Bolu’da siyasiler ile bazı basın organları Tavukçulara “cihad” ilan ettiler……!


Bolu’da siyasiler ile bazı basın organları
Tavukçulara “cihad” ilan ettiler……!

ERKAN KONURALP

Modern olarak 1980’li yıllardan itibaren dünya literatürünü yakalamak için büyük gayret sarfederek uluslararası teknolojiyi uygulayan tavukçuluk sektörüne Bolu ilinde bazı yayın organları ile siyasi parti yetkilileri “cihad”ilan ettiler.

4 yıldır Bolu belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 12 ay geceli gündüzlü çalışan emekçiler ile kent halkına bir iki gün eğlenmek fırsatı veren “Bolu Beyaz Et Festivali”ne karşı çıkan bazı siyasi ve yerel basın köşe yazarları, festivalin yapılmamasını ve harcanacak paranın da Somali’ye gönderilmesini istiyorlar.

Osmanlı devletine vergisini bile tavuk eti ile ödeyen bir ilin insanlarına ve bu sektöre haksızlık edildiğinii düşünerek biraz kendileri için empati yapmalarını öneriyoruz.

Türkiye genelinde seçimlerde yüzde birin altında oy alacaklarını bildikleri halde milletin milyon dolarlarını kendi kaprislerine kurban ederek sokağa döken siyasilerin bu harcadıkları paranın bir bölümünü bile ihtiyacı olanları vermek fikri oluşmazken şimdi bir iki günlük festivalin paralarına göz dikiyorlar.Hem festival,hem de yardım yapılamaz mı?Bir yıl geceli gündüzlü çalışan işçi kardeşlerimize bu iki günü çok görmek niye?

Bu yetmiyormuş gibi Bolu’nun ekonomisine büyük katkı yapan ve Türkiye beyaz et üretiminin üçte birini karşılayan bu sektörü kötülemek ve yermek için adeta birbirleri ile yarışıyorlar.Tüm dünya ülkelerinin tavukçularının bulunduğu kentlerde bu koku vardır.Başta Almanya,Fransa ve Hollanda olmak üzere.Şikayetçi olanlara sormamız gerekiyor bu koku bugün mü meydana geldi.Zaten tüm yetkililer bu koku sorununu yok etmek için canla başla çalışıyorlar.

ŞEHİR KÜMESLERİN YANINA GENİŞLEDİ

Bu tavukçuluk sektörü düşmanları bir de kümeslerin şehir içine yapıldığını şikayetlerine ekliyorlar.Buradan onlara da bir söyleyeceğimiz var,kümesler şehire değil,şehir kümeslerin yanına genişledi.

FESTİVAL YAPILIYOR
 
Dört yıldır yapılan ve bu yıl yapılıp yapılmayacağı konusunda tartışmalar yaşanan Uluslararası Beyaz Et Festivali’nin akıbeti hakkında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz net açıklamada bulundu.

Bu yıl yapılıp yapılmayacağı konusunda büyük tartışmaların yaşandığı Uluslararası Beyaz Et Festivali’ne ilişkin Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve Milletvekili Ali Ercoşkun’dan önceki gün gelen iki farklı açıklama akıllarda soru işaretleri bırakmıştı.Davarcıoğlu yaptığı açıklamada festival hazırlıklarının tüm hızıyla sürdürüldüğünü belirtmiş ve festival etkinlik programını açıklamıştı. Ercoşkun ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, festivalin bu yıl ki eğlence kısmının ertelenmesi, azaltılması ve komple iptal edilmesi noktasında Belediye Başkanıyla bir istişare yaptıklarını ifade etmiş ve festivalin yapılıp yapılmayacağı konusunda yaşanan belirsizliği ortaya koymuştu.

