Bolu İlinde Manda Yetiştiriciliği ve Destekleme Süreci


Bolu İlinde 2016 yılında Damızlık MandaYetiştiricileri Birliği kurulmuş olup merkez il ve ilçelerde 109 üyesiyle faaliyetine başlamıştır.Birliğin amaçları içinde üyelerinin manda verim özelliklerinin arttırılması, damızlık işletmelerin kurulması ve manda ıslahı organizasyonunun sağlanması gibi çalışmaların yürütülmesini amaçlamaktadır. Bakanlığımızca uygulanan 2016 yılındaki Hayvancılık Desteklemeleri hakkındaki uygulama esasları Tebliğinde  (Tebliğ : 2016/26)  Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiriciler müracaatlarını yılda bir kez olmak üzere 01/11/2016-31/12/2016 tarihleri arasında yapılmakta olup, 3 dişi mandası olanlar Damızlık  Manda Yetiştiricileri Birliğine; 3 dişi manda altındaki  yetiştiriciler Tarım il ve İlçe  Müdürlüklerine  şahsen müracaat etmelidir. Desteklemeden yararlanacak olan malaklarda aranan özellikler;

*Tüm malaklar 2016 yılı doğumlu olup ve Türkvette kayıtlı olmalıdır.

*Malak doğduğu işletmesinde en az 4 ay süreyle yaşıyor olmalıdır. 4 ay önce kesilen veya satılan malaklar desteklemeden yararlanamaz.

*Malakların programlı aşılarının (Şap, Brusella ve LSD) hepsinin yapılmış ve sisteme kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Malak Desteklemelerinin ödemeleri 2 dönem halinde yapılmaktadır.ilk dönemİCMAL-1 ASKI LİSTESİ 30/01/2017-09/02/2017 tarihlerinde hazırlanmakta olup listeler destekleme alan yetiştiricilerin köylerinde askıya çıkarılmaktadır. Birinci dönemde 250 adet Malak için hayvan başı 350 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilecektir.

İkinci dönem İcmal Listeleri  (aşısı tamamlanan ve 120 günü dolduran malaklar) temmuz ayında askıya çıkarılacaktır. 01 Eylül tarihinden sonra doğan yaklaşık 85 adet malak ise ikinci döneme kalacaktır.

Diğer Haberler:
Vatansızdı, Bakan Oldu

Bolu ilindekurulan birliğin en büyük hedeflerinden biri ise Bolu İlini Halk Elinde Islah Projesine sokmaktır. Bu proje sayesinde daha kaliteli, verimleri kayıt altında olan mandalar yetiştirilerek ve yetiştiriciler daha fazla destek alacaktır.


10 Şubat 2017. 17:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x