“Bolu Beyaz Et Festivali” Çok Renkli Geçti


Bolu Belediye Başkanlığı öncülüğünde ve Beypiliç, Mudurnu Piliç, Bolca Hindi, Erpiliç, Akpiliç ve CP Piliç gibi sektörün önde gelen Liderlerinin desteğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen “Bolu Beyaz Et Festivali büyük bir başarıya imza attı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Tavuk tesislerinden çıkan ve kokusuyla kentte rahatsızlık yaratan gübreleri, 24 saat içinde dönüştürerek organik tarımda kullanmaya yönelik hale getirecek bir tesis projesini gerçekleştireceğiz” dedi.

Sağlıklı beslenmenin temel taşı olan beyaz etin adeta başkenti haline gelen Bolu kentinin ve sektörün tanıtımı adına organize edilen “4’üncü Bolu Beyaz Et Festivali” nde Bolu hakına ve sesktöre güzel müjdeler verildi. Festivalin açılış toplantısında konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, beyaz et, mutfak sanatları ve aşçılık konusunda nam salan Bolu’nun tüm Türkiye’de daha iyi tanınması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Özellikle turizm ve organik tarım konularında da lider konuma gelmek istediklerini açıklayan Yılmaz, gün geçtikçe önemi artan organik tarım konusunda, sektörün bileşenleri ile birlikte dev bir projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını müjdeledi.

Tavuk gübresi toprağa bereket katacak

Başkan Yılmaz, Bolu ilinde yapılan beyaz et üretiminin kalite ve sağlık standartları olarak AB değerlerinin bile üstünde olduğunu gerek yurtiçinde, gerekse de yurtdışında yaptıkları çalışmalarla belgelediklerini açıkladı. “Her nimetin bir külfeti var. Tavuk gübrelerinin kokusu nedeniyle verdiği sıkıntıyı biliyoruz” diye konuşan Yılmaz hayata geçirecekleri proje ile bu sıkıntıdan kurtulacaklarını ifade etti. Yılmaz, tarım alanlarının azot ve fosfor eksiği bulunduğunu, tavuk gübresinde ise bu maddelerin yoğun olarak yer aldığını hatırlatarak, “Hollandalı bir şirket ile görüşüyoruz. Gübreleri 24 saat içinde dönüştürerek organik hale getirecek ve dolayısıyla tarım alanlarımızın verimini artmasına katkısı olacak bir tesis kurmak için anlaşmak üzereyiz” dedi. Yaklaşık 5 milyon Euro’ya mal olacak tesisi, sektör bileşenleri ve Hollandalı firma ile ortak kurmak adına son çalışmaları yaptıklarını belirten Yılmaz, “Yılda yaklaşık 150 bin ton organik gübre üretmeyi planlıyoruz. Bu gübreler kentimizin yanı sıra, Güneyde seralarda da kullanılabilir. Projemizle, hem tarımda verimliliğin artmasını hem de kentimizin tavuk gübrelerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Bolu beyaz ette günde 1 milyon adet kesim yapıyor

Festival sponsorlarından Bolca Hindi sahibi Şerafettin Erbayram ise konuşmasında, Bolu’da yılda 350 bin ton tavuk, 35 bin ton da hindi üretimi yapıldığını söyledi. Bu rakamların tüm Türkiye üretim rakamlarının neredeyse üçte birine denk geldiğini belirten Erbayram, “Kentimizde günde 1 milyon adet kesim yapılmaktadır” dedi. Eryaman, kentteki beyaz et üretiminin tarım alanlarında kimyasal gübreden organik gübreye geçişi artırdığına da dikkat çekti.

Türk beyaz et üreticileri ne kadar ucuz fiyat verdiyse de 500 bin tonluk Rusya pazarında fiyat tutturamadı ve Brezilya faktörünün de etkisiyle önemli bir pazarı ABD’ye kaptırdı

Yılın ilk aylarında hararetli tartışmalara konu olan Rusya’ya beyaz et ihracatının umulanı vermediği belirtildi. Bolu Belediye Başkanlığı öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Bolu Beyaz Et Festivali’ne destek amacıyla biraraya gelen Beypiliç, Mudurnu Piliç, Bolca Hindi, Erpiliç, Akpiliç ve CP Piliç gibi sektörün önde gelen oyuncuları, “Devletten aldığımız destek az da olsa,elimizden geldiği kadar ne kadar aşağıya fiyat verdiysek de ABD, Rusya pazarını elimizden aldı” diye dert yandılar.

OBEZLERİN AMERİKA İHRACATINA DESTEĞİ

Türkiye’deki beyaz et üretiminin üçte birinin Bolu’da gerçekleştirildiğini anlatan Akpiliç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, “Aslında Rusya pazarına hiç giremedik” dedi ve bunun gerekçesini şöyle açıkladı: “Rusya pazarında rekabet şansımız hiç yok. Çünkü ABD butu bizim hemen hemen üçte bir fiyatımıza pazarlıyor. Nedeni de bu ülkedeki obezlerin diyet amacıyla tavuğun yağsız göğüs kısmını yemesi, yağlı butları ise tercih etmemesi. İşte obez ABD’lilerin tercih etmediği but, çok ucuz bir fiyata Rusya’ya sokuluyor.”

