Bolu Civril Ayşe Fasulyesi Göz Kamaştırıyor


Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Coğrafi İşaret ve Markalaşma çalışmaları kapsamında 2017 yılında ilimiz Merkez ilçede muhtelif köylerde 7,0 da alanda Bolu Civril Ayşe Fasulyesi ekimi yapıldı.

Bolu Merkez İlçeye bağlı Çampınar köyünde 0,4 da alanda ekilen Bolu Civril Ayşe Fasulyesi  tarla günü ile üreticilere ve misafirlere tanıtıldı.

Tarla gününe İl Müdür Vekili Fahri TETİK, Bolu Bağışcılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürü Dr.Sabri ÇAKIR,  Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN,  Bolu Muhtarlar  Derneği Başkanı İlhan ÇALIŞKAN,  Sulama Birliği Başkanı Sabahattin ALTUNEL, Şube Müdürleri, Araştırma Enstitüsü çalışanları, kurum çalışanları, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ projesinde görev alan  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü Personeli Ziraat Mühendisi Ali DEMİRER ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü Personeli Ziraat Mühendisi Ayşe EKDİOĞLU açılış ve tanıtım konuşasını yaptı.

Proje hakkında konuşma yapan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür V. Fahri TETİK:

“Ülkemizin küçük ama güzel şehirlerinden biri olan Bolu denince akla coğrafi konumu eşsiz, doğası harika, toprakları bereketli insanları mert ve çalışkan olan şehir gelir.. Fakat bunların yanında Bolu Bolu’lular haricinde pek çok kişinin bilmediği yöresel zenginliklere de sahiptir. Bolu Civril Ayşe Fasulyesi’de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bolu Bağışçılar Vakfı başkanı Şerafettin ERBAYRAM tarafından üzerinde itina ile yıllardır çalışılmış bir değerdir. Biz de İl Müdürlüğü olarak Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile fikir ve bilgi birliği içerisinde Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin yaygınlaşması, Markalaşması ve Coğrafi işaret alma adına bir proje gerçekleştirdik. BUBS (Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi)  ve KTV (Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi) önderliğinde iki yıl sürecek bir çalışmaya start  verdik. Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesinin; Bakanlığımızın insan odaklı çalışma anlayışı çerçevesinde pozitif ayrımcılığa tabi tutulan bayanlarımız tarafından gerçekleştirilecek olması da artı bir mutluluk kaynağıdır. Bu bağlamda başta üreticilerimize tohumlarını hibe eden Şerafettin ERBAYRAM’a emeği geçen paydaş kurumlarımıza ilgili şube ve personelimize canı gönülden teşekkür eder Bolu’muza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Bolu Bağışcılar Vakfı Başkanı Şerafettin ERBAYRAM;

“70’li yıllarda hayatıma serbest çalışma için yön verdiğimde rahmetli annem derdi, bana Çivril’den bir kilo fasulye getir tohum yapacağım. O hep benim aklımın bir köşesinde kaldı. Derken yıl oldu 2008… 5 yıl çalıştık, verim denemesi yaptık, ilçelerimize 50’şer paket olarak dağıttık ve sonuçlarını değerlendirdik. Bir ürünün markalaşmasına yardım etmiş oluyoruz. Bu açıdan çalışmada paydaş olmak bizim için onur verici. Bu örnek çalışma genç meslektaşlarımıza bir örnek olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyor Bolu’muza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Programın devamında konuşan Eskişehir Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Dr. Sabri ÇAKIR;

“Çivril Ayşe Fasulyesinin coğrafi işaretçilerle işaretlenmesi ile ilgili olarak eğitim ve yayınlar dairesi işbirliği ile yapılan program çerçevesinde bu çalışma yapıldı. Enstitümüz 1925’ten beri hizmet veriyor. Şu an 15 farklı alanda çalışmalar yürütüyoruz. Topraktan tohuma kadar çalışmalar devam ediyor. 1925 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle, bölge koşullarına uygun, hastalıklara dayanıklı çeşitler belirlemek amacıyla başlamış çalışmalarımız. Buğday arpa ile başlamış, arkasından yemeklik tane baklagiller daha sonra sebze ve endüstri bitkileri olmak üzere toplam 160 kurum tarafından geliştirilen çeşidimiz var. Çeşit ıslahı demek ıslahta en çok kullanılan yöntem şu an üstünde çalıştığımız gibi Çivril Ayşe fasulyesi gibi yerel materyallerin korunması ve devamının sağlanması.

Bunların özelliklerinden yararlanarak çeşitlerin geliştirilmesi önem taşıyor. Özellikle şu an Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan iki tane gen bankası var Türkiye’de. Bu gen bankalarında yerel materyaller çeşitleri ve tohumları ile beraber korunarak muhafaza altına alınıyor. Bu genetik materyallerin korunması büyük bir konu bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bunlara coğrafi  işaretlerin konulması çok önemli bir konu.  Sadece Bolu Merkez’de değil, Göynük’te bombay fasulyesi ile ilgili de çalışıyoruz. 12 tane il bağlı bize onlarla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu işin sevindirici tarafı bakanlığımızın 3 yıldan beri uyguladığı kadın çiftçilerin tarımsal alanda etkin olmalarını sağlama çalışmaları ile paydaş olmaları işe daha büyük önem katıyor. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerinde bulundu.

Konu ile ilgili yapılan diğer konuşmaların ardından ekim alanı ziyaret edilirken Ziraat Mühendisi Ayşe EKDİOĞLU Bolu Civril Ayşe Fasulyesi hakkında soruları yanıtladı. Ürün verme aşamasında olan fasulye ziyaretçiler tarafından beğeni ve ilgiyle takip edilirken sorulan soruların fazlalığı memnuniyetle karşılandı.

Biz ürünü tanıtmayalım ürün kendisini tanıtsın dercesine hazırlanan taze Civril Ayşe Fasulyesi  yemeği eşsiz  tadı ve lezzetiyle misafirlerin damağında yer etti. Ürünü yerinde görme ve tatma fırsatını bulan misafirlerin olumlu yorum ve görüşleri Bolu Civril Ayşe Fasulyesinin başarısını tesciller nitelikteydi. Tarla Gününden geriye Çampınar Köyü vatandaşlarımızın ikram ettiği sıcak çay eşliğinde edilen hoş sohbetler ve hatıra fotoğrafları kalırken, ürünün kuru dönem hasat zamanında düzenlenecek olan tarla gününde buluşmak üzere diyerekten bu güzel gün son buldu.

 

 

 

 

 

 

.

 

 


Yazan - 18 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x