Brezilya, Çin’i Bırak, Türkiye’ye Bak!


New York Times, yatırımcılara Türkiye’yi tavsiye etti

 

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin başında gelen Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya’ya yönelik eleştiriler giderek artıyor. ABD’li New York Times’ın (NYT) haberine göre BRIC ülkeleri olarak adlandırılan bu ülkelerin borsaları geride kalan son 3 yılda sürekli kötü performans gösterirken, gelecek vaat eden diğer gelişen ülkeler yatırımcılar açısından daha cazip hale geldi.

 

Gazete haberinde başta Türkiye ve Güney Kore olmak üzere ekonomik gelişmesine süreklilik kazandıran ülkelerin uzun vadede yatırımcılar açısından çok daha büyük fırsatlar sağlayacağını yazdı. Haberde BRIC ülkelerinin endekslerinde istikrarsız bir seyir izlenirken Mısır’da bu yıl borsanın yüzde 60, Türkiye’de ise yüzde 30 yükseldiğine işaret edildi.

 

NYT’nin haberinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın önemli bir ekonomik gösterge olduğu ancak yatırımcıların asıl borsa performansına baktığı da vurgulandı. Sermaye akışına da dikkat çekilen haberde, “Geçen sene BRIC ülkelerinden kaçan sermaye miktarı 5.4 milyar dolara ulaştı. Bu yıl ağustos ayında bile bu rakam 1.3 milyar dolara çıktı” denildi.

 

İspanya’da hükümetin 13 milyar Euro’luk tasarruf paketine karşı gösteriler devam etti. Dün de 60 bini başkent Madrid’de olmak üzere yüz binlerce kişi ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerine kadıldı. Öte yandan ülkedeki sendikalar alınan ekonomik tedbirlerin referanduma götürülmemesi halinde genel greve gidecekleri uyarısını tekrarladı. Yerel seçimlerin yaklaştığı ülkede, 14 Kasım’da genel greve gidilmesi ihtimali bulunuyor. Madrid’de düzenlenen gösteride “Ekmeksiz huzur olmaz”, “Onların yağması, bizim krizimiz” yazılı pankartlar taşındı.

 


Yazan - 8 Ekim 2012. Kategori EKONOMİ, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x