İHRACATTA BEKLENDİ 135 BİN TON

Sponsor firmalardan Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı Teoman İnal da, sektörün 2010 yılı ilk 10 ayında yaklaşık 100 bin ton ihracat ile 150 milyon dolarlık gelir elde ettiğini söyledi. İnal, “Yıl sonunda toplam 135 bin tonluk ihracatı hedefliyoruz” dedi. Rusya pazarını Amerika kaptı Türk firmalarına İran-Irak kaldı

BEYAZ ETİN YENİ ROTASI

Sektörün Irak ağırlıklı olmak üzere 2010 yılı ilk 10 ayında yaklaşık 100 bin ton ihracat ile 150 milyon dolarlık gelir elde ettiğini belirten Beypiliç Genel Müdür Yardımcısı Teoman İnal ise, “Yıl sonunda toplam 135 bin tonluk ihracatı hedefliyoruz” dedi.

Salmonella tehdidi yok

Beyaz et üreticileri, son dönemde tavuklarda görülen ‘Salmonella’ bakterisinde insan sağlığını tehdit edici unsurun olmadığını vurguladılar. Bey Piliç Genel Müdür Yardımcısı Teoman İnal, tespit edilen bakteri oranının sadece yüzde 8-10 arası olduğunu, Bolca Hindi Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram da, 2 bin 500 çeşit Salmonella bakterisinden yalnızca 4 tanesinin insana zararlı olduğunu söyledi.

Üretici temsilcileri, İran pazarının da gelecek vadettiğini, ancak İran’ın dini usullere göre kesim konusundaki hassasiyetin caydırıcı etki yaptığını dile getirdiler. Türkiye’de ilk defa helal gıda belgesi alan Erpiliç’in ise İran’a ihracatı başardığı bilgisi verildi. Erpiliç yetkilisi Süleyman Öztürk’ten aldığımız bilgiye göre 2010 yılında 2 bin tonluk anlaşma yapan şirket, şimdiye kadar bunun 700 tonunu İran’a teslim etti. Irak ve İran etkisiyle sektörün yüzde 100 kapasiteyle çatışlığı kaydedildi.

Kırmızıya rakip değiliz et fiyatı artmaz düşer

Sürekli artan kırmızı et fiyatlarının beyaz ete etkisinin olmadığını da anlatan Akpiliç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, “Kırmızı et fiyatları yükseldi diye biz de fiyatları yükseltmeyeceğiz. Beyaz et fiyatları hiçbir zaman kırmızı et fiyatlarına bağlı olmadı” dedi.

Mustafa Aksoy, “Beyaz et fiyatı kırmızının üçte biri, dörtte biri civarında olmalı ki rekabet olsun. Oysa şu anda beşte biri civarında. Dolayısıyla bir rekabet yoktur.” Bolca Hindi Genel Koordinatörü ziraat mühendisi Şerafettin Erbayram da, hindi etinin kırmızı et ve koyun etine çok yakın olduğunu hatta bazı yerlerde kırmızı et diye sunulduğunu belirterek, “İthalat yerine ikame yapsaydık bu kadar sıkıntı olmazdı. Kırmızı et ithalatı yerine hindi eti üretimini geliştirmeyi düşünseydik çok daha hızlı çözüm bulurduk” dedi.

Tavuktan organik gübre

“Her nimetin bir külfeti var. Tavuk gübrelerinin kokusu nedeniyle verdiği sıkıntıyı biliyoruz” diye konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, hayata geçirecekleri proje ile bu sıkıntıdan kurtulacaklarını ifade etti. Yılmaz, tarım alanlarının azot ve fosfor eksiği bulunduğunu, tavuk gübresinde ise bu maddelerin yoğun olarak yer aldığını hatırlatarak, “Hollandalı bir şirket ile görüşüyoruz. Gübreleri 24 saat içinde dönüştürerek organik hale getirecek ve dolayısıyla tarım alanlarımızın verimini artmasına katkısı olacak bir tesis kurmak için anlaşmak üzereyiz” dedi. Yaklaşık 5 milyon avro’ya mal olacak tesisi, sektör bileşenleri ve Hollandalı firma ile ortak kurmak adına son çalışmaları yaptıklarını belirten Yılmaz, “Yılda yaklaşık 150 bin ton organik gübre üretmeyi planlıyoruz. Bu gübreler kentimizin yanı sıra, Güneyde seralarda da kullanılabilir. Projemizle, hem tarımda verimliliğin artmasını hem de kentimizin tavuk gübrelerinin verdiği rahatsızlıktan kurtulmasını sağlayacağız” diye konuştu.

4. Uluslararası Beyaz Et Festival renkli görüntülere sahne oldu.

Hükümet meydanında düzenlenen konserde Gerede’nin mahalli sanatçısı Ramazan Çelik sahne aldı. Ramazan Çelik’in söylediği parçalara Bolulularda coşkuyla eşlik etti. Bolu ve Boluspor için yaptığı şarkıları seslendiren Ramazan Çelik konsere gelen vatandaşlardan tam not aldı.

Ramazan çeliği ardından sahneye çıkan Bulgaristan ve Yunanistan halk oyunları ekiplerinin sergilediği dans gösterileri ilgi ile izlendi.

Gösterilerin ardından sahnelerin güzel ismi Ziynet Sali konser verdi. Ziynet Sali’nin söylediği şarkılarla konsere gelen hoş vakit geçirdiler. Ziynet Sali konserinin ardından Murat Başaran sevenleri ile buluştu. Alkışlarla sahne alan Murat Başaran Bolu yöresine ait şarkıları da seslendirdi.


Yazan - 10 Ekim 2010. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x