Bolu’da Şap Hastalığı ile Mücadele Aralıksız Devam Ediyor


 

Bolu’da Şap Hastalığı ile Mücadele Aralıksız Devam Ediyor

 

Şap hastalığının ülkemiz coğrafi konumu nedeniyle mücadelesinin kolay olmasının beklenemeyeceğini, fakat gelişen teknoloji, çiftçilerimizin bilinçlenmesi ve personellerimizin çabası ile inancımızın arttığını belirten Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fahri TETİK sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya üzerindeki en bulaşıcı hastalık olarak bilinen şap hastalığının, ülkemizde görülen belli başlı tipleri yüksek mutasyon gücü ile değişip karşımıza kendini yenilemiş olarak çıkmaktadır. Müdürlüğümüze bağlı Veteriner Hekimler ve bölge enstitü müdürlüğünün koordinasyonu ile 2017 yılı için potansiyel yeni tip şap virüsleri hakkında bilgi edinip yeni aşı üretimine katkıda bulunmaktayız. Çevre ülkelerden gelen araştırma sonuçları ile gelecek dönem mücadelelerini planlamaktayız.”

İl Müdürü Fahri TETİK açıklamalarında, 2017 sonbahar aşılama kampanyası kapsamında Bolu il sınırları içerisinde bulunan tüm hayvancılık işletmelerinde yürütülen aşılama, kontrol ve güncelleme faaliyetleri tüm ciddiyeti ile devam ettiği, İl genelinde 117.000 olan aşılama adedi hedefinin gün itibari ile 80.000 adedinin gerçekleştirilmiş olduğu, en kısa sürede hedefin %100’ ne ulaşılarak koruma bağışıklığının sağlanacağı bilgisi alındı.

Koruma uygulamalarının maliyeti düşük ve kolay olan yöntem olduğunu söyleyen TETİK, Şap hastalığındaki en güçlü silahımız ise tüm hayvan varlığının eş zamanlı aşılanmasıdır. Konu ile ilgili gerekli çalışmaların yanında çiftçi eğitimine de önem verdiklerini, kolluk kuvvetleri ile beraber yol kontrollerinin devam ettiğini ve böylece şap hastalığı mücadelesinin her cephede sürdürüldüğünün altını çizdi.


Yazan - 21 Ekim 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x