FESTİVALİ BU YIL DA YAPILACAK”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yapılan bu iki farklı açıklama sonrası daha da büyüyen tartışmaya son noktayı koyan açıklamayı yaptı. Yılmaz, festivalin devam edip etmeyeceğinin kararını oluşturulan festival komitesinin vereceğini işaret ederek, “Festival komitesinin başında da Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu var. Festivalle ilgili kararı da komitenin başındaki kişi tek başına almaz. Komitedeki diğer kişilerle ortaklaşa alır. Sektör temsilcileriyle festivale ilişkin yaptığımız görüşmelerde iki ayrı yere de yardım kararı çıktı. Beyaz et sektörü temsilcileri hem Somali’ye yardım yapacaklar, hem de festivale katkı sağlayacaklar. Hal böyle iken festivali neden iptal edelim.Beyaz Et Festivali bu yıl da yapılacaktır” dedi.

Bolu siyasi ve basınının görüşlerini yorumsuz olarak sizlere sunuyoruz…

TOPLANAN YARDIMLAR PAYLAŞTIRILMALI

Haber: Nermin Kaya(bizbolulular.com)

“Toplanan yardımların belli bir bölümünü Somali’de ki kardeşlerimize aktarmalı, bir kısmını da ülke içerisinde bulunan yardıma muhtaç insanlarımıza paylaştırılmalıdır” diyen MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu Beyaz Et Festivalinin iptal edilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.
 
“Toplanan yardımların belli bir bölümünü Somali’de ki kardeşlerimize aktarmalı, bir kısmını da ülke içerisinde bulunan yardıma muhtaç insanlarımıza paylaştırılmalıdır” diyen MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu Beyaz Et Festivalinin iptal edilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Sabri Şatıroğlu açıklamasında sektörün önemine değinerek şunları kaydetti:

“Türkiye genelinde beyaz et sektörünün %30’a yakınını Bolu’da karşılanıyor. Ayrıca Beyaz et sektörü üreticisi ve diğer müesseseleriyle büyük bir istihdam sağlamış oluyor. Günümüzde reklamın elbette ki büyük bir yeri var. Reklam yalnızca festivallerle değil, değişik etkinliklerle de yapılabilir. İlk festivalde de benim bir açıklamam olmuştu. O festivale oldukça yüksek bir rakamla Tarkan gelmişti. Elbette ki yapılan etkinlikler güzel ama ne kadar amacına hizmet ediyor, Türkiye genelinde ne kadar tanıtıcı oluyor, onu irdelemek gerekiyor. Hatta Tarkan’ın geldiği yıl biz bir öneride bulunmuştuk. 3-4 yıl bu festivallere harcanacak parayla, Tavuk gübrelerinin organik gübre haline getirilmesi ile çevre kirliliğinin önlenmesi için bir çalışma yapılsın demiştik. Ama maalesef her Beyaz Et Festivali döneminde bir iki ay bu türlü konuşmalar dile geliyor, ama bir ay sonra unutuluyor. Sanıyorum yine aynı şekilde festival yapılacak. Yine bu gübre konusu unutulacak. Belediye yetkililer festival yapılacak deniliyor. 3 sanatçı gelecek deniliyor, iyi güzel gelsinler ama getirisi götürüsü iyi düşünülmesi gerekiyor. Bu tür festivaller elbette ki hem sosyal etkinlikler dolayısıyla hem de tanıtım anlamında güzel etkinliklerdir. Ama öncelikli olanlar daha iyi düşünülmelidir. Halkımızın belli bir bölümü sanatçıları dinleyerek hoş bir vakit geçiriyor. Ama ne kadarına hitap ediyor, o da düşünülmelidir.”  

