Bitkisel yağcılar Adana’da toplandı


Yağ Bilimi ve Teknolojisi Derneği (YABİTED) tarafından “Daha Sağlıklı Yağlar için Üniversite, Sektör, Kamu El Ele” sloganıyla düzenlenen 1. Bitkisel Yağ Kongresi Adana’da yapıldı.

Hilton Oteli’nde YABİTED Başkanı Aziz Tekin’in açılış konuşmasıyla başlayan alan kongrenin ilk oturumunda Türk ve dünya bitkisel yağ sektörünün mevcut durumu ve başlıca sorunlarının üzerinde duruldu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak konuşmasında yağ sektörü ile ilgili konularda soru işaretlerini kaldıracaklarını ve bu sayede sektörün önünün açılacağının sinyallerini verdi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Edip Uğur ise “Türkiye zeytinyağını üretiyor ancak tüketemiyor. Diğer taraftan bitkisel yağları tüketiyor ancak üretemiyor. Bu sorunun aşılmasını sağlayacağız ” dedi.

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Yurdagül sektördeki kafa karışıklıkları ve bilgi kirliliklerinin en çok kendilerini etkilediğini belirterek, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vereceği desteklerden son derece memnun olduklarını dile getirdi.

Metin Yurdagül’ün ardından söz alan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan Tağşiş, katkı maddelerinin zeytinyağında söylentilerin aksine diğer yağlardan daha az olduğunu vurguladı.

Sunar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çomu, derneğe ve bitkisel yağ sektörüne katkılarından ötürü onur üyeliğine layık görüldü.

DİĞER HABERLER
Sahtecileri bakanlık teşhire devam ediyor

14 Nisan Cumartesi  sona eren kongrede bitkisel yağlar, sürülebilir yağlar ve margarin sektöründeki bilimsel gelişmelerin yanı sıra sektörün önde gelen isimleri bitkisel yağ sektörü sorunları ve üzerinde duruldu./cihan


14 Nisan 2012. 17:06
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x