Bolca Hindi Yatırım Atağında


Firmalarının, Türkiye’de üretilen hindi etinin toplamının yüzde 30’unu ürettiğini kaydeden Bolca Hindi Genel Müdürü Kamil Erbayram, ileri işlenmiş ürünler ve rendering tesisi için yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Pazarda 50 çeşit ürünleri olduğunu belirten Erbayram, “Pazarın yüzde 30’una hakimiz. Ürün gamımızda, özellikle hindi şnitzel, hindi külbastı, hindi köfte ve burger ve hindi döner gibi ürünler, tüketicinin beğenisini kazanmış durumda. Yılbaşı için ise özel olarak 4-6 kg medium hindilerimiz ve özel yılbaşı paketinden oluşan çeşitlerimizi piyasaya sürmüş durumdayız” dedi. “Ar-Ge departmanımız her zamanki gibi pazara yeni ürünler için sunabilmek için çalışmalarına devam ediyor” ifadesini kullanan Erbayram, 2010 yılında, firma olarak ‘her yıl en az yüzde 10’luk büyüme’ hedefi belirlediklerini kaydetti. Erbayram, “Planlamamız doğrultusunda 2011 yılı ilk yarısı, hedeflediğimiz şekilde geçti. Hedeflerimiz arasında büyümeyle birlikte bazı yatırım planları da mevcut” diye konuştu.

İleri işlenmiş ürünler ve rende ring tesisi için yatırım yapmayı planladıklarını belirten Erbayram, şunları söyledi:

“Söz konusu yatırımı mevcut tesisimizin içinde yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca arıtma tesisimizde de bir modernizasyon düşünmekteyiz. 3 bin metrekarelik alanda yapılacak ve 3 ila 5 yıl içinde tamamlanacak olan bu yatırım, yaklaşık 5 ila 7 milyon TL civarında olacak. Ayrıca ambalajlama teknolojilerine yönelik yatırımlar da planlamaktayız.”

Yıllık üretim kapasitelerinin 30 bin ton civarında olduğunu kaydeden Erbayram, “Günlük sabit bir kesim kapasitemiz yok. Gelen siparişlere göre kesim yapıyoruz” diye konuştu. Bolca Hindi olarak; gıda güvenliğinin tüm gereklerini yerine getirmek için uluslararası işletim ve yönetim yaklaşımlarını benimsediklerini vurgulayan Erbayram, şöyle devam etti:

“Müşterilerimizin gereksinimlerini kusursuz bir şekilde karşılayarak, kendimizi sürekli ölçmek ve iyileştirmek suretiyle, tüm çalışanlarımızın da katılımını sağlayarak yaptığımız işte her şeyden önce ‘kaliteye’ önem veriyoruz. Toplam kalite yönetimi çalışmalarımıza 2001 yılında başladık. Bolca Hindi, zaman içinde kurumsallaşarak, 2003 yılında TS EN ISO 9001: 2000 belgesini almaya hak kazandı. Son olarak 2008’de TSE EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ve TSE EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgelerini aldık.”

Beyaz tüylü Kaliforniya cinsi hindi üretti

Bolca Hindi’nin, Türkiye’de ilk kez ‘beyaz tüylü Kaliforniya cinsi hindi’ üretimi gerçekleştirdiğini hatırlatan Erbayram, “Sektörde haklı olarak önder ve lider olmanın gururunu yaşıyoruz. Üretimimizde tüketici sağlığının korunmasına ve tüketici güveninin kazanılmasına, ürünlerimizin sağlıklı ve hatta sağlık açısından faydalı ürünler olmasına özen gösteriyoruz” ifadesini kullandı.

“Kuş gribinin ardından 2010 atılım yılı oldu”

1995 yılından itibaren artış gösteren hindi eti üretimimin, 2002 yılında, ekonomik kriz nedeniyle bir miktar düşüş yaşadığını kaydeden Erbayram, “Daha sonra üretim tekrar toparlanarak, 2005’te 53 bin 530 tona ulaştı. Ancak bu artış, 2006 yılında yaşanan kuş gribi nedeniyle düştü ve birçok firma üretimden çekildi. 2010 yılı ise, sektör için atılım yılı oldu ve ülke üretimi 40 bin ton karkas seviyesine ulaştı” diye konuştu.

Son dönemde ise, artan kırmızı et fiyatlarının, beyaz et üretiminin artışına katkıda bulunduğunu belirten Erbayram, “Fakat kırmızı et ithalatının serbest bırakılması ile beraber, fiyatların aşağılara düşmesi beklentisi, ilk etapta beyaz et fiyatlarında da bir düşmeye sebep olsa da kırmızı et fiyatlarında umulan kadar bir düşüş yaşanmaması nedeni ile beyaz ette gerileyen fiyatlar tekrar yerine geldi” dedi.

Bu arada AB ülkelerinde kişi başı hindi eti tüketiminin yıllık ortalama 6-8 kg civarında olduğunu kaydeden Erbayram, Türkiye’de ise kişi başı tüketimin 0.5 kg olduğunu hatırlattı. Erbayram, “Önümüzdeki dönemde tüketimin artacağı kanaatindeyim. Sektörün önünü önümüzdeki beş yıl içinde gayet açık görüyorum” diye konuştu./Kobiden

 


Yazan - 4 Kasım 2011. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x