Boğa Güreşi Yasaklandı


Hayvan hakları savunucularına İspanya’dan müjde geldi. Katalunya Bölge Parlamentosu, matadorların anavatanında boğa güreşini yasakladı.

 Boğa güreşleri uzun süredir hayvan hakları savunucularından tepki görüyordu. Yüzyıllardır sürdürülen bu kanlı spor yüzünden her yıl ortalama 250 bin boğanın öldüğü tahmin ediliyor. Katalunya Parlamentosu’nun yasaklama kararı hiç değilse bu sayıyı azaltacak.

Katalan aktivistler kendi bölgelerinde boğa güreşlerinin yasaklanması için çok çalıştı. Hayvanlara zulmedildiği gerekçesiyle 180 bin imza toplayan aktivistler parlamenterlerin de desteğini aldı.

Sorun Katalunya Parlamentosu’nda gündeme geldi. Vekiller, hayvan hakları ile köklü gelenekler arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Boğa güreşlerinin yasaklanması teklifi 55’e karşı 68 oyla kabul edildi.

İspanya’nın anakaradaki bölgelerinde ilk kez böyle bir yasak kararı alındı. Karar, Barcelona’yı da kapsayan bölgede 2012’de yürürlüğe girecek.

Katalan Parlamentosu’ndaki oylamayı ayrılıkçı politikaların uzantısı olarak görenler de var. Katalan politikacıların bu karar ile bölgelerini İspanya’nın geri kalanından daha fazla ayırmaya çalıştığı iddia ediliyor.


DİĞER HABERLER
Buzağı beslemede ilk 45 gün neden önemlidir?
10 Eylül 2010. 04:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x