Bolu Türk Dünyasının Merkezi Olacak


bolu-turk-dunyasinin-merkezi-olacak-20160821100217

 

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Türk dünyasının ortak kahramanı olan Köroğlu sayesinde, Türk dünyasının kültür bakanlarını, başbakanlarını ve cumhurbaşkanlarını Bolu’da buluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

 

Bolu’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Marka Şehir Bolu ve Köroğlu Festivali kapsamında yapılan “Köroğlu Heykeli Yarışması” sonucunda Türk devletlerinin katkılarıyla Bolu’da yapılacak Köroğlu Parkı’nın ve Türk Dünyası’nın ortak simgesi belli oldu.

 

Köroğlu Müzesi, Araştırma ve Kongre Merkezi ile boyu 30 metreyi bulacak olan Köroğlu heykelini içinde bulunduran projenin tamamlanması ile başta Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan olmak üzere kendisini Türk hisseden tüm devletler ortak bir parka sahip olacak.

 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Köroğlu’nun Türk dünyasının ortak kahramanı olduğuna dikkat çekerek, “Değişik yerlerde ufak tefek farklılıklar olsa da bu kahramanın özü değişmiyor. Her yerde aynı Köroğlu ile karşılaşıyoruz. Biz de Bolu’da yaşadığını biliyoruz. Dörtdivan’da doğduğunu Bolu dağlarında Köroğlu dağlarında yaşadığını Çamlıbel’de bulunduğunu biliyoruz. Bunların hepsi Bolu’da.” şeklinde konuştu.

 

“Bolu ile Türk dünyasını kucaklaştıracak bir kültür bağı kurmak istiyoruz.” diyen Yılmaz, bunu Marka Şehir Bolu ve Köroğlu Festivali ile  yavaş yavaş yapmaya başladıklarını belirterek, “İnşallah bu bağ yavaş yavaş kuruluyor. Zaman içerisinde bu belki daha iyi olacak. Amacımız Türk dünyasının kültür bakanlarının, başbakanlarının ve cumhurbaşkanlarının buluştuğu bir platformu Bolu’da oluşturmak. Bunlar adım adım gerçekleşecek.” dedi. AA

 

 


Yazan - 21 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x