Bolu’da yerli mısır tohumları toprakla buluştu


Bolu Merkez ilçe Ahmetler ve Örencik Köyü’nde Adapazarı Mısır Araştırma Enstitü Müdürlüğü’nün tescilli Kompozit (Şeker) ve Slajlık Mısır çeşitlerinin demonstrasyon amaçlı ekilişleri yapıldı.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada;
“Yaklaşık 40.000 dekar alanda ilimizde Mısır ekilişi yapılmaktadır. İlimizde ekim zamanı gelmekle beraber mısır ekilişleri başlamış olup hava ve toprağın durumuna göre ekimler devam etmektedir. Bilindiği üzere eklim itibariyle ilimizde mısır ekimi daha çok silajlık olmakla beraber dane mısır ekimi de gerçekleştirilmektedir.

Mısır bitkisinde ülkemizde ıslahçı kurum olan Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ekimi yapılan tescilli çeşitlerinden olan; bölgemize uygun, gerek dane ve gerek silaj olarak yüksek verim potansiyeline sahip çeşitlerin ekilişini yapmaktayız. Mısır ilimizde uygulanan münavebede önemli bir yere sahip tahıllardan biridir.

Sulu tarım alanlarında uygulanacak üçlü münavebede patates ve buğdaydan sonra münavebeye alacağımız mısır ile hem ilimizde önerdiğimiz, istediğimiz üçlü münavebe sistemi başarılı bir şekilde uygulanmış olacak hem de hastalık ve zararlılar bu sayede azalacaktır. Üreticilerimiz elde edecekleri ürünlerini işletmelerinde hayvanlarına yedirerek veya isterlerse uygun fiyatta pazarlayarak gelir elde edebileceklerdir. Mısırda pazar sorunumuz bulunmamakla beraber aksine beyaz et üretiminde ihtiyaç fazladır. Tüm üreticilerimize bereketli ve kazançlı bir üretim sezonu diliyorum” dedi.

Diğer Haberler:
Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Güncellemeleri İçin Son Tarih 30 Haziran

Yazan - 19 Nisan 2019. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x