DİĞER HABERLER
Çin'de Çıkan Kuş Gribi İçin Büyük Biyogüvenlik Önlemleri

 SOMALİYE YARDIM GİTMELİ, ANCAK ÜLKEMİZDEKİLER DE UNUTULMAMALIDIR

Beyaz Et Festivali ile ilgili olarak www.bizbolulular. Muhabirine açıklama yapan Sabri Şatıroğlu “ Nerede bir felaket varsa, insan bir felakete uğramışsa, onun yardımına koşmak bir insanlık görevidir. Kaldı ki ortak manevi değerleri paylaştığımız Müslüman bir ülkeye de elbette yardım edilecektir. Ve tüm Türkiye’de de çeşitli kampanyalar yapılmaktadır. Bu yardımların yerine ulaşacağına tabi ki inanıyoruz. Bizlerde buna gücümüz niteliğinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de de elbette fakir insanlarımız var. Bunları da unutmamak gereklidir. Bunun için belli bir bölümünü Somali’de ki kardeşlerimize aktarmalı, bir kısmını da ülke içerisinde bulunan yardıma muhtaç insanlarımıza paylaştırılması düşünülmelidir. Asrın felaketini yaşayan, kıtlık, açlık tehlikesi olan Somali’de ki insanlarımızı düşünerek eğlencenin doğru olmayacağı düşüncesindeyim. Ama tabi ki bu bizim kendi kişisel görüşümüzdür. Beyaz et sektörünü yok farz etmek, kendini inkâr etmek olur. O nedenle beyaz et sektörü yetkililerinin ve yönetimde söz sahibi olanlarında birlikte hareket ederek, doğru karar vereceklerine inanıyorum” dedi.

BEYAZ ET ÜRETİCİLERİ DUYARLI OLACAKTIR

17-18 Eylülde düzenlenecek olan Beyaz Et Festivali ile ilgili olarak Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Koyuncu www.bizbolulular.com’a yaptığı açıklamada “ Beyaz Et Üreticilerinin bu hassa konuya duyarlı olacaklarına inanıyorum” dedi.
 
Bu yıl 17-18 Eylül’de 5. si düzenlenecek olan Beyaz Et Festivali ile ilgili olarak Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Koyuncu Bizbolulular Haber Portalına yaptığı açıklamada “Beyaz Et Üreticilerinin bu hassa konuya duyarlı olacaklarına inanıyorum” dedi.

Koyuncu açıklamasında, Saadet Partisi olarak, Beyaz Et Festivalinin, bu sene ki etkinliğinin iptal edilmesinden yana olduklarını belirterek “Afrika ve Somali’de açlıkla pençeleşen insanların olduğu bir sırada, ciddi rakamlarla sanatçı getirip, eğlenmenin lüzumu yoktur. Onlara verilecek ücretlerin açlıkla pençeleşen insanlara gönderilmesi daha hayırlı bir hizmet olacaktır. İnanıyorum ki Beyaz Et Festivaline katılacak olan bütün firmalar bu hassas konuya duyarlı davranacaklardır“ dedi.

Mehmet Koyuncu “Sektörün %33’ünü üreten ilimizde elbette ki, hem Beyaz Et firmalarının hem de Bolumuzun tanıtımı yapılacaktır. Ancak bunun için bu kadar büyük paralar harcanıp, şarkıcılar getirmeye gerek yok. En azından bir yıl için böyle büyük paralar harcamak yerine, daha sade bir tanıtım organizasyonu yapılmalıdır” dedi
 
 FESTİVALİN İPTALİ EN BÜYÜK REKLAMDIR

Beyaz Et Festivalinin iptali ile ilgili olarak, HAS Parti İl Başkanı Abdullah Uzun “ Festival iptal edilerek giderlerinin oraya gönderilmesi, Tavukçular ve Bolu açısından en büyük reklam olur” dedi.
 
Beyaz Et Festivalinin iptali ile ilgili olarak, HAS Parti İl Başkanı Abdullah Uzun “ Festival iptal edilerek giderlerinin oraya gönderilmesi, Tavukçular ve Bolu açısından en büyük reklam olur” dedi.

Abdullah Uzun www.bizbolulular.com muhabirine yaptığı açıklamada “Somali gerçeğini ülke gündemine taşıdığı için Başbakana teşekkür ediyorum” dedi. Uzun, “ Dünya gündeminde bir Somali gerçeği var. Buradan ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına teşekkür ediyorum. Dünyada nerede bir açlık, sıkıntı olsa, nasıl ki, ecdat dinimiz gereği oraya el atmıştır, Somali’de ki gerçeği, orada ki insanların bir buğday tanesine, bir yudum suya muhtaç kaldığını, insanların açlıktan öldüğü gerçeğini dünya kamuoyuna taşımıştır. Hakikaten Türkiye’nin geçmişine ecdadına yönelik büyük bir iş yapmıştır” dedi. 

