Bu Toprakları Korumaya Mecburuz


Musa Bakan: Bu Toprakları Korumaya Mecburuz

 

İzmir’in Menemen İlçesinde özellikle Gediz Havzası bölgesindeki kirliliğe dikkat çekmek için “Çevre ve Tarım” konulu bir panel düzenlendi. Menemen Ticaret Odası konferans salonunda düzenlenen panele Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdür Vekili Musa Bakan, Menemen Ticaret Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, İlçe İdare amirleri, teknik elemanlar, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü koordinasyonunda Menemen Ziraat Odası ile birlikte düzenlenen bu panel, Menemen Sulama Birlikleri ve Menemen Ticaret Odasının da destekleriyle gerçekleştirildi.

Çevre kirliliği ve etkileri konusunda farkındalık sağlamayı amaçlayan panelin açılışında konuşan İl Müdür Vekili Musa Bakan, toprağın kutsallığından bahsederek “Bu toprakları korumamız gerekiyor. Gelecek kuşakların ihtiyaç duyacağı kaynakların varlığını ve kalitesini tehlikeye atmadan, onları korumamız hatta geliştirmemiz çok önemli. Sürdürülebilir bir çevre olmadan bizden sonraki nesillerin yaşamlarını sağlıkla sürdürebilmeleri mümkün değil” dedi.

 

“Bu topraklar bize emanettir” diye konuşan Musa Bakan, “Bizden sonraki nesillere sağlıklı ve kullanılabilir bir şekilde miras bırakmaya mecburuz. Bunun için hepimiz ne gerekiyorsa yapmalıyız” dedi ve panelde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Açılışta konuşan Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl ise, “Menemen çiftçileri olarak şehirleşme ve sanayileşmenin tam ortasındayız. Her türlü çevresel tehdide rağmen üretim yapmaya devam ediyoruz. İnşallah bu toplantının sonucunda tarımsal anlamda yaşanılan bu çevre kirliliğinin önüne geçilmesi noktasında dikkat çekilir ve sorunun çözümü noktasında adımlar atılır.” Dedi.

Panelde, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Necip Tosun, Prof. Dr. Şerafettin Aşık ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Çakıcı, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Dr. Zerrin Çelik ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden Dr. Necmiye Üçer sunumlarıyla bölgedeki kirlilik ve olası çözümlerle ilgili bilgiler verdi.

 

Panel, katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

 


Yazan - 11 Kasım 2017. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x