Bize Hergün ‘4 Ekim’


H.G-Buyuk

 

 

4 Ekim ‘Hayvanları Koruma Günü’ dolayısıyla İzmir Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Gökhan Özdemir bir basın açıklaması yaptı.
4 Ekim tüm dünyada “Hayvanları Koruma Günü” olarak kutlanmaktadır.
Ülkemizde 2004 yılından beri uygulanmakta olan “Hayvanları Koruma Kanunu” artık etkisini kaybetmiştir. Kanunun yetersiz kaldığı, konunun ilgili kesimleri tarafından da kabul edilmiştir. Ne yazık ki kanunun yenilenmesine dair çalışmalar, önümüzdeki süreçte de sorunların çözülmeyeceğini göstermektedir.

 

 

Hayvanların kayıt altına alınmasına, hayvan sahiplerinin bilinçlenmesine ve sorumluluklarını yerine getirmeyenlere cezaların verilmesine dair düzenlemeler şarttır. Hayvanlarla ilgili hakların sağlanmasının doğal denge ve insanlık için gerekli olduğu bilinci yerleşmeli ve yeni nesiller bu bilinçle yetiştirilmelidir.

 

 

Yeni yasal düzenlemeler etkin çözümler içermediği sürece; Yalnız 4 Ekim’de değil, her gün “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” ymüş gibi kamuoyunu bilinçlendirme çabalarını yaygınlaştırmak konunun tüm ilgililerinin görevidir.


Yazan - 3 Ekim 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x