DİĞER HABERLER
"Etçi damızlık tavuk" ve "siyah pirinç" tanıtıldı

“HAYIRDA YARIŞINIZ”

Abdullah Uzun, konuyu ilk kez www.bizbolulular.com ‘da Hamza Canbaş’ın köşe yazısında okuduğunu belirterek, “Bolumuzda Somali’ye böyle bir yardımı yaparak, 81 il içinde de gerçekten Bolu halkının nasıl yardımcı olduğunu, farklı bir etkinlikle göstermesi gerekiyor. Bunu yaparken de “ Hayırda yarışınız” düsturuna göre yapması gerekiyor” dedi.

FESTİVALİN İPTAL EDİLMESİ, BEYAZ ET SEKTÖRÜNE EN BÜYÜK REKLAM OLUR”

HAS Parti il başkanı açıklamasında şunlara değindi:

“Bolu’da Beyaz Et Festivali yapılıyor. Trilyonlara yakın bir bütçe harcanıyor. Maksat burada nedir? Türkiye’nin %30 üretimini sağlayan bir sektörü tanıtmak. Eğer tanıtma kısmını ele alırsak, Beyaz Et Festivali, Kiraz Festivali, Kayısı Festivali gibi birçok festival var, kamuoyu buna baktığı zaman, gıda ile ilgili sıradan bir festival olarak bakar. Fakat bunların dışında farklı bir şey yaptığınızda daha büyük bir tanıtım yapmış olursunuz. Bolu Belediye Başkanı festivalin katılımcı firmaları ile beraber, ulusal basının karşısına çıkıp “ Biz her yıl yaptığımız geleneksel Beyaz Et Festivalini bu sene özel bir sebepten dolayı yapmıyoruz. Türkiye’de açlıktan ölen insan yok ama Somali’de aylarca hiçbir şey yemeyen, içmeyen çocuklar var, açlıktan ölenler var. Biz bu yıl yapacağımız festivali iptal ederek, bütçesini ve bunun yanında bir o kadar da üzerine ekleyerek, bu parayı Somali’ye gönderiyoruz” demesi gerekir. Müslüman olarak baktığımızda, hiçbir Müslüman buna itiraz etmez. Ola ki biri çıktı, kardeşim ben parayı, reklamı severim, bana ne orada ki açlıktan ölenlerden, diyen bir firma yetkilisi çıkarsa da şöyle bir cevap verilebilir. “ Size bunun çok büyük bir faydası var. Türkiye’de belki yüzlerce festival yapılıyor. Bu festivallerden bir tanesi olacak. Ama ilk defa bir festival iptal edildi, bunun parası Somali’ye gönderildi. Bunun reklamı size yeter” denilebilir. Reklam boyutunu isteyen bir belediye başkanı ya da firma yetkilisi çıkarsa buyurun size güzel de bir reklam. İster dini vecibe, ister reklam cephesinden baksınlar, amacına ulaşır.

Beyaz Et Festivalinin yapılması Bolu’da bir israftır. Çünkü bu neticede tüketicinin cebinde çıkacak. Bunun yerine sanatçılara bu kadar parayı verip, bir iki gün, şehir merkezine döner standı kuracağına, bir sanatçı için karaçayıra asfalt dökeceğine reklamınızı iyi yapın. Biz bu festivali iptal ettik, üzerine de şu kadar ekledik, diyin. Alın size en büyük reklam budur.  

