Bolu Patatesinde Takibe Devam


Bolu Patatesinde Takibe Devam.facebook

 

 

 

Patateste Entegre Mücadele Projesi  başlangıcında söz verdiğimiz üzere dikimden hasada kadar olan sürede projeye kayıtlı olan çiftçilerimizin arazileri tek tek kontrol edilerek  bitki pasaportuna kayıt olmaları,üretici kayıt defteri tutmaları ve münavebe konusunda bilgilenmeleri sağlanıyor.

 

 

Kontrol edilen arazilerde çiftçilere kültürel mücadeleye öncelik verilerek hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri anlatılarak kimyasal kullanımı ve ilaç kalıntısının önüne geçilmesi hedefleniyor.Biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda çiftçilere ruhsatlı bitki koruma ürünleri öneriliyor.

 

 

Bu kapsamda Bolu  merkezindeki Çaygökpınar,  Karacaağaç, Oğulduruk, Yazıören, Bahçeköy, Çampınar, Ovadüzü, Tatlar köylerindeki projeye kayıtlı üreticilerimizin arazileri teknik elemanlar tarafından kontrol edilerek tutanakları tutulmuştur. Yapılan takip ve kontroller sonucunda genel olarak çiftçilerimizin hastalık ve zararlılarla mücadele konusunda eksikliklerinin olduğu gözlenmiştir.

DSCN1273

 

Bu kapsamda Tarım  İl Müdürlüğümüz tarafından “Patates hastalık ve zararlıları ile mücadele” eğitimi düzenlenmiştir. Eğitimde Bolu’da genel olarak görülen hastalık ve zararlılar görsel olarak anlatılarak çiftçilerin kendi tarlalarındaki hastalık ve zararlıları tanımaları sağlanmıştır.

 

 

Verilen bu eğitimler sayesinde; çiftçilerin zorunlu olmadıkça kimyasal mücadeleye başvurmamaları, mecbur kaldıkları durumlarda da çevre dostu, etkili en düşük dozda ve en uygun zamandailaç uygulamaları beklenmektedir


Yazan - 21 Haziran 2016. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x