Bu Yıl Ekim Ayı Daha Önemli.


H.Yalçın KÖKSAL

Uzman Veteriner Hekim -Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri

Her yıl Ekim ayları , diğer aylardan farklı olarak özellikler gösterir.Çünkü bu ay içerisinde 4 EKİM Dünya Hayvan Hakları Günü, 16 EKİM Dünya Gıda Günü  kutlama ve çalışmaları yapılır.Bu yıl ayrıca iki yılda bir gerçekleştirilen Türk Veteriner Hekimler Birliği Veteriner Hekimleri Oda Genel Kurulları yapılır. Bu yıl Kurban Bayramının da Ekim ayına rastlaması 4 Ekim Hayvan Hakları ve 16 Ekim Dünya Gıda Gününün önemini ayrıca  belirleyici olacaktır.

İki yılda bir tekrarlanan Veteriner  Hekim Odaları  Genel Kurulları , son derece önemlidir. Genel Kurullarda yapılan seçimler sonunda, Oda Yönetim Kurulları ve diğer kurullara ait seçimler  neticesinde görev alan Veteriner Hekimler son derece önemli  sorumluluklar üstlenirler, bu sorumlulukları sadece meslektaşlarının sorunlarını çözmeye yönelik olmayıp,  Veteriner Halk Sağlığı , Hayvan Hakları ve Refahı,Gıda Güvenliği,Çevre Güvenliği  gibi toplumu ve toplum sağlığını yakından ilgilendiren yaşamsal önemi haiz tüm konularla da bire bir ilgilenmelerini kapsar.

Belirli özel gün kutlamalarının dışında da toplumun ilgi ve hassasiyetini  daima  sıcak tutmak gerekmektedir.

Belirli günler veya o günleri takip eden 1 – 2 hafta içerisinde konulara eğilerek daha sonra bu ilginin bir yıl sonra tekrarlanması sorunların çözümüne katkıda bulunamaz.

DİĞER HABERLER
Aşılar Çalışmıyor (mu)?

Toplumun hassasiyeti canlı tutularak,  hayvanlara uygulanan işkence,tecavüz,kötü davranış , Kurban Bayramı süresince ,kurbanlık hayvanların  belirli bir refah seviyesinde ve işin ehli kişilerce yapılmayan kesimlerde hayvanların çektikleri eziyetler unutturulmaması  ve bir yıl sonraki Kurban Bayramı gelene kadar sorunların rafa kaldırılmaması ile çözüme ulaşmak mümkündür.

Dünyada milyonlarca insan açlıkla boğuşurken, pek çok ülkede yaşanan gıda savurganlıklarına dur demek için toplum bilincinin geliştirilmesi,toplumun güvenilir gıda tüketimi eğitimine önem verilmesi, yer altı ve yer üstü kaynaklarının bilinçli kullanılması en azından gelecek nesillere karşın bir görev olduğu  gerçeğinin unutulmaması ve unutturulmaması gerekir.

Toplumun  yeterli ve dengeli beslenme hakkını hiçe sayarak,son yıllarda GDO ‘lu ve NBŞ’ li ürünlere  karşı toplumu aydınlatarak, bu ürünlerden nemalanan yabancı ve yerli şirketlerin  oyunlarını bozmak, bu amaçla toplum desteğini sürekli canlı tutmak başta tutulacak bir görev olarak kabul edilmelidir.

Hiçbir ülke veya kuruluşun halk sağlı ile kendi çıkarları uğruna oynama hakları olmadığı bilinci ile başta akademisyenler olmak üzere,tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını ve eli kalem tutan herkesi  göreve davet eder.

Bu yıl Ekim ayının duyarlılıkların ön plana çıkarıldığı bir ay olması dileği ile saygılar sunarım.

DİĞER HABERLER
Dünya Tohum Pazarı Nereye Gidiyor

28 Eylül 2012. 15:31
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x