 FESTİVAL İPTAL EDİLSİN AMA…

Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Beyaz Et Festivali’nin iptal edilip, giderlerinin Somali’ye gönderilmesi yönünde oluşan kamuoyu fikirlerini Siyasilere sorduk. CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu “ Festival İptal edilmeli, ancak önce biz sonra dışarısı mantığıyla hareket etmek gerekir” dedi.

17-18 Eylül’de yapılacak olan Beyaz Et Festivali’nin iptal edilip giderlerinin Somali ve açlık tehlikesi bulunan Afrika ülkelerine gönderilmesi yönünde oluşan kamuoyu fikirlerini siyasi parti il başkanlarına sorduk. CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, olaya farklı bir açıdan bakarak “ İptal edilsin ancak önce biz, sonra dışarısı mantığıyla hareket edtmek gerekir” dedi.

Karakaşoğlu açıklamasında Festival, o kentin tanıtımı için yapıldığını belirterek, Bolu gibi küçük ölçekli bir şehirde belirli dönemlerde çok fazla festival yapıldığını söyledi. Bunların mutlaka olması gerektiğini, ancak ayaklarının iyi ayarlanması ve dozunda olması gerektiğini vurgulayan Karakaşoğlu, kentin tanıtımı, kültürel ve sosyal varlıklarının tanıtımı veya bir ürününün tanıtımı elbette ki olmalıdır diyerek Festivalin önemini belirtti.  

Mehmet Karakaşoğlu Beyaz Et Festivaliyle ilgili olarak da, Türkiye üretiminin %33’ünü karşılayan bir sektörün tanıtımının ve festivalinin yapılmasının çok güzel bir olay olduğunda hem fikir olduklarını belirterek “Ama bana göre festival amacına ulaşmıyor. Beyaz et ile ilgisi olmayan birçok kişi, orada panayır havasında ve sadece işin eğlence kısmı kalıyor. Bunun çok düzenli olması gerekiyor. Burada yapılan yatırımların uygun bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bolu’da yapılan Beyaz Et festivalinin, sektöre bir getirisinin olduğuna inanmıyorum” dedi. 

DİĞER HABERLER
Et ve Süt Kurumu 3.120 Ton Tavuk Eti Alacak

FESTİVAL İPTAL EDİLSİN, ANCAK ÖNCE BİZ, SONRA DIŞARISI MANTIĞI UNUTULMASIN

Karakaşoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Somali’de bir felaket var. Orada çocuklar açlıktan ölüyor. Burada oluşturulacak bir kampanya ile oraya yardım yapılabilir. Tabi ki, dünya insanları ve evrensellik ilkesi doğrultusunda orada ki insanlara yardımcı olmak gerekir. Ama şunu da düşünmek lazım, Türkiye’de gerçekten yardıma çok ihtiyacı olan insanlar var. Önce biz, sonra dışarısı olduğunu unutmayalım.

Benim beyaz etçilere şöyle bir tavsiyem olabilir: Bolu’da son derece zeki, son derece iyi yerleri kazanmış, ancak ekonomik durumu iyi olmadığı için bir yerlere gelemeyen öğrenciler var. bir fon oluşturup, öğrencilere burs verirlerse bana göre çok daha hayırlı bir iş yapmış olurlar”.  

 Vehbi Camgöz

FESTİVAL Mİ, YARDIM MI?

Bu soruyu izlemekte olduğunuz; “bizbolulular.com” sitesi, Bolu halkına soruyor. Bu yıl, Bolu da yapılacak olan “beyaz et” festivaline harcanacak paranın, festival yerine Somalili açlıkla mücadele eden (daha doğrusu edemeyen) Müslüman Somali halkına yardım olarak mı gönderilsin, festival konserlerine mi harcansın?

Bugün itibariyle sitemizin yapmaya başladığı ankete, beklenenin üzerinde rağbet olduğu görülüyor. Daha da önemlisi katılımcıların %65i teklifi destekliyor. Teklife, karşı çıkan bazı izleyicilerin, olaya insani değil ideolojik yaklaştıkları gözleniyor. Tıpkı, siyasi görüşlerini paylaştıkları Ankara da ki siyasal önderleri gibi onlarda; “Somali den bize ne” teranesini dillendiriyorlar. Çok da yadırganacak bir durum değil, “ön teker nereye giderse arka tekerde oraya gider” sözünü doğruluyorlar.

