Bolu İli Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği


 

Bolu İli Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği’nin yeni göreve gelen yönetimi, Narven Termal Kasaba’da kahvaltıda bir araya geldi.

 

Kahvaltıya, Bolu İli Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği’nin yeni Başkanı Mehmet Demiröz, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Zerrin Biçer, Kazım Konak, Ak Parti Bolu il Başkanı Nurettin Doğanay, İl Özel İdare Sekreteri Sırrı Köstereli, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, Bolu İli Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

 

Türkiye’de kanatlı üretiminin yoğun olduğu illerin üretici temsilcilerinden oluşan heyet 2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ziyaretler gerçekleştirmiş ve aynı program dahilinde 12 Temmuz 2016 tarihinde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile görüşmelerde bulunmuştu.

 

“BOLUMUZA VE TÜM SEKTÖRE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

 

Kahvaltının ardından kısa bir açıklama yapan Bolu İli Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Demiröz şunları dile getirdi: “Beyaz et Bolu’nun gelir kaynağıdır. Türkiye’nin yüzde 30 unu üretmekteyiz. Sektörümüz 2000 yılı ve 2010 yılı arasında hızlı bir şekilde büyüme gösterdi. 2010 yılından sonra arz talep dengesi bozukluğundan dolayı bakanlığımızın vermiş olduğu hibeler neticesinde şuanda üretim konusunda üreticilerin büyük sıkıntıları oluşmaktadır. Yılda 6 veya 7 dönem çalışılıyordu şuan ise 4 dönem çalışılmaktadır. Doların yükselmesiyle üreticilerimiz büyük sıkıntılara girmişlerdir. Bunun neticesinde Ankara’da bakanlıklarda görüşmelerimiz oldu. Tarım bakanımız Faruk Çelik bizleri dikkate alarak 3 saat boyunda heyetimizi dinledi. Ankara’da bir üst birlik kurulmasını beyaz et yapılan illerde de bir alt birlikler kurularak üreticilerin dertlerini sıkıntılarını giderileceğinin talimatını verdi. Ankara’da bir üst birliğimizi oluşturduk. Kongremizi yaptıktan sonra Sayın Valimiz Aydın Baruş ile birlik olarak görüşmelerimiz oldu. Sonrasında entegrelerimiz ile görüşmeler yaptık. Erpiliç, Akpiliç, Beypiliç ile görüşmelerimiz oldu. Buradaki birlik olarak hedefimiz beraber bu sektörü nasıl kalkındırabiliriz, ileri günlerde bu dengeyi sağlamak ve nasıl bir faydamız olacağını anlattık. Bolu merkezden ayrı olarak ilçelerimizde de üretici yoğunluğumuz var. Özellikle göynük ve Mudurnu üretici yoğunluğumuz çoğunluktadır. Önümüzdeki günlerde ilçelerimizde toplantılarımız olacaktır. Üye kayıtlarımıza hızlı bir şekilde devam edecektir. Bu çalışmalarda kurum müdürlerimizden, il başkanlarımızdan ve milletvekillerimizden destek bekliyoruz. Ben birliğimizin beyaz et üreticilerine, Bolumuza tüm sektöre hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“BUNDAN SONRADA DAHA GÜÇLÜ DAHA GÜR SESLE BU SIKINTILARI TAKİP EDECEĞİZ”

 

Demiröz’ün ardından söz alan Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise şöyle konuştu: “Güzel bir birlikteliği aslında burada ilan etmiş oluyoruz. Bolu’nun gelişiminde en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Devletin yapmış olduğu desteklerin yanında kendi içinde modern şartlara uyum sağlayan yumurtadan masamıza gelinceye kadar her aşamasını modern bir şekilde kayıt altında tutan ve katma değer kazandıran bu sektör ile guru duyuyoruz. Bu sektörde entegre anlamında bugüne kadar olumlu gelişmeler oldu. Her taraftan sektörün yükünü çeken civcivi aldığı andan itibaren kesime gidinceye kadar bütün o sıkıntılı süreçten bu sürece göğüs geren, hayvan ile birlikte yatıp kalkan, her türlü sıkıntıya karşı mücadele eden kanatlı hayvan üreticileri bir birlik içerisinde geçtiğimiz yıldan bu yana çalışmalar çerçevesinde kavuşmuştur. Şunu biliyoruz ki demokrasiler geliştikçe, ülkeler geliştikçe o ülkelerde ki toplum örgütleri de gelişir. Çünkü bir araya gelindikçe meseleleri gür sesle konuşarak ve bunun çözümü mümkün olur. Tabi bu birliktelik siyasi üstün bir birlikteliktir. Bu manada bunu ortaya koyabilmekte çok kolay değildir. Ben burada Yavuz beyi ciddi manada tebrik etmek istiyorum. Bizim ilk görüştüğümüz andan itibaren sektör ile ilgili sorunları doğru bir şekilde aktarabilmek çok önemlidir. Dolayısıyla çok bu çok güzel bir birlikteliktir. Bence öncelikle sektöre hayırlı olmasını diliyorum. Daha sonrada bolumuza böyle bir birlikteliği ortaya koydukları için başta başkanımız Mehmet Demiröz kardeşimiz olmak üzere tüm yönetimde denetimde görev yapan ve birliğe üye olan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bundan sonrada daha güçlü daha gür sesle bu sıkıntıları takip edeceğiz. Her zaman sıkıntılarda olmayacak. Diğer taraftan yapılan güzel şeyleri de paylaşacağız. Ben bu olumlu birliktelik için bolu ili kanatlı hayvan üretici birliğini tekrar tebrik ediyorum. Bolumuza ve vatanımıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

07 Ocak’ta yapılan genel kurul sonrasında Yönetim kurulunda Mehmet Demiröz, Nazmi Uçar, Burhanettin Özkan, İrfan Altay, Nuri Özdoğan yer aldı.

 

Denetim kurulunda ise, Ahmet Uslu, Ahmet Bayburtlu, Fehmi Başaran’ı görevlendiren genel kurul, üst birlik için ise Mustafa Bahadır Öztürk’ü temsilci olarak atandı.

 

Köroğlu Gazetesi

 


14 Şubat 2017. 12:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x