Bu yıl yumurta ve tavukla 1 milyar TL ciro hedefliyor


061020132342441690857
Tavukçuluk sektöründe ihracat lideri olan Keskinoğlu grubu, 88 milyon dolar olan ihracatı 120-130 milyon dolara çıkarmayı hedefledi. “Organik pazarındaki potansiyeli gördük” diyen patron Keskin Keskinoğlu “Buradaki hesabımız 30 milyon dolara ulaşmak” diyor.
ŞENAY KÖŞDERE
Keskinoğlu Türkiye tavuk üretiminde ilk 3 firmadan biri. Tavuğun yanı sıra yumurta, zeytinyağı ve yumurta kabı üretimi de var. Şirket bu yıl tüm bu işlerinden 1 milyar TL ciro yapacak. Tabii grubun amiral gemisi soyadlarını marka yaptıkları tavuk işi. Keskinoğlu grubunun üçüncü kuşak patronu Keskin Keskinoğlu, merak edilenleri anlattı.
SEKTÖRDEKİ BÜYÜME YÜZDE 3.5’LER CİVARINDA

 

– Sektörde hızlı büyüyememekten söz ediliyor, nedir doğrusu?
Sektör son yıllarda fazla bir büyüme göstermedi. Bu yıl beklenen üretim 1.7 milyon ton civarında. Önceki yıla göre yüzde 3.5 artış var. İlk 10 firma üretimin yüzde 80’ini gerçekleştiriyor. Biz de 3 yıldır ihracat şampiyonuyuz. Bu yıl da ihracatımız 120-130 milyon dolar arası olacak. Mesela Türkiye’den Singapur’a ihracat yapabilen tek firmayız. 3 yıl boyunca Singapur’dan heyetler geldi ve gitti. 3 yılın sonunda kabul ettiler.
ORGANİK PAZARI 150 MİLYON $’A ÇIKAR

 

– Bir de organik pazarına girdiniz, nasıl satışlar?
Potansiyeli görünce 25 milyon lira yatırımla organik pazarına girdik. Şu an yok satıyoruz. Haftada 12 bin adetle başladık 20 bine çıkarttık. Pazarın 150 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz, biz de buradan yüzde 20 pay almayı hedefledik.
ÇIKIŞ FİYATI 4.5 TL

DİĞER HABERLER
Kamu çalışanlarına kene ile ilgili 'sus' emri

 

– Tüketici fiyattan şikayetçi. Fiyat yüksek mi?

 

 

Normal tavuğun çıkış fiyatı 4.5 TL, organiğin 11 TL. Bunun sebebi hammaddenin pahalılılığı. Markette de 16 liraya satılıyor. Hedefimiz fiyatı daha ulaşılabilir kılmak, normal tavuk fiyatının yüzde 50 üstüne organik ürün satabilmek.
HORMONA BİNLERCE İSTİHDAM GEREKİR…

 

– Tavuklara hormon verilmiyor mu?
Hormon sudan tavuğa verilemiyor. Enjekte iğne yoluyla verilebilir. Biz her gün 310 bin hayvan kesiyoruz. Hormon kullanılmak istense iğneyle tek tek enjekte yapmak gerek. Bunun için de binlerce insan istihdam etmek gerekir.

 

 

ANCAK 27 SAATTE BİR

 

– ‘Tavuklar sağlıksız’ iddiası sizce şehir efsanesi mi?
Tavuklar sıkışık olduğunda stresten yumurta yapamıyorlar. Bu yüzden hiç sıkışık bırakılmazlar. Hani diyorlar ya ışıklarla oynayıp, tavukların günde 2 kez yumurtlatıyorlar diye. Mümkün değil. Bir tavuk 27 saatten önce yumurta yapamaz.
PAKETTE PED VARSA %7’Sİ SU DEMEKTİR
Biz piliç etini kestikten sonra soğutma işlemini hava soğutma sistemiyle soğutuyoruz. Suyun içinde soğuttuğunuzda tavuk içine yüzde 7 civarında su emiyor. Satarken birçok firma tavuğun altına pet koyar. Çünkü bir süre sonra tavuk çektiği suyu salar. Dolayısıyla biz rakiplerimize göre yüzde 7 daha az kârla çalışıyoruz.
KALINTI ÇIKARSA BÜTÜN SÜRÜNÜN İMHASI GEREKİR

DİĞER HABERLER
Marmara Bölgesi'ne sağanak yağış uyarısı

 

– Tavuk eti konusunda çekinceler oluyor. Hatta cocuklarınıza tavuk yedirmeyin diyen doktorlar var. Siz buna ne diyorsunuz?
Piliç etiyle ilgili doktor kaynaklı yanlış bilgiler dolaşıyor. Bunlar bilimsel kanıtı olmayan açıklamalar. Büyütmede hormon kullanılıyor, çocuklara yedirmeyin göğüsleri büyür gibi saçma sapan açıklamalar… Hayvan hastalanırsa, genelde eceline bırakılıyor. Fakat antibiyotik kullanılsa dahi kesimden 15 gün önce durduruluyor, piliç eti bunu bünyesinden atıyor. Antibiyotik kalıntısı olup olmadığı ise devlet veterinerleri tarafından sıkı kontrol edilir. Eğer kalıntı çıkarsa tüm sürü imha ediliyor.

Akşam

 


7 Ekim 2013. 11:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x