Bu balık 4 yıl susuz yaşıyor!


301120130902413494923

 
Afrika akciğer balıkları yağmurların kesildiği kuraklık dönemlerinde susuz, çamur kozalarında dört yıldan fazla hayatta kalabiliyor

 

BBC de yayınlanan bir belgesel programda, kuraklık dönemlerinde sular çekilince 4 yıl boyun cafarklı özelliklerini kullanarak hayatta kalmayı başaran akciğer balıklarının ilginç öyküsü yayınlandı.

 

BALÇIĞA TÜNEL KAZIYORLAR

 

Kurak mevsimlerde sular çekilmeye başlayınca, akciğerli balıkların herbiri kendine balçık içinde bir tünel kazarak içine yerleşir. Tünelin üzerinde havanın girişine yarayan gözenekli bir kapak bulunur. Balık, çamurdan koza içinde mukuslu bir sıvı ifraz eder. Bunun sayesinde derisinin kuruması önlenmiş olur. Balık, kozasında derin bir uykuya dalar. Vücut fonksiyonlarını da yavaşlatır. Akciğerli balıklar gerekli oksijeni yuvanın üstündeki delikten almaya devam ederler.

 

VÜCUTLARININ YARISINI ERİTİYOR

 

Yaz uykusu süresince gerekli enerji için kendi kas dokularının bir kısmını eriterek harcarlar. Bu suretle yağmurların tekrar başlayıp, akarsuların canlanmasına kadar hayatlarını sürdürürler.Afrika akciğer balıklarında kas dokusunun besin olarak harcanması sonucu bir mevsim içinde 3 santimlik bir boy kaybı olur. Bazen uzun süren kuraklık dönemlerinde vücutlarının yarısını eritirler. Afrika akciğer balıkları, çamur kozalarında dört yıldan fazla susuz bir şekilde yaşayabiliyor.

 

DİĞER HABERLER
VEMTED üyelerinden embriyo transfer başarısı: 10 Düveden 9 Buzağı

 


30 Kasım 2013. 10:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x