Bolu Belediye Başkanı “Beyaz Et Festivali Dillere Destan Olacak “


5.Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali için tüm hazırlıkların bittiği açıklandı. Festivale bu yılda her zaman olduğu gibi birbirinden ünlü birçok sanatçı katılacak.

Bir grubun haksız olarak karşı çıktığı ve beyaz et sektörü ile Bolu Belediye’sinin omurgalı duruşu sayesinde yapılmasına devam kararı alınan  Beyaz Et Festivali programı ile ilgili açıklama yapıldı.

“Beyaz Et Demek Sadece Tavuk Gübresi Demek Değildir”

Bolu Atatürk Orman Parkı BEH-DER Kafe’de düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, ilimizde faaliyette bulunan beyaz et sektörü temsilcileri, belediye daire müdürleri ve basın mensupları ve köşe yazarları katıldı. Bilgilendirme toplantısında açılış konuşmasını Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaptı. Beyaz et sektörünün ilimiz için çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Başkan Yılmaz, ”Beyaz Et Festivali, Türkiye’nin %35 üretimini tek başına yapan ilimizdeki beyaz et sektörüne Bolu Belediyesi’nin teşekkür mahiyetinde düzenlediği bir festivaldir. Bugüne kadar beyaz et dendiğinde hep tavuk gübreleri ile ilgili konu basına yansıtılmıştır. Bir arada kuş gripleriyle ulusal ve yerel medyamızda yer almıştır. Bolu’da bir sektör Türkiye üretiminin üçte birini tek başına üretiyorsa, bu bizim gurur duyabileceğimiz ve övünebileceğimiz önemli bir yapıdır. Böyle bir yapıyı baş tacı etmekte Bolu’nun idarecileri olarak bizlerin görevidir. Her şeyin nimet ve külfet dengesi vardır. Burada beyaz et sektörü süratle gelişmesine devam edecektir. Biz ise bu gelişmenin önünü sonuna kadar açmak durumundayız. Çünkü Bolu, uluslararası standartların bile üzerinde beyaz et üretiyorsa bu neticeden gurur duymayan bir Bolulu düşünemeyiz. Bu sektör ilimize müthiş bir girdi sağlıyor, yine bu sektör köyden kente göçü engelleyerek köylümüzün de zenginleşmesine katkı sağlıyor. Ara sektörlerle beraber çok ciddi de istihdam sağlıyor. Dolayısıyla hadiseye bu boyutları ile baktığımızda çok ciddi bir sektörle karşı karşıyayız” dedi.

DİĞER HABERLER
Tavukçuların KDV Sorunu Yeniden Düzenlendi

“Beyaz et firmaları atıklarını pis su arıtma tesisimizde deşarj ediyorlar”

Başkan Yılmaz, “Sektörün atıkları ile ilgili de bir çalışma yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi sularımızı kirleten atıklardır. Şu anda beyaz et sektöründeki firmaların tamamına yakını bir firma hariç atıklarını pis su arıtma tesisimizde deşarj etmektedirler. Bu da çevreye suyumuzu kirletecek bir atık bırakmamaktadırlar. Bu ise başlangıç olarak aldığımız çok önemli bir mesafedir. Bu konuda destek veren bütün firmalara teşekkür ediyorum. Sadece bir firmamız atıklarını bizim tesisimize iletememektedir. Onunla ilgili çalışmaları da önümüzdeki dönem içerisinde yapmak durumundayız” diye konuştu.

“Tavuk gübrelerini bertaraf edecek fabrikanın temellerini çok yakında atacağız”

 Üretim çiftliklerinden çıkan gübre ve dışkılardan kaynaklanan koku problemini de en kısa zamanda çözüme kavuşturacaklarını söyleyen Başkan Yılmaz, “ Bununla ilgilide uzun zamandır bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar neticesinde Çin’le beraber bu atıkların bertaraf edilmesi ile ilgili prensip anlaşmasına varılmıştır. Bu anlaşma gereği fabrikanın kurulacağı yer tespiti yapılmıştır. Şu anda firmalarla ilgili Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi arasında yapılacak protokolün yazım işi bitmiştir. En kısa süre içerisinde firma yetkilileri, Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Çin firmasını temsilen Türk firması ile sözleşmeyi imzaladıktan sonra fabrikanın temeli de atılmış olacaktır. Böylelikle de bu güne kadar problem addettiğimiz konularla ilgili laf üretmenin ötesinde ilk çivi çakılmış ve çözüme yönelik çalışma başlamış olacaktır. Üretimde ki hijyen şartlarının kalitesi nasıl dünya ölçeğinin üzerine çıkmış ise dışkı ve atık su bertaraf konularında da dünya ölçeğinin üzerine çıkma gayretlerimiz hep beraber sürecektir. Onun için bu sektörü dışlamak değil bu sektörle kucaklaşmak gerektiğini her zaman ifade ediyorum. Problemleri Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi ve Bolu halkı ile beraber çözeceğiz. Onun içinde firmalarımıza gösterdikleri duyarlılıktan ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

