Bolu Minikleri Lider Çocuk Tarım Kampında


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı “Lider Çocuk Tarım Kampı” adı altında ilkokul 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla kamp etkinliği düzenlenmiştir. Bu yılın Birleşmiş Milletler tarafından “Kalkınma için Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı” olarak ilan edilmesi sebebiyle ilimizde kamp uygulamasına katılan öğrencilere sürdürülebilir çevre içerisinde doğal güzellikler ve sağlıklı tarımsal üretim konusunda farkındalık yaratmak, geleneksel kültür ve sanatı yaşatmak, kırsal yaşama ait bilgi ve deneyim alışverişinin yeni nesillere aktarılması ve kırsal yörelerin kalkınmasını sağlamak amacıyla kırsal turizm (eko tarım turizmi, çiftlik turizmi ve köy turizmini kapsayan) konusunda eğitimler verilmiştir.

Ülke genelinde uygulanan Lider Çocuk Tarım Kampı, Bolu’da 05-07 Haziran 2017 tarihleri arasında Bolu İli Merkez Mevlana İlkokulu 4. Sınıfında eğitim gören 60 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail TAŞ, kampın açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlığın eğitim faaliyetleri kapsamında 2017 yılı Lider Çocuk Tarım Kampı adı altında ilköğretim 4. sınıflarına yönelik öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırarak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermeyi amaçladıklarını söyledi.

Çocuklarla birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren TAŞ, kurumun bütün faaliyet alanlarını ihtiva eden bu programın çocuklara hayata dair faydalı bilgi birikimi sağlayacağını ifade etti.

Kampın ilk gününde çocuklara kurumun teşkilat yapısı, görevleri, personel yapısı hakkında bilgiler verildi. Yine aynı gün İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde verilen Kırsalda Turizm konulu eğitim, uzman eğitimciler Niyazi Erkan YILDIRIM ve Yılmaz DEMİR tarafından verildi. Toprak laboratuvarı tanıtılırken laboratuvarın amacı ve yapılan işler ile gıda güvenliği ve sağlıklı beslenme konularında çocuklarımıza eğitimler düzenlendi.

Kampın ikinci gününde İlimizde faaliyet gösteren Barilla-Filiz Makarna fabrikasına teknik gezi düzenlenerek gıda üretim aşamaları gösterilirken üretimin kademeleri ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Yine aynı gün Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğün de yetiştirilen çeşitli sebze, meyve ve süs bitkilerinin yetiştiriciliği üzerine eğitimler verildi.

Kampın üçüncü gününde Bolu Belediyesi Sanat Merkezinde Geleneksel Türk El Sanatlarından Ebru, Tezhip, Minyatür dallarında eserler tanıtıldı ve çocuklarımıza bu eserlerin yapım aşamasında yer almaları sağlandı. Yine ayı gün İlimizde yer alan Gazelle Resort Spa Otelde düzenlenen teknik gezi ile turizm sektörüne hizmet eden bir kurumun nelere sahip olması gerektiği konaklama olanakları ve yemek hizmetleri üzerine eğitim düzenlendi.

Kampın sonunda öğrencilere “Lider Çocuk Tarım Kampı Katılım Belgesi” ile birlikte çeşitli hediyeler verilerek program sonlandırıldı.


Yazan - 12 Haziran 2017. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x