Bazı yorumcuların; festivalin iptalini isteyenleri yobazlıkla suçladığını ibretle görüyoruz. Onlara göre Müslümanlar açlık çekerken, eğlenceye harcanacak paraları açlara yardım için ayırmak yobazlıktır. Yetiştikleri materyalist felsefe onlara bunu empoze etmiştir. Çünkü onların mensup oldukları ideoloji ve siyasi görüş batılı materyalist anlayıştır. Özü ise “benden sora tufan” anlayışı ile süslenmiş, bencil ferdiyetçi kapitalist görüştür. Merhametten, dayanışmadan, fedakârlıktan uzaktırlar.

Bu karşı çıkışlarını açıktan yapmak yerine işi kurnazlığa vurup, “kendi fakirlerimize bakalım” gibi bahanelerin arkasına saklanmaktadırlar. Sanki kendi fakirlerimize çok yardım yapmışlar gibi sureti haktan görünerek merhametsizliklerine kılıf bulmaya gayret ediyorlar. Bu anlayış; daha dün sayılacak geçmişte; Müslüman halkın kurban derilerinin fakirlere yardıma gitmesinin önünü keserek, zorla, hava kurumuna verilmesini sağlıyorlardı. Bu derilerin, fakir talebelere yardıma gideceğine hali vakti yerindeki, tuzu kuru insanların “paraşüt zevki” için harcanmasını istiyorlardı. Onun için bunlara söyleyecek fazla söz yok. Nede olsa tuzu kurulardır. Açın halinden anlamazlar.

Bazı yorumcularda; “efendim bu paralar terörle mücadeleye harcansın” diye inciler yumurtlamaktadırlar. Bunlar terörle mücadelenin maddi imkân meselesi olduğunu mu zannediyorlar. Ülke fakir olduğu için terörü başımıza bela ettiklerini iddia etmek cehalet değilse nedir? Keza bu yorumculardan bazıları da; “Somali yerine, şehit ailelerine yardım yapılsın” diyerek topu taca atmaktadırlar. Sanki şehit ailelerine yardım edilmesin diyen varmış gibi….

Şu bir geçek ki; ister kabul edilsin, ister edilmesin ülkemiz İslam dünyasının lideridir. Dünyanın neresinde olursa olsun, Müslümanların derdi, bizim içişimizdir. Unutmayalım ki; kurtuluş savaşımız dâhil olmak üzere tüm sıkıntı ve felaketlerimizde İslam dünyası gücünün yettiği her türlü yardımı bize yapmışlardır. Kurtuluş savaşı sırasında Hindistan Müslümanlarının yardımlarını unutmayalım. Daha dün gölcük depreminde İslam dünyasından gelen yardımlar bilinmektedir. Bunlar inancımızın gereğidir. Bizde imanımızın gereğini yapmak sorumluluğundayız.

Her yıl yüz binlerce lirayı Tarkan konserlerine veren ülkenin en zengin ili olan Bolu’nun; bu sene konser izleme yerine, Somalili çocukların hayatlarını kurtarmak üzere vermesini istemek, vicdanı olan herkesin katılacağı bir istektir. “efendim devlet, belediyeler pahalı iftarlar vereceğine yardım etsinler” türü itirazları da anlamak mümkün değildir. Tabii ki israf etmesinler. Ama bu konuya karşı çıkmanın mazereti olarak ileri sürülmemelidir. Onun hesabı ayrıca siyaseten sorulmalıdır.

Bu vesile ile sitemiz yöneticilerini ve yazarlarını böyle bir kampanya ya vesile oldukları için kutluyorum. Bu mübarek günlerde mükâfatlarını yüce yaratandan alacaklarını umuyorum. Selamlarımla….


26 Ağustos 2011. 11:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x