Bu yıl çiftçiye 3,1 milyar lira kredi Verilecek


TTKKB, bu yıl 600 milyon lirası hayvancılığa olmak üzere 3,1 milyar lira kredi kullandıracak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, düzenlediği basın toplantısıyla 2010 yılı faaliyetlerini ve  2011 yılı hedeflerini değerlendirdi. Yıldırım, “2011 yılında 600 milyon lirası hayvancılık sektörüne olmak üzere toplam 3,1 milyar lira kredi kullandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye genelinde bin 791 kooperatif, 105 hizmet bürosu, 16 bölge birliği ve merkez birliği ile 1,1 milyon çiftçi ortağa hizmet verdiklerini anlatan Yıldırım, 2002 yılında Türkiye genelinde 302 milyon lira kredi kullandırılırken, 2010 yılında bu rakamın 2,65 milyar liraya çıktığını bildirdi. 2002’den bu yana ise 5 milyon 200 bin çiftçiye toplam 12,5 milyar lira kredi kullandırdıklarını kaydeden Yıldırım, bunun 9,5 milyar lirasının düşük faizli olduğunu söyledi. Bedrettin Yıldırım, bölge birliklerinin 60 bin lira olan kredi verme yetkisinin de bu yıl 120 bin liraya çıkarıldığını kaydetti.

Tarım Kredi kooperatiflerinin borcu yok

İndirimli kredilerde yıllık faiz oranının yüzde 5, 5 yıl vadede ise yüzde sıfır olduğunu kaydeden Yıldırım, kredilerin geri dönüş oranının geçen yıl yüzde 95 düzeyine ulaştığını, 2010 yılı itibariyle de kefilsiz kredi uygulamasına başlandığını hatırlattı. Yıldırım, “Bugün Tarım Kredi kooperatiflerinin herhangi bir banka ya da finans kurumuna borcu yok. Özel ve kamu bankaları nezdinde kredibilitesi 1,5 milyar lira” dedi.

DİĞER HABERLER
Çiftçilere uyarı!

Torba yasayla 54 bin ortağın kefaleti kalkacak

2004 yılından önce kredi kullanan ortakların, kendi borçlarını ödeyen kefillerin kefaletinin “Torba Yasa” ile ortadan kaldırılacağını belirten Yıldırım, “Bu durumda olan 54 bin ortağın kefaleti sona erecek ve Tarım Kredi imkanlarına yeniden kavuşacaklar” diye konuştu.

Ayrıca Yıldırım, “2000’li yıllarda Dünya Bankası uzmanlarının Tarım Kredi ile ilgili raporları geldi. İyi ki o gün o kurumun uzmanlarının anlayışını dikkate alarak bu kurumu tasfiye etmedik, bunun için mutluyuz. Türkiye’deki duruşun yerli duruş olması hem kurumlarımız hem de Türkiye açısından ciddi bir kazanım olmuştur” dedi.

Tarım Kredi, Kayseri’deki çiftçilerin yanında olacak

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifiyle ilgili son durumun sorulması üzerine Yıldırım, Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akay’ın kayyum olarak atandığını ve Akay’ın aynı zamanda oradaki iki şeker fabrikası ve 5-6 şirketin de yönetim kurulu başkanı olduğunu söyledi.

Söz konusu kooperatifteki birtakım usulsüzlükler ve yolsuzlukların kamuoyu ile paylaşıldığını hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Burada görev bize tevdi edildi. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin bir yöneticisi aynı zamanda Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifinin de yöneticisi oldu. Orada 80 bin üretici var, o üreticilerin sıkıntı yaşamaması için Tarım Kredi, oradaki çiftçilerimizin yanında olacak. Arkadaşımıza bizden istediği her desteği vereceğiz.”

DİĞER HABERLER
Süt Analiz Laboratuvarı Açıldı

Et ithalatı yabancı çiftçiyi destekliyor

Bedrettin Yıldırım, hayvan ithalatı konusundaki sorular üzerine, besi materyallerinin Türkiye’de üretilmesinin önemli olduğunu, fakat bugün Macaristan, ABD, Uruguay gibi ülkelerin çiftçilerinin ürünlerini çok daha pahalıya alarak o çiftçilere destek verdiklerini söyledi.

Hayvancılıkla ilgili destekler artınca Türkiye’de sektörle ilgili olsun olmasın çantayı eline alanın hayvan ithalatı yapmak üzere Macaristan’a, Bulgaristan’a, ABD’ye, Avustralya’ya gittiğini kaydeden Yıldırım, “Orada daha önce bin dolara tedarik ettiğimiz bir damızlık materyali 2 bin dolara ya da bin avroya tedarik ettiğimiz bir gebe hayvanın fiyatı da 2 bin euroya çıktı. O Bakımdan biz köklü bir çözümle bunun üstesinden gelineceğini biliyoruz ve üretim merkezleri oluşturmak için gayret ediyoruz” dedi.

Hayvancılık desteklerinin kesintisiz devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırım “Son yıllarda et ithalatından ciddi bir kaynak yurt dışına çıktı. Yerli üretimin teşvik edilmesi kaçınılmazdır. Bu konuda Tarım Bakanlığı da işin farkındadır” diye konuştu.

En büyük korkumuz süt ineklerinin kesilmesi

Süt ineği kesimi döneminin geleceğinden korktuklarını belirten Yıldırım, “Sütün çok olduğu dönemlerde işletmelere destek verilerek süt tozuna dönüştürmek zorundayız. Bunun desteğini bakanlık süt tozu yapan fabrikalar veriyor. Biz bunu doğru bulmuyoruz, sütü toplayan işletmelere bu desteğin verilmesi lazım” diye konuştu. Yıldırım, süt fiyatları piyasanın altına düşerse süt ineklerinin yine kesileceğine dikkati çekerek, “Ümit ediyorum gerekli tedbirler alınıyordur” dedi. (aa)

DİĞER HABERLER
Tarım ve İnsan  Aynı Karede

5 Şubat 2011. 21:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x