DİĞER HABERLER
Ziraat Fakültesi Öğrencileri Afyonkarahisar’da Kanatlı Sektörünü İncelediler

Başkan Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından Beyaz Et Festivali ile ilgili görsel bir sunum gösterisi yapıldı. Sunumun ardından iki gün sürecek olan programla ilgili olarak Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından basın mensuplarına genel bir bilgi verildi. Toplantı, basın mensuplarının soru ve önerilerini dile getirmesi ile sona erdi. Festival kapsamında Gülben Ergen, Mustafa Ceceli, Bengü gibi isimler Bolu’ya gelerek konser verecek. Uğur Dündar, Doğa Rutkay gibi isimlerde panellerde moderatörlük yapacaklar

PİLİÇ GÜZELİ SEÇİLECEK

17-18 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan 5. Beyaz Et Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan “Beyaz Et Festivali Güzeli” yarışması ile Bolu’nun piliç güzeli seçilecek.

17-18 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 5. Beyaz Et Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan “Beyaz Et Festivali Güzeli” yarışması düzenlenerek, 20 katılımcı arasından Bolu’nun piliç güzeli seçilecek.

Beyaz Et Festivali Güzeli yarışmasına katılmak isteyenler için aranan şartlar şu şekilde:

1)    Yarışmaya katılacak olan kızların 35 yaşını aşmamış olması gerekiyor.
2)    Yarışmaya katılacak olan kızların kimlik fotokopisi ( T.C kimlik numaraları) alınacaktır.

3)     Son başvuru tarihi ve saati 16.09.2011 saat 18.00’dir.

4)    Yarışmaya katılacak olan kızların boy ile kilolarının orantılı olması gerekiyor.

DİĞER HABERLER
İngiltere, tarihinin en kötü kuş gribi salgını için destek açıkladı

5)    Yarışmaya katılacak olan kızların boylarının 1.60 – 1.80 arasında olması gerekiyor.

6)    Yarışmaya katılacak olan kızların önceden tarafımıza beden ölçülerinin bildirilmesi gerekiyor. (Kıyafetler için)

7)    Tüm kızlar yanlarında 1 adet spor ayakkabı ve 1 adet topuklu siyah ayakkabı getirmesi gerekiyor.

8)    Yarışmaya katılım sayısı 20’yi geçmemelidir. Kıyafet temini ona göre yapılacaktır.

Uzman jüri tarafından yapılacak değerlendirmede 5 kızın finale kalacağı yarışma 18 Eylül 2011 Pazar saat 18.00-19.00 arasında gerçekleşecek.

FESTİVALİN MAALİYET 340 BİN LİRA

Çeşitli söylentilerin yapıldığı maliyet konusunda bilgi veren satın alma müdürü Serkan Atalay festival toptan maliyetinin 330 bin lira olduğunu açıkladı.

Serkan Atalay 21 F usulüne göre Belediyenin bu organizasyona en fazla 125 bin lira ödeyebileceğini, toplam 330 bin lira olan maliyetin arada ki farkının nasıl ödeneceği sorusu üzerine “ bunlar işin uzmanlık gerektiren konularıdır. Ancak bu organizasyonu  “organizasyon, halk konseri ve reklam tanıtım” olarak üçe böldük. Halk konserleri ile ilgili bir ihale yapılmıştır, bedeli 125 bin liradır. Organizasyon için bir ihale yapılmıştır, bunun bedeli de 125 bin liradır. Tanıtım ve reklam için de bir ihale yapılmıştır, bunun bedeli de 90 bin liradır” dedi.

35 YAŞINDA PİLİÇ GÜZELİ OLUR MU?

5.Beyaz Et Festivali çerçevesinde gerçekleşecek olan etkinliklerinden birisi de “Piliç Güzeli Yarışması”. Bu yarışma ile de ilgili olarak verilen kıstaslardan birisi de güzellerin 35 yaşını aşmamış olması.Tavuk üreticilerinden bir bölümü bu özellik için “35 yaşında bir güzel demek bizim sektör lügatında (Çıkma Tavuk) yani ekonomik ömrünü tamamlamış tavuk anlamına gelir.Diyerek espri yaptılar.


10 Eylül 2011. 14:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x