Bu Bitkiyi Daha Önce Duydunuz mu?


Stevia bitkisi şeker kamışından 25 kat daha tatlı, ancak kalorisi sıfır…

 

Diyabet ve obezite için umut olan stevia bitkisi, diğer adıyla şeker otu Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yetiştirilmeye başladı.   Anavatanı Paraguay olan bitkinin kalorisi sıfır, üstelik şeker pancarı ve şeker kamışından 25 kat daha tatlı.

 

Bitki, girişimci bir çiftçi tarafından Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yetiştirildi.   Üretici bu bitkinin toprağı ve iklimi sevdiğini söylüyor.

 

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarla bitkileri bölümünde 2.5 sene araştırması ekimi ve adaptasyonu yapılan bitki, şeker pancarı ve şeker kamışına alternatif bir ürün.   Bu bitkinin işlenmesiyle özellikle şeker hastalarının, diyabet hastalarının şekerli yemesi bundan sonra mümkün olacağa benziyor.

 

Kurutulmuş yaprakları doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bitkinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.   Hasadı ve yetiştiricilik maliyetinin çok ucuz olduğunu söyleyen, Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Sancı, bu bitkiyi Balıkesir ve Türkiye’ye kazandırmak istediklerini söyledi.

 

Hiç şeker içermeyen stevia bitkisi, yoğun kimyasal girdi olmadan yetiştirilebiliyor.


Yazan - 21 Eylül 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x