Bolu’da Yerli Mısır Çeşitleri ve Mısır Tarımı Masaya Yatırıldı


Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzman personellerinin katılımıyla 8 Nisan Pazartesi saat 14:00’de Yerli Mısır Çeşitlerinin ve Mısır Tarımının anlatıldığı eğitim toplantısı düzenlendi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Mısır üretimi özellikle ülkemizde son yıllarda önemli artış göstermiştir. Süt ve besi hayvanı yetiştiricileri için kaliteli, bol ve ucuz yem kaynağı sağlamaktadır. Bunun yanında kanatlı yeminin de önemli ham maddelerinden biri konumunadır. Mısır tarımında verimliliğin artırılması yüksek verimli ve kaliteli tohumluk kullanımının yaygınlaştırılması ile birlikte çeşitli araştırmaya dayalı uygulamaların yerinde ve zamanında yapılması ile mümkün olmaktadır.

Bolu İlimizde yaklaşık 41.000 dekar alanda mısır ekimi yapılmakla beraber bunun 40.000 dekar gibi önemli bir kısmı silajlık mısır üretiminden oluşmaktadır. Tabi bunu sebebi ilimiz iklim koşulları itibari ile iklim koşullarından ileri gelmektedir. Buna rağmen dane mısır üretimi de ilimizde hızla yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Düzenlenen toplantı ile mısır üreticilerimiz sorularını cevap bulmanın yanında doğru üretim tekniği ve doğru tohum edinme noktasında bilgi edinme şansı bulmanın yanında yerli mısır çeşitlerimizi de tanıma fırsatı bulmuştur” dedi.


Diğer Haberler:
Türkiye 11 yıl içinde su fakiri olacak
Yazan - 9 Nisan 2019. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x