinin artık bakabilecekleri yeni bir referans kitap var: BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi tarafından yayımlanan Doğu Avrupa ve Kafkaslar’da başlıca haşerelerin ve hastalıkların entegre zararlı yönetimi.

 

Yayın; bitki sağlığına karşı tehditler ve Entegre Zararlı Yönetimi (IPM) gibi çevresel olarak sürdürülebilir kontrol metodları hakkında temel bilgilerin bir özeti.

 

FAO’nun uzun süreden beri teşvik ettiği IPM yaklaşımı ekosisteme bir bütün olarak bakıyor ve tarımın etkilerini en az seviyeye düşürmenin yollarını arıyor.

 

FAO Tarım Yetkilisi Avetik Nersisyan “[Haşerelerle mücadelede kullanılan] pestisitlerin küçük çiftçiler tarafından aşırı kullanılması tarım faaliyetlerini, halk sağlığını, beslenmeyi ve tarımın geleceğini bütün olarak tedhit ediyor.” dedi.

 

Nersisyan zararlı böceklerden dolayı mahsul kayıplarının dirençli çeşitleri uygulamaya koyarak, böcek ve hayvanları yiyen diğer hayvan ve böcekleri koruyarak ve böceklerin tekrar üremesini engelleyecek ürün besin seviyesini yöneterek kabul edilebilir asgari seviyeye çekilebileceğini kaydetti.

 

Nersisyan “Düşük riskli sentetik zirai ilaçlar doğru miktarda ve doğru zamanda hedeflenen kontrolü sağlamak için kullanılabilir.” dedi.

 

Kitap genel olarak Doğu Avrupa ve Kafkas ülkelerinde görülen 26 bitki haşeresi ve 23 hastalıkla ilgili bilgi ve fotoğraflar içeriyor. Tasvirler ve fotoğraflar sebze ve meyve bitikileri için en çok zararlı haşereleri tanımlıyor. Okuyucular kitapta aynı zamanda bunların biyolojisi, gözlem metodları ve en çevre dostu koruma ve control metodları hakkında da bir çok detay bulabilecek.

 

Entegre Zararlı Yönetimi stratejileri mahsullere, ülkelere, bölgelere ve yere özel oluyor ve yerel tarım pratiklerine dayanıyor. Kitap önemli bir başlangıç olmasına ragmen Entegre Zararlı Yönetimi’nin uygun uygulaması eğitimi de gerektiriyor.

 

Nersisyan “Bu yaklaşım; iyi bir eğitim seviyesinin çiftlik sistemlerinde iyi şekilde kullanılmasını garanti altına almak için çiftçilere yeterli eğitim ve teknik destek vermeyi de gerekiriyor.” diye konuştu.

Çiftçilerin daha fazla eğitiminin Avrupa ve Orta Asya bölgesinde daha fazla ekolojik ve entegre tarıma doğru hareketlenmeyi tetikleyeceği düşünülüyor.

 

İngilizce ve Rusya baskıları bulunan kılavuzun Ermenice, Gürcüce ve Rumence’ye de tercüme edilecek. Kitaplar bu üç ülkedeki çiftçilere dağıtılacak.

 

 

 

 


Yazan - 30 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, TARIM, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x